Aktuality

02.01.2020 01:00

Letci se vrací od Baltu

(red), www.army.cz Letci se vrací od Baltu
Poslední den roku 31.prosince 2019 ukončil český vojenský kontingent svou čtyřměsíční misi Baltic Air Policing 2019 v Estonsku a v sedm hodin ráno předal svůj operační úkol, tedy střežení vzdušného prostoru pobaltských zemí ze základny Ämari svým nástupcům. Letouny Saab JAS-39 Gripen českého vojenského letectva tak nahradí stroje F-16C Block 52+, protože české piloty v Estonsku nahrazuje polský kontingent. První část českých vojáků se vrací z Estonska 2.ledna 2020.
Úkolové uskupení s letouny Saab JAS-39 Gripen bylo nasazeno od 1. září 2019 k ochraně vzdušného prostoru Baltských zemí, které nedisponují vlastním letectvem. K předání operačního úkolu polskému vojenskému letectvu došlo 31. prosince 2020 a první část personálu se přesouvá zpět do České republiky 2. ledna 2020 a k návratu druhé části kontingentu dojde 9. ledna 2020.
Český kontingent v Estonsku byl součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru Baltských států, které nemají své vlastní nadzvukové letectvo. Čeští letci s letouny JAS-39 Gripen drželi ostrou hotovost v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO a na ochraně vzdušného prostoru Lotyšska, Litvy a Estonska se podělo v téže době také dánské a belgické letectvo s letouny F-16 z litevské základny Šiauliai. České vojenské letectvo, které mělo v Estonsku pět letounů Saab JAS-39 Gripen, nalétalo nad Baltem už přes třista hodin a zaznamenalo celkem třináct ostrých startů, takzvaných „Alpha Scramble“, kdy letouny musely startovat k tzv. „němým“ ruským vojenským letounům, letěly převážně z Kaliningradské oblasti a nekomunikovaly s řízením letového provozu, neměly letové plány nebo zapnuté automatické odpovídače.
Kromě ostré hotovosti český kontingent realizoval i cvičné lety a šlo o spolupráci s partnerskými zeměmi NATO. Jednalo se například o společné výcvikové mise s jednotkami alianční předsunuté přítomnosti (eFP) a také lety v nízkých hladinách nad mořem, které nelze v podmínkách České republiky realizovat.
Letouny jsou začleněné do Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany – NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). České gripeny v Estonsku jsou v přímé podřízenosti vedoucího hotovostní směny mnohonárodního operačního střediska vzdušných sil CAOC (Combined Air Operations Centre, Uedem, Německo).
Jádro personálu kontingentu tvoří příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav a letecký a pozemní personál 21. zTL Čáslav zajišťoval ochranu vzdušného prostoru pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska formou Air Policingu v misích v letech 2009 a 2012. Jeho příslušníci dále působili v rámci vzdušné ochrany Islandu v letech 2014, 2015 a 2016.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama