Aktuality

24.05.2009 17:09

Letecké dny v Letňanech

text,foto: (jjk) Letecké dny v Letňanech

O tomto víkendu v hangárech tzv. Staré Aerovky na letňanském letišti proběhly letošní Letecké slavnosti s podtitulem 50 let je vzduch mořem Delfína, tedy výstava k 50-tému výročí vzletu prototypu prvního československého letounu s proudovým motorem (L-29 delfin). Ale dovolím si poznamenat malý dojem, že poslední dobou akcím pořádaným ve Staré Aerovce poněkud pokulhává propagace. Bohužel veřejnost se ani na stránkách www.aerovka.cz o chystaných akcích nic nedozví.

Pod hlavičku „Letecké slavnosti“ se kromě expozice 50 let je vzduch mořem Delfína vešly další výstavky „Jak přiletělo letectví do Letňan a Kbel“, „Pojďte s námi dělat letectví“ (letecká expozice pro děti a mládež s možností praktického vyzkoušení letecké techniky - paraglidy, padáky, vystřelovací sedačky, rogala, motorová rogala, sportovní letadla, cvičná vojenská a bojová letadla). Ve společenském duchu se neslo setkání příznivců elektrických pohonů v letectví (prezentace elektroletů, obslužných letištních elektrovozidel, ukázky elektrického spouštění turbin proudových motorů atp.) a také zde bylo připraveno bohaté občerstvení (žel v neděli v poledne zela hangárová restaurace prázdnotou) a v sobotu odpoledne pro zpestření hrál Aero swing band.

Areál Staré Aerovky, je na jižní straně letňanského letiště. Tyto hangáry zde byly vybudovány koncem 30. let minulého století v souvislosti s rozvojem letecké výroby. A tento areál kromě továrny Aero využívaly i další firmy jako třeba Letov, Avia, ČKD a Praga, tedy všechno výrobci  sportovních nebo vojenských letadel. Vyrábět se zde přestalo v roce 1953, tedy v době kdy se výroba přestěhovala do nových výrobních prostor ve Vodochodech a posledním strojem, který tu byl smontován bylo Aero 45. Po odchodu Aera do Vodochod Stará Aerovka nejprve spadla do náručí podniku Letov a pak do majetku Leteckých opraven Kbely. A do roku 1989 se tu opravovaly nejprve Migy a pak už jen pozemní technika. Pak nějaký čas areál chátral a zvelebit se ho podařilo až před zhruba pěti lety a určitě se provozovatelé Staré Aerovky snaží, ale jak bylo řečeno v úvodu chtělo by to zlepšit propagaci aby si sem našlo při víkendových procházkách a výletech mnohem víc lidí.

 (jjk)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama