Aktuality

07.01.2020 01:00

Exoplaneta Makropulos a hvězda Absolutno

(red), www.avcr.cz Exoplaneta Makropulos a hvězda Absolutno

Poprvé v historii mohla česká veřejnost vymyslet oficiální název pro exoplanetu neboli planetu, která se nachází mimo náš solární systém. Kdokoli z veřejnosti mohl navrhnout jméno, v druhém kole se pak hlasovalo o nejlepších návrzích. Planeta se jmenuje Makropulos, hvězda XO-5 v souhvězdí Rysa, kterou Makropulos obíhá, pak Absolutno. Mezinárodní astronomická unie celosvětovou soutěž vyhlásila k výročí 100 let svého založení a v České republice kampaň koordinovala Akademie věd České republiky.

Planetu, která nese jméno divadelní hry Karla Čapka o touze člověka po nesmrtelnosti, objevili vědci v roce 2008, je o málo větší než Jupiter a tvoří ji horké plyny. Svou hvězdu, Absolutno, obíhá mnohonásobně rychleji než Země Slunce – jeden rok zde trvá zhruba čtyři pozemské dny.
Návrhy pro „českou exoplanetu“ mohli lidé posílat prostřednictvím formuláře od června 2019. Do poloviny října přišlo zhruba sedmnáct set návrhů, z nich odborná porota vybrala devět finalistů. O vítězích se rozhodovalo opět hlasováním, kterého se zúčastnilo téměř čtyři a půl tisíce zájemců.
Na seznam devíti finalistů, o kterých lidé hlasovali do 3. listopadu 2019, se probojovaly názvy Makropulos, Ikarie, Šemík, Sněžka, Rumcajs, Fifinka, Sněženka, Granát, Štěstí.
Soutěže Pojmenuj exoplanetu se zúčastnilo více než sedm set osmdesát tisíc lidí na celém světě. Své národní kampaně organizovalo přes sto deset zemí, vybíralo se z celkem 360 tisíc návrhů. Například v Irsku zvítězila jména mytologických psů Bran a Tuiren z irské legendy. V Malajsii se lidem nejvíce líbila jména drahých kamenů Baiduri a Intan (česky diamant). V Jordánsku hlasování vyhrála jména starověkých měst a chráněných území Wadirum a Petra.
Pojmenování exoplanet se řídilo jednotnými pravidly a návrhy se nesměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než sty lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům planetek neboli asteroidů. Proto také musela komise Astronomického ústavu Akademie věd ČR na začátku hlasování vyřadit návrhy s Járou Cimrmanem, kterých došlo nejvíce. Navíc se podle Cimrmana se už jmenuje asteroid.
Součástí kampaně Pojmenuje exoplanetu byla také literární a výtvarná soutěž pro žáky a studenty, která skončila na konci roku.
Více o exoplanetě Makropulos a další informace lze najít na odkazu Akademie věd České republiky: https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/aktuality/Ceska-exoplaneta-se-jmenuje-Makropulos-jeji-hvezda-Absolutno/
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama