Aktuality

04.09.2009 04:54

Léčení letiště v Plané

(red), www.airport-cb.cz Léčení letiště v Plané

Českobudějovické letiště v Plané mnoho desítek let bylo mateřskou základnou vojenského letectva a vcelku logicky tu po armádě zbylo množství nechtěného dědictví v podobě různých toxických tekutin ukrytých i v místech, kde by je nikdo nečekal a ani nevítal. Nepotřebné podzemní palivové nádrže a skladovací prostory, které se nehodí k civilnímu provozu je nyní tedy potřeba postupně odstranit.

Jihočeské letiště České Budějovice a.s. tak průběžně likviduje staré ekologické zátěže, které zůstaly v areálu letiště jako nechtěné dědictví po armádě. V průběhu letních měsíců bylo zlikvidováno pět nádrží původně určených pro skladování pohonných hmot do vojenských letadel. Podle ekologa společnosti Pavla Vochozky bylo potřeba nádrže o objemu 100 metrů kubických nejprve vykopat a vyjmout ze země, rozebrat a jednotlivé části ekologicky zlikvidovat. Sanační práce, na nichž společnost Jihočeské letiště České Budějovice úzce spolupracovala s Inspekcí životního prostředí a stály téměř jeden a půl milionu korun.

Na druhé straně promyšlený ekologický přístup k likvidaci přírodního odpadu společnosti peníze uspořil. Nově vybudovaná kompostárna slouží k uložení materiálů vzniklých při údržbě zelených a zalesněných ploch, přičemž zkompostovaná hmota se opětovně vrací do areálu letiště. Tím, že si společnost nemusí najímat firmu, která by se o likvidaci biomateriálu starala, může si připočíst značné úspory. Jak říká ředitel společnosti Jihočeské letiště České Budějovice Ing. Ladislav Oldřich vyprodukuje se až dva tisíce tun biomateriálu ročně a firmy požadují i s dopravou zhruba dva tisíce korun za likvidaci jedné tuny. S touto kalkulací naše kompostárna uspoří až čtyři miliony korun za rok.

Jihočeské letiště České Budějovice a.s. společně založily v roce 2005 Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice s cílem vybudovat v bývalém vojenském areálu mezinárodní regionální letiště. Společnost spravuje areál o velikosti 300 hektarů, který v roce 2007 Armáda České republiky převedla na Jihočeský kraj. V areálu se nachází na 130 staveb, které zbyly z působení armády, jen třetinu objektů lze využít i v civilním provozu, dvě třetiny jsou pak nepoužitelné, dokonce na některé z nich letecký stavební úřad Úřadu pro civilní letectví vydal rozhodnutí o odstranění.

 

(red), www.airport-cb.cz

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama