Aktuality RSS

21.03.2018

Ernst Strohschneider, neboli Nadar z Ústí nad Labem

text:(jjk), foto: Archiv města Ústí nad Labem Ernst Strohschneider, neboli Nadar z Ústí nad Labem

Je to mu právě kulatých sto let, kdy do leteckého nebe navždy odletěl významný pilot první světové války, průkopník letecké fotografie a ústecký rodák Ernstu Strohschneiderovi (*6. září 1886 v Ústí nad Labem - †21. března 1918 severní Itálie), který dosáhl během války jako nadporučík císařského rakouského letectva patnácti sestřelů (viz. Před sto lety navždy odletěl Ernst Strohschneider). Kromě toho, že byl aviatikem, rád i fotografoval, ale kromě žánrových obrázků se také specializoval na funkci leteckého pozorovatele a fotografoval italská města a pozice italské armády. V předchozím článku jsem se zmínil také o tom, že Ernst Strohschneider po svém válečném zranění v roce 1915 uprchl z ruského zajetí, nastoupil k letectvu a ve Vídeňském Novém Městě (Wiener-Neustadtu) absolvoval výcvik jako pozorovatel a v roce 1916 odešel na „Italskou frontu“. V Itálii se také kromě to, že sestřelil potvrzeně patnáct nepřátelských letadel, proslavil jako letecký fotograf a fotil pozice italské armády, někdy i válečné výjevy a města a opevnění. Ve vysokohorských podmínkách a v té době je až překvapující jak kvalitní snímky se mu leckdy povedly.

>
 
21.03.2018

Před sto lety navždy odletěl Ernst Strohschneider

text:(jjk), foto: Archiv města Ústí nad Labem Před sto lety navždy odletěl Ernst Strohschneider

V březnu roku 2018, přesněji 21.března, uplynulo sto let let od tragického skonu jednoho z významných vojenských pilotů první světové války, který se narodil v Ústí nad Labem. Tím pilotem a zároveň fotografem a leteckým esem první války byl Ernst Strohschneider. Do letecké historie jsme se už v magazínu do Ústí nad Labem vypravili (viz. Fatální chyba starosty Rehna…, Ještě jednou do Ústí nad Labem a i za Margou von Etzdorf) a říkali  si něco o dění v průkopnických dobách letectví v této oblasti. Tentokrát si, ale představíme člověka, který se sice zde narodil, ale proslavil se nejen svými patnácti sestřely na tzv. Italské frontě, kde také v posledním roce první světové války zahynul.

>
 
21.03.2018

Lepší dostupnost letů

(red), www.bestcg.com Lepší dostupnost letů
Mezinárodní vyhledávač a prodejce letenek a služeb pro cestovatele Kiwi.com a společnost zaměřená na cestovní ruch Logitravel Group oznámily v těchto dnech záměr spolupracovat na rozšíření nabídek letů v Evropě, Rusku, Latinské Americe a dalších klíčových trzích.
>
 
20.03.2018

Trénink nad Čáslaví

(red), www.afbcaslav.cz Trénink nad Čáslaví
21. základna taktického letectva Čáslav informuje občany Města Čáslavi, Městyse Nové Dvory a Žehušice, Obce Církvice, Chotusice a Rohozec o výcviku předváděcího, neboli display předváděcího pilota letounu Saab JAS-39 Gripen a to ve dnech 20., 21. a 22. března 2018 od 14,00 hodin do 15,00 hodin. V každém z těchto dnů bude realizován pouze jeden výcvikový let v délce cca 15 minut. V případě jakékoliv nestandardní situace bude 21. základna taktického letectva Čáslav předem informovat. 
>
 
20.03.2018

Wizz Air rozšiřuje flotilu na svých bázích

(red), www.accpr.cz Wizz Air rozšiřuje flotilu na svých bázích
Letecký společnost Wizz Air sice zrušila a ruší některé své základny v České a Slovenské republice, ale na druhou stranu na jiných místech svou aktivitu posiluje a rozšiřuje. A tak v nejbližších čtyřech měsících na evropské letištní báze přesune více než dvacet nových letadel a otevře sedm desítek nových linek.
>
 
19.03.2018

Referendum u Eurowings

(red), www.eurowings.com Referendum u Eurowings
Letecká společnost Eurowings vymyslela na své cestující hlasování o to, kam by měla vést další destinace. Hlasování o nové destinaci letecké společnosti Eurowings se také stalo atraktivní součástí sociálních sítí a nakonec hlasující určili, že letadla Eurowings budou mít novou destinaci v Mostaru v Bosně a Hercegovině.
>
 
18.03.2018

Cvičení Moravian Griffon 2018 - NATO Squadron Exchange 3

(red), www.army.cz Cvičení Moravian Griffon 2018 - NATO Squadron Exchange 3
Ve dnech 19. až 30. března 2018 se uskuteční na území České republiky výcvik posádek vrtulníků českého a belgického letectva MORAVIAN GRIFFON 2018 - NATO Squadron Exchange 3. Cílem cvičení je prohloubení spolupráce na úrovni společného leteckého výcviku při plánování a provádění misí. Cvičení se zúčastní třicetičlenný belgický tým se třemi vrtulníky AgustaWestland AW109BA/C z letecké základny Beauvechain. Za náměšťskou základnu se účastní dva vrtulníky Mil Mi-24/35 a jeden Mi-171Š. Místem konání bude vojenské letiště Náměšť nad Oslavou – Sedlec/Vícenice, vojenské záložní letiště Bechyně.
>
 
18.03.2018

Prezident do SAMI a zasedání podvýboru

(red), www.aero.cz Prezident do SAMI a zasedání podvýboru
V předjaří tohoto roku byl prezident letecké továrny Aero Vodochody Aerospace Giuseppe Giordo jmenován členem představenstva společnosti Saudi Arabian Military Industries (SAMI). A Aero Vodochody také začátkem března hostilo Podvýbor pro letectví a vesmírný program Poslanecké sněmovny Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
>
 
17.03.2018

Niki Lauda opět na startu

text (jjk), foto: Laudamotion, Twitter/@StHartl Niki Lauda opět na startu
Dne 25. března 2018 vyrazí z Düsseldorfu Airbus A320-214 sice v barvách zaniknuvší společnosti Air Berlin, ale na trupu už s nápisem Laudamotion a s rakouskou registrací OE-LOF na svou první pravidelnou linku. Niki Lauda tak vlastně potřetí (fakticky po čtvrté) startuje svou leteckou společnost. I když to není úplně přesné, protože společnost Laudamotion vlastní už dva roky, od roku 2016, ale na začátku roku 2018 se mu po různých peripetiích podařilo získat zbytky flotily flyNiki, která byla součástí Air Berlin. A jak předem avizoval, od spuštění letní sezony, na konci března, obnovuje provoz už pod názvem Laudamotion.
>
 
17.03.2018

Další Eurocoptery Lakota pro americké vojsko

(red), www.accpr.cz Další Eurocoptery Lakota pro americké vojsko
Dalších třicet pět vrtulníků Eurocopter UH-72A Lakota (vojenské verze vrtulníku Eurocopter EC-145) v hodnotě 273 milionů dolarů si od společnosti Airbus Helicopters objednala Armáda Spojených států. Dodávka je rozdělena do dvou konfigurací. sedmnáct jich využije tréninkové středisko ve Ft. Rucker a osmnáct bude dodáno do dalších armádních bojových výcvikových center v konfiguraci Observer/Controller.
>
 
16.03.2018

Aero L-39CW získal typový certifikát

(red), www.aero.cz Aero L-39CW získal typový certifikát
Společnost Aero Vodochody získala typový certifikát pro cvičný proudový letoun Aero L-39CW, který je remotorizací stroje Aero L-39 Albatros a je vybaven moderní avionikou. Současně se jedná o další, velmi důležitý krok, ve vývoji letounu nové generace Aero L-39NG.
>
 
15.03.2018

Kulatý stůl Svazu českého leteckého průmyslu

(red), www.sclp.cz Kulatý stůl Svazu českého leteckého průmyslu
Na začátku března proběhl na v Leteckém ústavu Vysokého učení technického v Brně další Kulatý stůl Svazu českého leteckého průmyslu za účasti zástupců studentů, univerzit a firem. Hlavním tématem byly studentské soutěže v letectví.
>
 
14.03.2018

Pokračování omezeného provozu na LKBE

(red), www.lkbe.eu Pokračování omezeného provozu na LKBE
Upozornění na probíhající letišti Benešov - Bystřice/Nesvačily. I nadále je z důvodu podmáčení travnatého povrchu (oblevy po oteplení a deště) omezen letový provoz na letišti Benešov. Minimálně do pondělí 19. března 2018 včetně, zůstává uzavřena Vzletová a přistávací dráha 09/27. VPD 06/24 je zúžena na 30 metrů a v provozu je její severní polovina a jsou možné jen přílety a odlety.
>
 
14.03.2018

Motor pro Ariane 6

(red), www.esa.int Motor pro Ariane 6
Na testovacím zařízení německého letecko-kosmického střediska DLR v Lempoldshausenu se uskutečnil začátkem tohoto roku první zkušební zážeh motoru Vulcain 2.1 pro raketu Ariane 6. V rámci dalších testů se plánuje testování zážehu a chování výkonu motoru i jeho jednotlivých subsystémů.
 
>
 
13.03.2018

Léto zatím bez Rumunů

(red), www.brno-airport.cz Léto zatím bez Rumunů
V letním letovém řádu brněnského letiště se objeví tři novinky. Ras Al-Khaimah ve Spojených arabských emirátech, španělská Murcia, nebo Fuerteventura na Kanárských ostrovech. Původně už, podle prosincové dohody, mělo v letním letovém řádu být až osm nových destinací, které měla provozovat rumunská letecká společnost Blue Air, ale doposud se Jihomoravskému kraji nepodařilo dohodnout s rumunským dopravcem na všech náležitostech a tak se zatím tento projekt odsouvá. Na brněnském letišti se tak budou objevovat letadla společností Travel Service, Tunisair, Tailwind Airlines, Bulgarian Air Charter a Almasria Universal Airlines.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ZMĚNA !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ZRUŠENÝ TERMÍN 3.-4.3., 10.-11.3. a 17.-18.3.2018), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama