Aktuality

05.02.2018 01:00

Do Iráku i jinam…

(red), www.army.cz Do Iráku i jinam…
Česká armáda se vydala na svou další misi do Iráku a v posledních dnech i Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky projednala plán dalších armádních misí. V souladu se schváleným mandátem vyslala Česká republika předposlední týden v lednu roku 2018 do Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska (VJChV-I). Současně s tím Poslanecká sněmovna projednala účast ozbrojených sil České republiky na 142 vojenských cvičeních mimo území České republiky a účast ozbrojených sil jiných států na 69 vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2018.
Dvanáct příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce bude od 1. února 2018 působit po dobu šesti měsíců na základně Al-Taji severně od Bagdádu. Jejich úkolem je poradní a mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN).
„Protichemické ochrana je jednou z našich vojenských specializací, liberečtí vojáci mohou v rolích instruktorů iráckým kolegům předat řadu cenných zkušeností. Společně s leteckým poradním týmem, mentory vojenské policie a loňským působením polního chirurgického týmu jde o další viditelný příspěvek ČR ke stabilizaci situace v Iráku,“ uvedla ministryně obrany ČR Karla Šlechtová.
Spolupráce České republiky s Irákem je zaměřena na výcvik a poradenství bezpečnostních složek a institucí. Jedná se o pomoc v boji proti terorismu a podporu k dosažení stability země.
„K podpoře výstavby schopností iráckých ozbrojených sil přispíváme vysíláním vojenských specialistů. Čeští vojáci mají v tomto směru bohaté zkušenosti, připravovali chemiky jiných armád, například Kuvajtu, Afghánistánu, Indie, Jordánska nebo Srbska,“ zhodnotil generálmajor Jiří Verner.
Náplň výcviku popsal velitel jednotky major Petr Breda: „V první fázi budeme učit chemické instruktory na irácké chemické škole, která se nachází přímo na základně Al-Taji. Naučíme je, jak správně provádět radiační, chemický a biologický průzkum, dále dekontaminaci osob, techniky a materiálu. Zaměříme se také na postupy při varování a vyhodnocování nebezpečné situace (Warning and Reporting) nebo na metodiku při odběru vzorků. Cílem je, aby instruktoři získané zkušenosti a znalosti předávali dál, a to nejen vojákům irácké armády.“
V Iráku v současné době působí 30 českých vojáků leteckého poradního týmu, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech Aero L-159. Mise byla zahájena v srpnu 2016. V září minulého roku byla do země vyslána čtyřčlenná jednotka Vojenské policie (od února 2018 bude posílená o další 3 členy), která cvičí irácké kolegy.
Poslanecká sněmovna také projednala účast ozbrojených sil České republiky na 142 vojenských cvičeních mimo území České republiky a účast ozbrojených sil jiných států na 69 vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2018.
„Pro zajištění účasti českých ozbrojených sil na plánovaných mezinárodních cvičeních v roce 2018 je v rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany vyčleněno 151,9 milionů korun. Jedná se o důležitou investici do výcviku vojáků, neboť cvičení se zahraničními partnery přináší nenahraditelnou zkušenost,“ podotkla ministryně obrany Karla Šlechtová. 
Prioritním cílem cvičení se zahraničními partnery v roce 2018 je prověřit a zvýšit úroveň připravenosti ozbrojených sil České republiky k její obraně v součinnosti se spojenci. Dále cvičení slouží jako příprava pro společné působení vojsk v operacích a pohotovostních silách mezinárodních organizací.
Součástí materiálu jsou i 4 cvičení ozbrojených sil jiných států na území České republiky, která se uskuteční bez přímé součinnosti s naší armádou. Jde o výcvik jednotek ozbrojených sil Belgie ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště a příprava jednotek ozbrojených sil Rakouska a Nizozemí ve Vojenském újezdu Březina. Náklady na tato cvičení budou hrazeny konkrétními ozbrojenými silami.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama