Aktuality RSS

25.03.2017

Za kbelským "terminálem" musíte do Troje

Za kbelským "terminálem" musíte do Troje
V sobotu 25. března 2017 se slavnostně odstartovala 86. sezona pražské zoologické zahrady. Ale vzduchoplavci a aviatici si tam také mohou přijít na své. A to nemyslím obdivováním konkurence. Historicky první „terminál“ československého civilního letiště v pražských Kbelích od architekta Josefa Gočára dnes po rekonstrukci stojí právě v trojské zoologické zahradě. Takže kdo by si chtěl připomenout jak v jakých prostorách a jakých budovách se odbavovalo na prvním československém civilním mezinárodním letišti, může se potěšit pohledem (a nejen pohledem) na půvabný Gočárův „terminál“ v Troji. Dům někdejší úřední budovy je hostincem a dům pro obsluhu galerií.
>
 
25.03.2017

Tatra do Dánska

(red), www.tatra.cz Tatra do Dánska
V souvislosti se spoluprací s francouzskou firmou Nexter má kopřivnická Tatra další zajímavou zakázku. V Dánsku totiž proběhlo výběrové řízení na nové houfnice pro tamní armádu a z něho vyšel vítězně typ Caesar 8x8 na podvozku Tatra z produkce francouzské společnosti Nexter Systems. Jedná se o první projekt, ve kterém se podvozek Tatra prosadil jako nová zbraňová platforma pro západního člena NATO a tyto dodávky by měly být splněny do roku 2020.
>
 
24.03.2017

Na zájezdy s Eurowings

(red), www.eurowings.com Na zájezdy s Eurowings
Letecká společnost Eurowings se nově objevuje i s novou značnou „Eurowings Holidays“. Tato značka je zaměřena na turismus a byla vytvořena na základě spolupráce společnosti Eurowings a cestovní kanceláře Tropo. A celková nabídka pro potencionální zájemce probíhá přes zmíěnou cestovní kancelář Tropo z Hamburku a v nabídce „Eurowings Holidays“ je dnes tak více než patnáct tisíc hotelů.
>
 
24.03.2017

Vychází nová Databáze letišť pro rok 2017

(red), Patrik Sainer www.aerobaze.cz Vychází nová Databáze letišť pro rok 2017
Databáze letišť 2017 vychází 24. března 2017 a zároveň 30.března 2017 čeká na vzduchoplavce významná změna vzdušného prostoru a přeladění většiny komunikačních frekvencí na území Čech. Stojí tedy za zmínku, co všechno na ty, kteří se pohybují vzduchem čeká, o jaké změny se jedná a kde lze najít nové aktuální informace pro rekreační i profesionální VFR létání.
>
 
23.03.2017

ÚOHS udělil pokutu za tendr v Olomouci

(red), (jjk), foto: Z.H. ÚOHS udělil pokutu za tendr v Olomouci

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli tendru na leteckou záchrannou službu na základně v Olomouci uložil Ministerstvu zdravotnictví (zatím nepravomocně) pokutu 3,75 milionu korun. Vyplývá to z nepravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vydaného tento týden. Ministerstvo zdravotnictví porušilo podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže při tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Olomouckém kraji zákon a mělo by zaplatit 3,75 milionu korun. Provozovatelem letecké záchranné služby na středisku v Olomouci se ve výběrovém řízení stala slovenská firma Air-Transport Europe (ATE). 

>
 
23.03.2017

Certificate of Recognition pro ÚLZ

(red), www.ulz.cz Certificate of Recognition pro ÚLZ
V polovině března 2017 se završilo dvouleté úsilí pracovníků Ústavu leteckého zdravotnictví Praha zaměřené na mezinárodní certifikaci letecko – lékařských výcvikových programů. Akreditace „Certificate of Recognition“ byla udělena Velitelstvím vzdělávání a výcviku United States Air Force. Resortní ústav se tak zařadil mezi světovou elitu v této oblasti.
>
 
22.03.2017

Státní fond dopravní infrastruktury do letišť

(red), www.mdcr.cz Státní fond dopravní infrastruktury do letišť

Multimodální překladiště a bezpečnostní projekty na letištích mají potenciál získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) až  devadesát milionů korun. Na podporu multimodálních překladišť, která zajišťují přesun zboží mezi jednotlivými druhy dopravy, bude letos ze SFDI směřovat zhruba sedmdesát milionů korun. Dalších dvacet milionů korun je vyčleněno na technické vybavení, které posílí ochranu letišť. Stát bude tento typ projektů financovat poprvé. 

>
 
21.03.2017

Ve Varech už může Sokol na střechu

(red), www.kr-karlovarsky.cz Ve Varech už může Sokol na střechu
Na heliportu nemocnice v Karlových Varech 21. března 2017 poprvé přistál vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně - Líní. Na heliportu dosud mohly přistávat jen vrtulníky s váhou do tři a půl tuny, tedy vrtulníky policie a DSA Eurocopter EC-135T2 (a dříve společnosti Alfa-Helicopter Bell 427), ale vojenské vrtulníky PZL W-3 Sokół nikoli. Pavilon urgentní medicíny vznikl v Karlových Varech v roce 2012 s heliportem o nosnosti 3500 kilogramů, Letecká záchranná služba Kryštof 07 v Plzni - Líních, která obsluhuje Plzeňský a Karlovarský kraj, používá a bude do budoucna i nadále používat vrtulníky PZL W-3 Sokół. Bylo tedy rozhodnuto upravit heliport na 6400 kg.
>
 
21.03.2017

I v mrazu se pokračovalo

(red), www.airport-pardubice.cz I v mrazu se pokračovalo
Ani lednové, únorové a březnové chladné (i když v posledních dnech trochu předjarní) počasí nezastavilo stavbu budovy nové odbavovací haly na pardubickém letišti, která se tak začíná pomalu rýsovat. Zima sice práce zbrzdila, ale ani ta podle stavitelů neohrozila termín dokončení terminálu, který by měl být v listopadu 2017.
>
 
20.03.2017

Blíží se Akce U

(red), trs, www.museum-kunovice.cz Blíží se Akce U
Už na dohled se přiblížila Akce U, což je krycím názvem pro již tradiční dobrovolnickou akci, při které se v Leteckém muzeu v Kunovicích před zahájením sezony umývají letadla. Akce probíhá ve spolupráci s veřejností a s podporou sborů dobrovolných hasičů z Kunovic a ze Záhorovic v již tento víkend v sobotu 25. března 2017 od 10,00 hodin a v neděli 26. března od 9,00 hodin v muzeu a pravidelně se jí účastní všechny věkové kategorie včetně rodičů s dětmi.
>
 
20.03.2017

Vzlétl stroj SM-92TE Praga Alfa

(red), www.orbisavia.cz Vzlétl stroj SM-92TE Praga Alfa
Na Mezinárodní den žen ve středu 8.března 2017 došlo k významné události pro firmu Orbis Avia, ale i pro řadu podniků českého leteckého průmyslu. Z dráhy letiště v Hradci Králové poprvé vzlétl víceúčelový letoun SM-92TE Praga Alfa. Po té, co bylo letounu s registrací OK-PRA vydáno Úřadem civilního letectví zvláštní osvědčení letové způsobilosti, byl následně proveden úspěšný, tři čtvrtě hodiny trvající úvodní let,  a další dva navazující zkušební lety.
>
 
19.03.2017

Pohádka o Vasilёkovi

text, foto: (jjk) Pohádka o Vasilёkovi
Byl jednou jeden pěkný pracovitý chlapec Vasil, Vasiljok, nebo Vasilёk, do kterého se (co čert nechtěl) zamilovala mořská panna. No jo, ale Vasiljok neopětoval její lásku a tak skončil na dně jezera. Podle jeho modrých očí, které byly podobné lučním chrpám, tak Bělorusové tuto květinku přejmenovali na Vasiljok. A tuto běloruskou národní květinku v poslední době nosí na svém trupu čím dál víc letounů národního dopravce Belavia, protože se po dlouhých letech archaického konzervativního zbarvení (jistého pozůstatku po někdejším Aeroflotu) odhodlala tato společnost o modernější design. A tak jako v deštivém 19.březnu 2017 bude Vasiljonků v Praze stále přibývat….     
>
 
19.03.2017

Real Madrid na A380

(red), www.bestcg.com Real Madrid na A380
Letecká společnost Emirates představila nový polep s hráči fotbalového klubu Real Madrid pro svůj letoun Airbus A380. Letoun zdobí pětice fotbalistů Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Sergio Ramos, Karim Benzema a Marcelo a zabírá plochu pět set metrů čtverečních.
>
 
18.03.2017

Jak namalovat ptáčka, aneb Tomorrowland

text, foto: (jjk) Jak namalovat ptáčka, aneb Tomorrowland
To je ptáček jarabáček. A jednoho takového ptáčka už také potkáváme v Praze. Svádělo by to k dojmu, že to má cosi společného s básní Jacquese Préverta, Jak namalovat portrét ptáčka (nebo ptáka). Ale není tomu tak. Belgický vlajkový letecký dopravce Brussels Airlines, který jak známo nahradil (po fatálním krachu) legendární společnost Sabena, v posledních letech některé své letouny obohacuje velmi atraktivními „malůvkami“, které vesměs mají cosi společného právě s Belgií. Tintin, René Magritte, belgičtí fotbaloví Rudí ďáblové a teď dravý pták festivalu Tomorrowland. 
>
 
18.03.2017

Outback se ocitl v "outu" ...

text: (jjk), foto: (jjk), PT Outback se ocitl v "outu" ...
Společnost Evektor, spol. s r. o. v krátké tiskové zprávě informovala o dočasném pozastavení projektu vývoje letounu EV-55 Outback do doby, než budou vyřešeny nejasnosti s malajským investorem. Podle krátké zprávy jsou v jednání jsou i další řešení, vedoucí k tomu, aby mohl projekt letounu EV-55 pokračovat. Kunovická letecká továrna Evektor před dvěma roky na letecké výstavě LIMA 2015 (Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition) v Malajsii, podepsala dvě Memoranda o porozumění k prodeji nových devítimístných turbovrtulových letounů EV-55 Outback.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. - 26. března 2017

10er Speedstar 2017

Klatovy - Chaloupky

Klatovy Mai Boogie 1 Pink Skyvan, Soutěž desetičlenných formací v parašutismu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 26. března 2017

Akce „U“

Kunovice - Uherské Hradiště

Jarní dobrovolnická úklidová akce v Leteckém muzeu v Kunovicích, Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. března 2017 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, www.paramotors.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
25. března 2017 11:00-21:00

Dynamic Tour – Indoor v Hurricane Factory Praha

Praha - Letňany (Skydive arena)

Parašutistická soutěž ETL Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha – Letňany, www.skydivearena.cz (jan.klapka@parashop.cz), www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
6. dubna 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Josef Vochyán

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef „Joe“ Vochyán – Czech Spitfire Club „Českoslovenští letci na křídlech RAF“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama