Aktuality

11.11.2017 01:00

Den válečných veteránů 2017

(red), www.vhu.cz Den válečných veteránů 2017
Den válečných veteránů se váže k ukončení 1. první světové války a dni 11. listopadu 1918 a datum se stalo, na paměť obětem Velké války v demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě „Dnem válečných veteránů“. V novodobé historii České republiky bylo datum 11. listopadu jako Den válečných veteránů poprvé vzpomenuto v roce 2001. Tento den připomíná ty, kteří v letech 1914 – 1918 a 1939 – 1945 nasazovali životy za svobodu svých zemí, i za svobodu jiných okupovaných zemí. A neodmyslitelným symbolem Dne válečných veteránů je květ vlčího máku.
 
Vzpomínková slavnost „Příměří 1918“ se uskuteční na vojenském hřbitově v Praze 8 – Ďáblicích v sobotu 11. listopadu 2017 v 9,00 hodin za účasti náměstkyně ministra obrany pro řízení Sekce právní Aleny Netolické, ředitele Agentury komunikačních a informačních systémů brigádního generála Františka, která připomene památku obětí 1. světové války.
 
V sobotu 11. listopadu 2017 v 11,00 hodin se na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově uskuteční slavnostní nástup u příležitosti Dne válečných veteránů. Akce se zúčastní ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, zástupci diplomatického sboru, významní představitelé státní správy a samosprávy, Československé obce legionářské a zástupci dalších veteránských organizací. V rámci slavnostního ceremoniálu budou položeny věnce k uctění památky válečných obětí a během následného setkání ve Slavnostní síni Národního památníku udělí ministr obrany deseti osobnostem Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně. Mezi vyznamenanými jsou příslušníci národního boje za osvobození, váleční veteráni, vojáci ve výslužbě a zástupci civilních i vojenských oborů a odborností. Součástí slavnostního setkání bude také křest knihy „Ten druhý život“, která obsahuje fotografie z vojenských misí a činnosti útvarů AČR, dále obsahuje emotivní a autentické příběhy novodobých válečných veteránů, informace o historii misí AČR, seznamuje s vybavením armády a některými odbornostmi vojáků z povolání.
 
Pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů Brno, Ústřední hřbitov. V sobotu dne 11. listopadu 2017 v 10,00 hodin se uskuteční u příležitosti Dne válečných veteránů pietní akt na Ústředním hřbitově v Brně, kterého se zúčastní zástupci Univerzity obrany v Brně, brněnské posádky, veřejní správy, místní samosprávy, partnerských spolků a veteránských organizací.
 
 
Symbolem Dne válečných veteránů je červený vlčí mák. A proč právě vlčí mák? 
 
Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život. Tento zvyk trvá od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války.
K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, která pomáhá všem bývalým vojákům zúčastnivších se válečných konfliktů.
O symboliku vlčího máku se nevědomky zasloužil vojenský lékař podplukovník John McCrae z kanadského Ontaria, který v první světové válce sloužil v Evropě. Ačkoliv byl vojenským chirurgem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout. Svoji bolest mírnil psaním básní. Zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. Očitý svědek seržant Cyril Allison popsal, že toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily. John McCrae svou bolest vepsal do básně, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války. Den válečných veteránů se stal během století však uctěním památky všech veteránů, kteří se účastnili válečných konfliktů.
V České republice je tento den připomínán především v posledních letech. Je to tedy svátek nejen těch československých hrdinů, kteří ve druhé světové válce bojovali za národní svobodu, ale také více než dvaceti tisíc příslušníků Armády České republiky, kteří za posledních dvacet let prošli nejrůznějšími misemi na Balkáně, v Iráku, Afghánistánu a jinde.
 
 
Na polích ve Flandrech
 
Překlad básně Johna McCrae 
 
Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svojí píseň řvou.
 
My už však nevstanem a je to možná zdání,
že včera ještě žili jsme a byli milováni.
Teď jenom tiše ležíme
na polích flanderských.
Náš boj však zase jiní převezmou.
 
Do vašich rukou dáme my teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou
na polích flanderských.
 
(red), www.vhu.cz
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama