Aktuality

05.01.2019 01:00

LOM Praha koupí čtyři letouny Aero L-39NG

(red), www.aero.cz LOM Praha koupí čtyři letouny Aero L-39NG
Jak potvrdilo Ministerstvo obrany České republiky státní podnik LOM Praha hodlá od letecké továrny Aero Vodochody koupit čtyři nové stroje L-39NG v celkové hodnotě 1,1 miliardy korun. Součástí zakázky má být i servisní podpora po dobu deseti let. Letouny bude LOM Praha využívat prostřednictvím své společnosti Centrum leteckého výcviku Pardubice k výcviku pilotů. Kromě jiného státní podnik LOM Praha na základě smlouvy s Ministerstvem obrany České republiky, na starosti výcvik vojenských pilotů a studentů Univerzity obrany.
Jenomotorový proudový letoun Aero L-39NG navazuje na osvědčený stroj Aero L-39 Albatros, ale větší dolet, lepší aerodynamické vlastnosti, zcela novou avioniku, tzv.mokré křídlo (s integrálními nádržemi paliva) a díky novým materiálům je i lehčí. L-39NG dosahuje rychlosti 750 kilometrů za hodinu. Stroj byl představen ve druhé polovině tohoto roku a první předsériový letoun vzlétl z vodochodského letiště 22.prosince 2018. Do konce roku 2019 by měla proběhnout typová certifikaci a sériová výroba by podle měla začít v roce 2020.
L-39NG je vysoce efektivní proudový cvičný letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku. Jde o jednomotorový dvoumístný letoun s vyspělým digitálním kokpitem, který zahrnuje sofistikovaný palubní virtuální výcvikový systém a přilbový zaměřovač HMD (Helmet Mounted Display). Letoun L-39NG je klíčovou součástí inovativního konceptu výcviku vyvinutého v Aeru, jenž nabízí nejmodernější vybavení pro pozemní školení, nové učební metody a prostředí a rozsáhlé využívání technologií virtuální reality a umělé inteligence. Letoun L-39NG je navržený tak, aby mohl spolehlivě sloužit desítky let při zachování snadné údržby.
LOM Praha tak bude mezi prvními uživateli nového letadla. Aero Vodochody už má objednávky na více čtyři desítky nových letounů. V průběhu roku 2018 oznámilo Aero uzavření obchodních dohod s prvními zákazníky. V dubnu byl představen první zákazník, kterým se stal Senegal. Následovaly portugalská soukromá společnost SkyTech a americká soukromá společnost RSW, jež Aero představilo v červenci na Farnborough Air Show ve Velké Británii. Objednávky od těchto zákazníků zajistí výrobu 38 letounů. V současnosti pokračují další jednání i s dalšími zahraničními zákazníky.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama