Aktuality

08.05.2019 01:00

Den osvobození 8. květen 1945

(red), (jjk), www.psp.cz, www.senat.cz, www.army.cz, www.mzv.cz Den osvobození 8. květen 1945
Den 8. květen 1945 je považován za konec 2. světové války v Evropě, kdy došlo ke kapitulaci německých vojsk a jejímu podpisu 7. května 1945 v Remeši. V platnost kapitulační smlouva vstoupila 8. května ve 23,01 hodin středoevropského času a tím byl vyhlášen Den vítězství v Evropě. Na území Protektorátu Čechy a Morava se bojovalo ještě do de facto do rána 9. května 1945, kdy se v Praze objevily sovětské tanky. V tehdejším Sovětském svazu byl (a je i v Rusku) Dnem vítězství nad fašismem 9. květen.
Po druhé světové válce několik let nebyl v Československu přesný termín ukotven až 2. listopadu 1951 byl uzákoněn 9. květen jako Den osvobození Československa Sovětskou armádou. V roce 1990 byl stanoven zákon ustavující 9. květen jako Den osvobození od fašismu. O rok později 15.května 1991 byl termín posunut o den a zákonem stanoven 8. květen jako Den osvobození od fašismu. V roce 2000 byl 8. květen přejmenován, respektive zkrácen na Den osvobození. A nakonec v roce 2004 se přízvisko k 8. květnu změnilo naposledy a to na Den vítězství.
 
Oslavy 74. výročí ukončení 2. světové války v Evropě – den vítězství
 
Ve středu 8. května 2019 se v 11,00 hodin u příležitosti 74. výročí ukončení 2. světové války uskuteční v areálu Národního památníku v Praze na Vítkově slavnostní pietní akt. Pietního aktu se za resort obrany zúčastní ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armáda ČR armádní generál Aleš Opata. Očekává se také účast prezidenta České republiky a dalších nejvyšších představitelů státu.
 
Pietní akt k 74. výročí ukončení 2. světové války
 
Ve středu 8. května 2019 v 10,00 hodin se uskuteční v Kounicových kolejích v Brně slavnostní pietní akt u příležitosti 74. výročí ukončení 2. světové války. Pietního aktu se zúčastní představitelé velení a akademické obce Univerzity obrany. Akci pořádá statutární město Brno, za účasti státních orgánu, institucí a dalších organizací.
Kounicovy koleje za druhé světové války sloužily jako vězení desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů, kteří odtud byli většinou deportováni do nacistických koncentračních táborů. Na popravišti, zřízeném na nádvoří kolejí, zemřelo asi 800 osob.
 
Oslavy dne vítězství
 
Ve středu 8. května 2019 pořádá město Karlovy Vary za účasti příslušníků Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary pietní akt ke Dni osvobození. Vzpomínková akce bude zahájena v 9,00 hodin na Městském hřbitově v Drahovicích u Pomníku Rudé armády, pokračovat bude v 10.30 hodin u Pomníku amerických vojáků před hotelem Thermal.
 
Senát - Den otevřených dveří
 
Pro veřejnost jsou připraveny skupinové prohlídky s odbornými průvodci. Návštěvníci mají možnost navštívit nejcennější historické prostory, navíc je umožněn náhled do pracovny jednoho z místopředsedů Senátu, Přijímacího salonku předsedy Senátu, do Prezidentského salonku, Jednacího sálu a dalších pracovních místností Senátu. V Kolovratském paláci je prohlídka bez průvodců. Návštěvníci mohou nahlédnout do Růžového a Zeleného salonku. U Zeleného salonku je vystavena kopie Mnichovské dohody.
Otevírací doba 09,00 – 16,00 hodin; Valdštejnské náměstí 4, Praha 1 - Malá Strana
 
Poslanecká sněmovna - Den otevřených dveří
 
U příležitosti státního svátku 8. května 2016 se už tradičně uskuteční Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně. Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci. Odborný výklad zajišťují průvodci Pražské informační služby.
Prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od vchodu z Malostranského náměstí č. 19.
Otevírací doba 9,00 – 16,00 hodin, Poslanecká sněmovna, Praha 1 - Malá Strana, Malostranské náměstí 18-19
 
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
 
Ve středu 8. května se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční Den otevřených dveří, v rámci kterého může veřejnost navštívit prostory a zahradu Černínského paláce.
Veřejnost bude moci navštívit sídlo české diplomacie ve středu 8. května 2019 od 9,00 do 15,00 hodin. Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostor barokního Černínského paláce, včetně bytu Jana Masaryka.
Poprvé v letošním roce také bude možné navštívit zahradu Černínského paláce, která bude následně otevřená pro veřejnost o víkendové dny do konce září.
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama