Aktuality

08.05.2018 01:00

Den osvobození 8. květen 1945

www.psp.cz, www.senat.cz, www.vlada.cz Den osvobození 8. květen 1945
Den 8. květen 1945 je považován za konec 2. světové války v Evropě, kdy došlo ke kapitulaci německých vojsk a jejímu podpisu 7. května 1945 v Remeši. V platnost kapitulační smlouva vstoupila 8. května ve 23,01 hodin středoevropského času a tím byl vyhlášen Den vítězství v Evropě. Na území Protektorátu Čechy a Morava se bojovalo ještě do de facto do rána 9. května 1945, kdy se v Praze objevily sovětské tanky. V tehdejším Sovětském svazu byl (a je i v Rusku) Dnem vítězství nad fašismem 9. květen.
Po druhé světové válce několik let nebyl v Československu přesný termín ukotven až 2. listopadu 1951 byl uzákoněn 9. květen jako Den osvobození Československa Sovětskou armádou. V roce 1990 byl stanoven zákon ustavující 9. květen jako Den osvobození od fašismu. O rok později 15.května 1991 byl termín posunut o den a zákonem stanoven 8. květen jako Den osvobození od fašismu. V roce 2000 byl 8. květen přejmenován, respektive zkrácen na Den osvobození. A nakonec v roce 2004 se přízvisko k 8. květnu změnilo naposledy a to na Den vítězství.
 
Senát - Den otevřených dveří
 
Pro veřejnost jsou připraveny skupinové prohlídky s odbornými průvodci. Návštěvníci mají možnost navštívit nejcennější historické prostory, navíc je umožněn náhled do pracovny jednoho z místopředsedů Senátu, Přijímacího salonku předsedy Senátu, do Prezidentského salonku, Jednacího sálu a dalších pracovních místností Senátu. V Kolovratském paláci je prohlídka bez průvodců. Návštěvníci mohou nahlédnout do Růžového a Zeleného salonku. U Zeleného salonku je vystavena kopie Mnichovské dohody.
Otevírací doba 09,00 – 16,00 hodin; Valdštejnské náměstí 4, Praha 1 - Malá Strana
 
Poslanecká sněmovna - Den otevřených dveří
 
U příležitosti státního svátku 8. května 2016 se už tradičně uskuteční Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně. Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci. Odborný výklad zajišťují průvodci Pražské informační služby.
Prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od vchodu z Malostranského náměstí č. 19.
Otevírací doba 9,00 – 16,00 hodin, Poslanecká sněmovna, Praha 1 - Malá Strana, Malostranské náměstí 18-19
 
Hrzánský palác
 
Při příležitosti Dne vítězství 8. května zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech v Praze.
Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních interiérů Hrzánského paláce doprovázenou odborným výkladem průvodců, ale také na dlouhodobou expozici Symboly republiky a výstavu Můj stát. Její ohlas byl mezi školami v minulém roce tak velký, že byla zařazena Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy mezi doporučené vzdělávací programy. Zájemci o prohlídku si budou moci také vychutnat neobvyklý výhled na Prahu z proslulé terasy, kterou si oblíbil i prezident T. G. Masaryk.
Otvírací doba: 8. květen 2018 10:00 - 16:00 hodin, Hrzánský palác Loretánská 177/9 118 00 Praha 1, icvrezervace@vlada.cz, www.vlada.cz/cz/urad-vlady/dalsi-objekty/hrzansky-palac-3689/
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama