Aktuality RSS

21.02.2020

Družice Sentinel-6 se jmenuje po Michaelu H. Freilichovi

(red), www.czechspaceportal.cz Družice Sentinel-6 se jmenuje po Michaelu H. Freilichovi
Evropská kosmická agentura ESA, NASA, Evropská komise, organizace Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) společně přejmenovali chystanou družici Sentinel-6A po vědci Michaelu H. Freilichovi.
>
 
20.02.2020

Air Serbia zvýší počet letů do Bělehradu

(red), www.prg.aero Air Serbia zvýší počet letů do Bělehradu
Letecká společnost Air Serbia v průběhu letní sezóny navýší počet frekvencí na lince mezi Prahou a Bělehradem a od 1.června 2020 nabídne cestujícím až deset přímých spojů týdně. Nově přidá k dennímu provozu ještě další tři lety, vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Cestující tak budou mít více možností, jak cestovat do hlavního města Srbska bez přestupu v jiných destinacích.
>
 
19.02.2020

Jiřička obecná je opeřeným letcem roku 2020

(red), www.birdlife.cz Jiřička obecná je opeřeným letcem roku 2020
Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou a pomyslné žezlo tak přebírá od hrdličky divoké, která byla Ptákem roku 2019. Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.
>
 
18.02.2020

Družice Altius a monitorování ozónu

(red), www.czechspaceportal.cz Družice Altius a monitorování ozónu
Evropská kosmická agentura (ESA) udělila kontrakt na výrobu družice Altius společnosti QinetiQ. Tato nová mise bude měřit koncentrace stratosférického ozónu s vysokým vertikálním rozlišením, stejně jako profily dalších atmosférických stopových plynů. Mise původně vznikla na půdě Belgického institutu kosmické aeronomie.
>
 
17.02.2020

Družici Euclid vypustí podle kontraktu Arianespace a ESA

(red), www.czechspaceportal.cz Družici Euclid vypustí podle kontraktu Arianespace a ESA
Společnost Arianespace a Evropská kosmická agentura (ESA) podepsaly kontrakt na vypuštění družice Euclid, k němuž má dojít v polovině roku 2022 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Euclid je astronomická a astrofyziální mise střední třídy realizovaná v rámci programu ESA.
>
 
16.02.2020

Podpora Technologické agentury

(red), www.vzlu.cz Podpora Technologické agentury
Akciová společnost Aero Vodochody Aerospace a Výzkumný a zkušební letecký ústav se dočkaly podpory Technologické agentury České republiky. Projekt Průkaz trojnásobného zvýšení únavové životnosti draku letounu Aero L-39NG, který připravilo Aero ve spolupráci s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, bude podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci programu TREND. 
>
 
15.02.2020

Posila pro Centrum leteckého výcviku

(red), www.lompraha.cz Posila pro Centrum leteckého výcviku
Centrum leteckého výcviku v Pardubicích, které je součástí státního podniku LOM Praha, zařadilo do své výcvikové flotily nové dva vrtulníky. Transportní vrtulníky Mi-17 jsou pardubickým Centrem leteckého výcviku, provozovány od konce listopadu 2006, kdy byly od Armády České republiky pronajaty první tři kusy. Do poloviny ledna 2013 byly postupně získány další tři stroje, a tak se na řadu let  flotila strojů tohoto typu v CLV ustálila na šesti, z nichž jedna sloužila jako pozemní učební pomůcka. 
>
 
14.02.2020

Aplikace Záchranka zužitkovala vánoční dárek

(red), www.zachrankaapp.cz Aplikace Záchranka zužitkovala vánoční dárek
Provozovatelé aplikace Záchranka nějakou dobu řeší, jak přenést oči záchranáře přímo na místo nehody. Po době stráveném na vývoji se rozhodli autoři této aplikace tuto revoluční funkcionalitu v tomto roce uvést do chodu a když Vodafone Business věnoval jako vánoční dárek dvě stě devadesát tisíc korun, bylo rozhodnuto, jak  darované peníze využít.
>
 
13.02.2020

Rekonstrukce třídírny zavazadel na Terminálu 1

(red), www.prg.aero Rekonstrukce třídírny zavazadel na Terminálu 1
Akciová společnost Letiště Praha plánuje rekonstrukci třídírny zavazadel na Terminálu 1, která bude probíhat v období od 1. března do 31. srpna 2020. Rekonstrukce bude probíhat během standardního provozu a ovlivní tak částečně i samotné cestující během procesu odbavení. Během přestavby přestane v případě odbavení cestujících na přepážkách dočasně platit rozdělení terminálů na lety do schengenského prostoru a lety mimo schengenský prostor.
>
 
12.02.2020

Nová verze přenosů z ruzyňského letiště

(red), www.prg.aero Nová verze přenosů z ruzyňského letiště
Akciová společnost Letiště Praha spustila ve spolupráci s Mall.tv živý přenos ze vzletové a přistávací dráhy 06/24 ve vysokém rozlišení. Přenos doplňují aktuální informace o odletech a příletech, letiště také uvede na sociálních sítích vizualizace přistání historických typů letadel. Vysílání začíná dnes na Mall.tv a také na YouTube kanálu a nové webové podstránce Letiště Praha, která obsahuje zajímavosti o letadlech, leteckých společnostech a provozu letiště.
>
 
11.02.2020

Nové školící středisko záchranářů v Temném Dole

(red), www.kr-kralovehradecky.cz Nové školící středisko záchranářů v Temném Dole
Za více než čtyřicet milionů korun vznikne v Temném Dole nové výjezdové stanoviště a školicí centrum pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje. Stavební práce začnou nejpozději v dubnu letošního roku. Většinu částky projektu pokryje evropské dotace, zbylou částku zaplatí kraj ze svého rozpočtu.
>
 
10.02.2020

SkyUp Airlines z Prahy do Záporoží

(red), www.prg.aero SkyUp Airlines z Prahy do Záporoží

Ukrajinská letecká společnost SkyUp Airlines od 29. března 2020 spustí novou linku z Prahy do Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny a v těchto dnech už zahájila prodej letenek. Jedná se už o třetí destinaci, kterou SkyUp Airlines provozuje z Prahy (do Lvova a Charkova) a čtvrtá destinace z České republiky, protože létá také z Pardubic do Kyjeva. Z Prahy do Záporoží bude létat od 29. března 2020 dvakrát týdně, a to vždy ve čtvrtek a v neděli. 

>
 
09.02.2020

Nový hangár Job Air Technic

(red), www.jobair.eu Nový hangár Job Air Technic
Na letišti v Mošnově byl na začátku února otevřen nový opravárenský hangár společnosti Job Air Technic. Nová stavba za 380 milionů korun, která byla zkolaudovaná na podzim 2019, navýší opravárenskou kapacitu letecké opravny sídlící na letišti v Ostravě-Mošnově o dva letouny typu Airbus A320, případně Boeing 737.
>
 
08.02.2020

Výběrové řízení na generálního ředitele EUMETSAT

(red), www.chmi.cz, www.czechspaceportal.cz Výběrové řízení na generálního ředitele EUMETSAT
Mezinárodní organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites), která ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) vyvíjí a provozuje evropské meteorologické družice (Meteosat, Metop, Jason) a rovněž se podílí na implementaci a provozu družic resp. přístrojů Sentinel programu Copernicus, vypisuje konkurz na pozici svého nového generálního ředitele.
>
 
07.02.2020

Do Pardubic může Jumbo

(red), www.airport-pardubice.cz Do Pardubic může Jumbo
Akciová společnost EBA, která je provozovatelem civilní části pardubického letiště obdržela dne 4. února 2020 rozhodnutí Úřadu pro civilní letectví, kterým se povoluje provoz letadel typu Boeing 747 – 400F na letišti Pardubice.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. - 23. února 2020

ParaSki World Cup Series 2020 a 34. MČR 2020

Klínovec - Vejprty
ParaSki World Cup Series 2020 a 34.Mistrovství České republiky 2020 v para-ski jednotlivců a družstev, Skiareál Klínovec Vejprty, www.aecr.cz, www.klinovec.cz, www.fai.org, www.aplzen.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
7. března 2020 10:00-18:00

18. Akce Záložka

Praha 8 - Karlín
Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností nechat si přebalit po cvičném odhození záložní padák, Praha 8 - Karlín, ZŠ Lyčkovo náměstí 6, www.zakladni-skola-letani.cz, www.laacr.cz
 
detail akce
PGL
 
13. března 2020 17:30-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)
Devátý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4,Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
19. března 2020 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Michal Plavec

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Michal Plavec – kurátor leteckých sbírek NTN: Zásobování pevnosti Vratislav z českých letišť v dubnu a květnu 1945, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
21. března 2020 10:00-17:00

Otevírání nebe

Bolešiny u Klatov
Otevírání leteckého nebe Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama