Aktuality

06.09.2018 01:00

ESA zkoumá využití 3D na Měsíci

(red), www.esa.int ESA zkoumá využití 3D na Měsíci
Evropská kosmická agentura v rámci svého nového projektu zkoumá, jakými způsoby může být technologie 3D tisku využita k vytvoření a udržování v provozu obytného modulu na Měsíci. Všechno od stavebních materiálů po sluneční panely, vybavení a nástroje, dokonce i živiny a jídlo, to vše může být v případě potřeby 3D vytištěno. Globální kosmické agentury se zaměřují na koncept lunární základny jako dalšího kroku v pilotovaném kosmickém průzkumu. Právě 3D tisk představuje klíčovou technologii, která by něco podobného měla umožnit.
Cílem bude využít místní zdroje tak, jak to jen bude možné. Tedy vytištění co nejvíce konstrukcí, předmětů a náhradních dílů z lunárního regolitu, nebo recyklací materiálu původně přivezeného za jinými účelem. Tedy minimalizovat závislost na dlouhém a nákladném zásobovacím řetězci ze Země.
Maximální využití 3D tisku také dovolí výrobu předmětů podle aktuálních požadavků, stejně jako náhradních dílů dle skutečné potřeby. A to prostou recyklací materiálu dostupného na základně. Lunární kolonie tak bude mnohem soběstačnější a udržitelnější.
Už v roce 2013 projekt ESA prověřil, že celý koncept je možný. A to tím, že v jeho rámci byly vytištěné 1,5 tuny těžké stavební bloky ze simulovaného lunárního regolitu. Jeden z následných pokusů pak využil koncentrovaného slunečního záření k „pečení“ lunárních cihel, další pak vyzkoušel pro 3D tisk využít i simulované horniny z Marsu. Aktuálně se studuje myšlenka 3D tisku živých tkání pro lékařské účely.
Nejnovější projekt pak řeší, co všechno by se dalo vytvořit pro konstrukci, provoz a údržbu lunární základny? A jak mohou být různé typy 3D tisku využité k uskutečnění těchto cílů? Zvažuje se přitom využití různých materiálů, jako jsou kovy, plasty, beton nebo organické sloučeniny.
Aby vzal v potaz také lidský faktor, zajímá se projekt o co nejširší veřejnou odezvu. Co by mohlo být oním předmětem, který by bylo možné vytvořit 3D tiskem a který by proměnil lunární základnu ve skutečný domov?
Nápady na různé objekty a předměty, které by byly potřeba na Měsíci, včetně nákresu a krátkého vysvětlení posílejte na e-mail Lunar3Dprinting@esa.int
Vítězné návrhy budou skutečně vytištěné, pokud to bude technicky možné, nebo budou jinak zpracované 3D tiskem v rámci výzkumu. Šest vítězů obdrží kosmický objekt vytvořený 3D tiskem.
Uzávěrka příspěvků je 23. září 2018. Klání je otevřeno všem bez ohledu na věku a národnost. Dva vítěze (jeden v kategorii do 18 let, druhý v kategorii dospělých) vybere odborná komise a technici ESA.
Projekt „Vytvoření lunární základny za použití technologií 3D tisku“ je podporovaný v rámci základních aktivit ESA, přičemž jej realizuje konsorcium URBAN pod vedením německé firmy OHB System AG. Dále se na něm podílí specialisté na extrémní prostředí z organizace Comex (Francie), společnost pro kosmický design Liquifer Systems Group (Rakousko) a výrobce kosmických konstrukcí Sonaca Space (Německo).
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama