Aktuality

05.02.2019 01:00

Karlovým Varům přibyli cestující

(red), www.airport-k-vary.cz Karlovým Varům přibyli cestující

Stotisícové počty odbavených cestujících jako v letech 2011 až 2013 jsou stále nedosažitelnou minulostí a ani statistiky z let 2007 až 2015 se ani zdaleka nepodařilo dohnat, ale po fatálním propadu v posledních dvou letech se podařilo v roce 2018 odvrátit klesající trend a přiblížit počet odbavených cestujících na karlovarském letišti, alespoň na dohled padesáti tisícům. V roce 2018 letiště Karlovy Vary v Olšových Vratech odbavilo celkem 45 003 cestujících, což představuje nárůst o 115 procent víc proti roku 2017. Rozhodujícím faktorem tohoto významného navýšení počtu cestujících bylo úspěšné zahájení provozu ruské nízkonákladové společností Pobeda na lince mezi Moskvou – letiště Vnukovo a Karlovými Vary.

Rok 2018 tak lze označit z pohledu počtu cestujících za pozitivní, v některých ohledech se ale letiště potýkalo s problémy. Tradiční spojení do Moskvy – letiště Sheremetyevo, operované společností České aerolinie, zaznamenalo v loňském roce meziroční pokles kapacity o 25,6 procenta a pokles počtu přepravených cestujících o 24,7 procenta na celkových 11 618, což je 25, 8 procentní podíl na provozních výkonech. Nepodařilo se obnovit charterové lety z Tel Avivu a Taškentu. Pokud jde ale o další ukazatele provozu, bylo zaznamenáno celkem 5 480 pohybů, ze kterých 1 096 bylo komerčních a zbytek v segmentu všeobecného letectví, zejména výcvikové lety. Stejně jako v předchozích letech měla, i přes mírný meziroční pokles, významný podíl na výkonech letiště nepravidelná přeprava v kategorii privátní dopravy, která dosáhla 53 procent všech leteckých výnosů.
Vedení letiště i Karlovarského kraje očekává v letošním roce další nárůst počtu přepravených cestujících. „Pevně věřím, že počet cestujících příznivě ovlivní především navýšení počtu frekvencí společnosti Pobeda, která by měla v některých obdobích létat až  pětkrát týdně. Od letního letového řádu počítáme s obnovením linky do Moskvy na letiště Sheremetyevo, nově provozované jednou týdně, v neděli, společností Smart Wings. Byl bych rád, kdyby nové vedení letiště bylo aktivní v jednání o možnosti zavedení nových linek i o dalším rozvoji letiště,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.
Jakou cestou se v nadcházejícím období letiště vydá, nastínil jednatel společnosti Jiří Pos: „Při vyhledávání příležitostí k zavedení nových linek jednáme přednostně s leteckými společnostmi, které mohou nabídnout spojení z teritoria Ruska a Ukrajiny, kde již v minulosti letecká spojení do Karlových Varů existovala. Dále pak, v souvislosti s projektem kandidatury regionu na zápis do světového kulturního dědictví UNESCO, analyzujeme potenciál v oblastech zbytku Evropy, ve snaze oslovit zejména segment aktivních a wellness pobytů v Karlovarském kraji a v neposlední řadě i jako nabídku alternativního spojení do Prahy.“

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama