Aktuality

31.08.2019 01:00

Den otevřených dveří v ESA

(red), www.esa.int Den otevřených dveří v ESA
V říjnu v technickém centru Evropské kosmické agentury ESA, se v neděli 6.října 2019 se koná den otevřených dveří, během něhož se lze potkat s astronauty z programu Apollo nebo inženýry ESA, kteří připravují budoucí evropské mise na Měsíc. Den otevřených dveří se koná ve středisku ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku zmíněnou neděli 6.října 2019 a registrace je otevřená od 30.srpna 2019.
Den otevřených dveří je mimo jiné i připomínkou padesátého výročí prvního přistání na Měsíci a je i věnován plánům na návrat v následující dekádě. I proto zní motto letošní akce „ESA na Měsíc“.
Také nejdůležitější hosté akce budou ctít toto téma. Zatím bylo potvrzeno, že se jí zúčastní astronaut Walt Cunningham, který letěl v lodi Apollo 7, což byl první pilotovaný let v rámci programu Apollo. Dále pak dorazí astronaut Rusty Schweickart, který byl na Apollu 9 prvním pilotem lunárního modulu a testoval první skafandr pro měsíční vycházku. A nakonec nizozemský kosmonaut ESA André Kuipers, který je veteránem ze dvou výprav na Mezinárodní kosmickou stanici.
ESA se 22 členskými státy představuje kosmickou agenturu pro Evropu. Je aktivní ve všech oblastech kosmických činností, pracuje s lidmi a organizacemi na celém našem kontinentu – i jinde.
Den otevřených dveří se bude konat v technickém středisku ESA ESTEC. Ovšem k vidění bude věda a technika, která je řešena napříč celou agenturou ESA – od pilotovaných letů po dálkový průzkum Země, od řízení družic po jejich testování.
Návštěvníci budou moci volně projít největší středisko ESA, dozvědět se o simulování kosmických podmínek přímo na Zemi, plánování budoucích misí, osobně si vyzkouší některé aktivity a zúčastní se přednášek astronautů nebo jiných expertů.
Celosvětové připomínání úspěchů programu Apollo znamenají, že letošní rok je ve znamení Měsíce. Historická přistání na jeho povrchu představují vrchol probíhající lidské fascinace naší přirozenou družicí, která začala ve starodávných mýtech a legendách. A vlastně pokračuje do dnešních dnů.
Vzorky odebrané v programu Apollo společně s následujícími lunárními misemi, proměnily naší chápání Měsíce. Postupně jsme zjistili, že na lunárních pólech je vodní led a že ještě relativně nedávno mohl být náš přirozený souputník geologicky aktivní.
Díky tomu mezinárodní komunita obrací svoji pozornost zpět k Měsíci coby cíli průzkumu a případnému osídlení.
ESA se podílí na kosmické lodi NASA Orion servisním modulem. Jde o loď, která vrátí člověka na Měsíc coby součást programu Artemis a bude obsluhovat stanici Gateway, což je projekt realizovaný společně s ostatními partnery projektu Mezinárodní kosmické stanice. Gateway bude sloužit u Měsíce jako základna pro robotické i lidské průzkumníky.
Dále ESA spolupracuje s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos na budoucích misích Luna. Dodává pro ně přistávací systém, stejně jako vědecké vybavení. K tomu patří vrtné soupravy pro hledání vodního ledu a dalších materiálů pod povrchem Měsíce.
ESA také vede ambiciózní misi Heracles mající za cíl dopravit na Zemi vzorky z lunárního jižního pólu. Tu připravuje společně s japonskou agenturou JAXA a kanadskou kosmickou agenturou CSA. Další navrhovaná mise ESA Lunar Pathfinder je chystaná ve spojení s evropským průmyslem a míří na lunární oběžnou dráhu. Co se týká vzdálenější budoucnosti, hovoří generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner o „měsíční vesnici“ jako o modelu pro společné mezinárodní lunární osídlení.
Dne otevřených dveří ESA se každým rokem účastní 8000 návštěvníků a nejideálnější je předem se zaregistrovat a více informací je na http://www.esa.int/cze/ESA_in_your_country/Czech_Republic/Den_otevrenych_dveri_v_ESA_vzhlizi_k_Mesici
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama