Aktuality

07.12.2017 01:00

Dohoda obrany a Karlovarského kraje

(red), www.army.cz Dohoda obrany a Karlovarského kraje
Ministerstvo obrany České republiky a Karlovarský kraj podepsaly smlouvu 5.prosince 2017 deklaraci o spolupráci. Dokument stvrzuje dřívější dohodu resortu a kraje, že se na Karlovarsko vrátí armáda v tom smyslu, že v regionu vznikne pobočka střední vojenské školy, ve Vojenském újezdu Hradiště výcvikové centrum pro armádní nováčky, karlovarské letiště se stane detašovaným pracovištěm vzdušných sil a urychlí se měla výstavba dálnice D6 do západních Čech.
V současně době je v České republice pouze jedna střední vojenská škola, a to v Moravské Třebové. V Čechách by možnost vojenského středoškolského studia měla vzniknout právě na Karlovarsku, pravděpodobně otevřením speciálního vojenského studijního oboru v některém z už existujících krajských středoškolských zařízení.
Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že v době, kdy se hodně mluví o bezpečnosti, s kterou právě armáda může významně pomoci, je další možnost vojenského vzdělání nanejvýš aktuální. O studium v Moravské Třebové je trvale, podle jeho slov, velký zájem a pokud by možností studia bylo víc, je samozřejmě pravděpodobnější, že střední vojenské vzdělání získá více lidí. Když vše dopadne podle představ ministerstva, první studenti by mohli do lavic v Karlovarském kraji zasednout už od příštího školního roku.
V horizontu čtyř let by pak Ministerstvo obrany chtělo v Karlovarském kraji vybudovat nové výcvikové centrum. Mělo by vzniknout ve Vojenském újezdu Hradiště, kde už dříve posádka byla, a mělo by v něm sloužit 200 až 300 vojáků. Stávající výcvikové zařízení ve Vyškově kousek od Brna je už na hranici své kapacity.
Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová k tomu uvedla, že kraj oceňuje zájem ministerstva obrany o Karlovarský kraj, protože v minulosti zde byla kasárna na různých místech regionu, působilo tu až 20 tisíc vojáků a postupně však odešli, mnoho budov zůstalo prázdných, lidé přišli o práci a ve výsledku to vedlo k odlivu obyvatel. Návrat vojáků, podle jejích slov, je velkou příležitostí, jak nalákat do kraje nové lidi a těm stávajícím zvýšit bezpečnost i vzdělání. Také to podpoří zaměstnanost, protože při provozu v kasárnách najde práci řada občanů. A samozřejmě se více využijí stávající kapacity karlovarského letiště, které by podle ministerského strategického dokumentu záložních letišť v ČR mohlo mít kombinovaný civilní i armádní provoz.
Karlovarská hejtmanka věří, že se také podaří konečně vybudovat plnohodnotnou dálnici D6 a související silniční napojení do Radošova, kudy by se vojenská technika z výcvikového střediska měla přesouvat. Fungující infrastruktura je totiž pro armádu naprosto klíčová. Stavba tří úseků D6 by měla začít v brzké době.
Zatímco v minulosti působilo v Karlovarském kraji na 20 tisíc vojáků, aktuálně je jich cca 150. Poslední kasárna v Klimentově u Mariánských Lázní se zavřela v roce 2004. Armáda přitom hraje významnou roli nejen v souvislosti s bezpečností, o které se hodně mluví v kontextu s migrací. Česká republika je transitní zemí a právě přes Karlovarský kraj migranti často putují do Německa, region má 240 kilometrů společných hranic s Bavorskem a Saskem.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama