Aktuality

05.02.2019 18:21

Letecká záchranná služba se vrací do původní podoby

(red), www.mzcr.cz Letecká záchranná služba se vrací do původní podoby
Leteckou záchrannou službu budou po roce 2020 zajišťovat kromě policie a armády také soukromé firmy. Odsouhlasila to na začátku prvního únorového týdne česká vláda a ustoupila tak od původního plánu, podle kterého měl vrtulníky LZS provozovat státní podnik, jak původně v září 2017 schválila tehdejší vláda. Důvodem jsou vysoké počáteční náklady na technologie i potřeba třiceti pilotů, které by se nepodařilo tak rychle vyškolit. Na původní variantě se shodly i Asociace krajů a Asociace zdravotnických záchranných služeb.
V současné době letecká záchranná služba funguje z deseti základen. V Plzni a v jihočeské Bechyni ji provozuje armáda, v Praze a v Brně policie. Šest zbývajících mají na starosti do konce roku 2020 tři soukromé firmy, Ústí nad Labem, Liberec a Hradec Králové firma DSA, Jihlavu a Ostravu HAT a Olomouc ATE. Do poslední chvíle se snažil především Karlovarský kraj prosadit základnu, nebo alespoň detašované pracoviště v Karlových Varech (a také Zlínský kraj). Doletové časy z Plzně - Líní nebo z Ústeckého kraje jsou i více než 20 minut, což je pro vedení Karlovarského kraje nepřijatelné a podle hejtmanky v kraji navíc chybí specializovaná centra, jako je traumacentrum či popáleninové centrum. Hejtmanka o této problematice jednala i s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou. Karlovarský a Zlínský kraj by podle ministerstva měl být zabezpečen smlouvami se Slovenskem a Německem. V České republice připadá na jedno stanoviště letecké záchranné služby 1 055 000 obyvatel, v Rakousku 343 000 obyvatel a v Polsku 2 226 000 lidí.
Podle návrhu ministerstva zdravotnictví by mělo být výběrové řízení na provozování osmi stanovišť letecké záchranky vypsané do tří měsíců aby byla dostatečná časová rezerva do termínu 1. ledna 2021 a Letecká služba Policie by měla na starosti provoz pražské základny, stanoviště v Plzni - Líních by nadále zabezpečovala armáda. Letecká služba Policie České republiky bude i nadále mít své základny v Brně a Ostravě, ale nebude provozovat zde leteckou záchrannou službu.
Základy v Praze, Plzni, v Plané u Českých Budějovic (kde byl vybudován nový areál základny v roce 2015), kam se má vrátit letecká záchranná služba z Bechyně, Ostravě a Hradci Králové budou mít nonstop pohotovost, ostatní budou v provozu jen mezi 07,00 a 20,00 hodin.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama