Aktuality

07.01.2019 01:00

Ekologická Hi Fly bez plastů

(red), www.hifly.aero Ekologická Hi Fly bez plastů
Portugalská letecká společnost Hi Fly, která se specializuje na charterové lety a pronájem letadel, vypravila 26. prosince 2018 úplně první let na světě, na kterém byly nahrazeny všechny plastové doplňky na jedno použití. Plastové příbory byly nahrazeny příborem z bambusu, kelímky jsou nahrazeny papírem a sklem a nahrazeny byly i plastové kartáčky na zuby. Hi Fly uvádí, že bude nahrazeno až 350 kg plastů na jedno použití na jednom letu.
Zatím má společnost v plánu čtyři testovací lety s jejich Airbusem A340.  První, tak říkajíc bezplastový let, se uskutečnil z posrugalského Lisabonu do brazilského Natalu.
Majitel společnosti a předseda představenstva Hi Fly, Paulo Mirpuri, který je i majitelem i nadace Mirpuri Foundation, je velkým ochráncem životního prostředí. První letoun Airbus A380-841 9H-MIP ve své flotile, nechal v roce 2018 zbarvit jedné kampaně Mirpuri Foundation „Save the Coral Reefs“ na záchranu korálových útesů a krátce po té i další stroj Airbus A330-200 do podoby kampaně „Turn the Tide on Plastic“, tedy boje proti znečištění plasty. S druhou kampaní také souvisí i projekt Paula Mirpuriho, vybavit palubu letadel catering ekologickými a recyklovatelnými produkty na místo plastových táců, talířů, kelímků, příborů a podobně. V horizontu jednoho roku by měla být vybavena všechna letadla společnosti jen recyklovatelnými produkty. V budoucnosti by se společnost Hi Fly chtěla stát první leteckou společností na světě, která přestane využívat plasty na palubách letadel úplně.
Poprvé bez plastů letěl tedy Airbus A340 9H-SUN 26.prosince 2018 z Lisabonu do Natalu a jak uvedl Paulo Mirpuri, prezident Hi Fly a Mirpuri Foundation: „Tento historický let, bez jakýchkoli jednorázových plastových předmětů na palubě, potvrdil závazek společnosti, že se Hi Fly stane prvním světovým leteckým dopravcem, který do dvanácti měsíců zcela zruší používání plastů na palubách svých letadel. Současně s tím chce nadace Mirpuri Foundation zvýšit povědomí o kampani zaměřené zejména na odstranění mořského odpadu a plastu, a tím podporuje kampaň Organizace spojených národů o čistých mořích, protože existuje riziko, že pokud nebude podniknuto žádné opatření, do roku 2050 bude zásadně ohrožena veškerá populace ryb a dalších živočichů žijících v oceánech, kteří jsou plasty bezprostředně ohroženi. Pouze tím, že budeme společně jednat, dosáhneme konečného cíle, jak vytvořit svět lepším místem pro budoucí generace,“.
 
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama