Aktuality RSS

24.05.2017

China Eastern chce bydlet také v Praze

(red), www.mdcr.cz China Eastern chce bydlet také v Praze
Ministr dopravy Dan Ťok se na závěr návštěvy Čínské lidové republiky s předsedou představenstva největší čínské letecké společností China Eastern Liu Shaoyongem, mimo jiné proto, že společnost zvažuje nejen další linku do Prahy, ale také využít nákladní dopravu přes českou metropoli, která má sloužit jako letecký uzel pro evropské destinace.
>
 
23.05.2017

Třetí policejní základna je v Ostravě

(red), www.msk.cz, www.ostrava.cz Třetí policejní základna je v Ostravě
Před mnoha a mnoha lety se plánovalo zřízení kromě Prahy a Brna dalších základen Letecké služby Policie České republiky na území republiky, ale plány se během let poněkud rozvolnily a nakonec se zdálo, že z nich nic nebude. V posledních letech se, ale v areálu letecké záchranky v Ostravě – Zábřehu začalo budovat (konečně) třetí stanoviště i pro policejní vrtulníky a to i s rozměrným hangárem a zázemím. A už skoro nemyslitelné se stalo skutkem, protože zkušebním provozem Letecké služby Policie ČR byl v pondělí 22. května 2017 zahájen provoz nové letecké základny, která je součástí Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Zábřehu.
>
 
22.05.2017

Pětiletka vyhledávače letů

(red), www.bestcg.com Pětiletka vyhledávače letů
Pět let existence slaví v těchto dnech česká společnost Kiwi.com, která jeden z vyhledávačů letů a prodejců letenek na světě s ročním obratem přesahujícím několik set milionů eur. V těchto dnech zakladatel tohoto podniku oznámil, že společnost otevře nové pobočky v Manille, Durbanu, Praze, Barceloně a Ta-lienu. 
>
 
21.05.2017

Do třetice do Brisbane

(red), www.bestcg.com Do třetice do Brisbane
Společnost Emirates na začátku května avizovala zavedení třetí denní linky do australského Brisbane, která bude od 1. prosince 2017 operována  letadlem Boeing B777-200LR. Další přímá linka do Brisbane tak díky tomu zvýší kapacitu na trase se tak zvýší o 3 724 míst týdně u letů v obou směrech mezi Brisbane a hlavním dopravním uzlem společnosti v Dubaji.
>
 
20.05.2017

S "Téčkem" už půlku století

text, foto: (jjk) S "Téčkem" už půlku století
V roce 2017 oslavil Boeing 737 padesáté narozeniny, ale nebyl to jen on. V roce 1967 se poprvé vznesl k obloze i letoun Jakovlev Jak-18T. Sice pod označením Jak-18 už vznikl jeden typ letounu v roce 1947, ale svému pozdějšímu nebyl a není nikterak nepodobný a jedná se vlastně o úplně jiný stroj i když svým způsobem na podobném ideovém základě. U nás tento čtyřmístný letounek až tak často k vidění není, i když se tu a tam nějaký v České republice objeví, ale na „značkách“ je zde stále jen jeden jediný Jakovlev Jak-18T, tomu ovšem není padesát let, ale pouze čtyři a dvacet, protože byl vyroben v roce 1993. To ovšem nic nemění na tom, že stroj typu Jak-18T slaví v tomto roce padesáté narozeniny a stále se vyrábí… 
>
 
20.05.2017

Na návštěvu nám tetička přiletěla

text: (jjk), foto:Zdeněk Kölbl, Vít Svoboda Na návštěvu nám tetička přiletěla
Do Jihlavy (a také na chvilku do Havlíčkova Brodu) přiletěla jedna stará tetička. Na návštěvu. A byla to tetička taková plechová, hranatá a vlnitá, a v těchto končinách na Vysočině nebyla sedm desítek let. O to pro mnohé bylo větším překvapením (a pro většinu milým), že se přiletěla podívat. Nu na jihlavském letišti se ve dnech 18. a 19.května 2017 podívala „teta Ju“, tedy třímotorový klenot letecké továrny Junkers, stroj Ju-52, tedy v tomto případě konkrétně Junkers Ju-52/3m/g4e HB-HOT, který skoro osmdesát let slouží ve Švýcarsku. Po letité službě ve švýcarské armádě dnes tento stroj létá u Ju-Air, respektive Verein der Freunde der schweizerischen Luftwaffe (VFL)…
>
 
20.05.2017

Třináct let Wizz Airu

(red), www.accpr.cz Třináct let Wizz Airu
V pátek 19. května 2017 uplynulo třináct od prvního letu společnosti Wizz Air. Za tu dobu ze společnosti vyrostla největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě a dosáhla mimořádných úspěchů. Wizz Air zároveň s tím oznámil vítěze Wizz Youth Challenge, první mezinárodní soutěže případových studií, kdy čtyřicítka nejlepších z celkem 978 registrovaných týmů představila své projekty porotě, v níž vedle odborníků zasedli členové vrcholného vedení společnosti Wizz Air. Vítězný tým je z Chorvatska a získal možnost zdarma cestovat po celý rok po celé síti společnosti.
>
 
19.05.2017

Studenti s hejtmankou

(red), www.f-air.cz Studenti s hejtmankou
Čínské studenty letecké školy F AIR a budoucí piloty Sichuan Airlines přivítala na letišti v Benešově hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Zároveň se setkala s představiteli města a diskutovala s nimi o dalším rozvoji letiště.
>
 
19.05.2017

Alca v barvách RAF

(red), www.afbcaslav.cz Alca v barvách RAF
Atraktivní premiéru bude mít během Dne otevřených dveří letiště Čáslav letoun Aero L-159 Alca. Jeden lehký bitevní letoun Aero L-159 Alca z výzbroje Vzdušných sil Armády České republiky totiž získal novou kamufláž, která odpovídá zbarvení letounu Spitfire, s nímž za 2. světové války létal generál František Peřina, a poprvé se veřejnosti představí právě 20. května 2017 při čáslavském dni otevřených dveří.
>
 
18.05.2017

Celníci hlásí nárůst pašování

(red), www.celnisprava.cz Celníci hlásí nárůst pašování
Celníci pražského mezinárodního ruzyňského letiště zaznamenali od začátku letošního roku zvýšený nárůst případů nelegálního dovozu a vývozu zboží. S blížící se dobou dovolených také Celní správa upozorňuje cestující směřující do zahraničí, aby se před odjezdem informovali o zákazech a omezeních na webových stránkách Celního úřadu Praha Ruzyně.
>
 
17.05.2017

Airbus krmí pomocí AAR

(red), www.accpr.cz Airbus krmí pomocí AAR

Airbus Defence and Space úspěšně předvedl automatické doplnění paliva stíhacímu letounu během letu z doplňovacího ráhna tankeru, automatického AAR (Air-to-Air Refuelling). Stalo se tak vůbec poprvé. Během technické přehlídky demonstroval letoun Airbus A310 MRTT celkem šest automatických napojení na stíhací letoun Lockheed Martin F-16 portugalského letectva. Systém nevyžaduje žádné přídavné zařízení na letounu a přispívá ke snížení pracovní zátěže operátora. 

>
 
16.05.2017

Patnáctistý dron od Airbusu

(red), www.accpr.cz Patnáctistý dron od Airbusu
Airbus dokončil svůj patnáctistý tréninkový dron (Do-DT – direct target), který již brzy začne využívat německá armáda. Přibližně čtyřicítka zaměstnanců oddělení Target Systems and Services v německém Friedrichshafenu vyrábí a testuje tréninkové drony sloužící k nácviku a evaluaci zbrojních systémů a souvisejících jednotek. 
>
 
15.05.2017

Nová bezpečnostní opatření v Ruzyni

(red), www.prg.aero Nová bezpečnostní opatření v Ruzyni
Pražské letiště od pondělí 15.května 2017 zavádí kontrolu stop po výbušninách uvnitř zavazadel, která cestující odbavují do nákladního prostoru letadla. Nově tak pracovníci bezpečnostní kontroly letiště mohou takové zavazadlo otevřít a provést kontrolu i na jeho obsahu. Nový proces je po zavedení detekce stop po výbušninách u osob a příručních zavazadel v září 2015 dalším krokem, který má zvýšit bezpečnost cestujících. Změna nijak neovlivní délku bezpečnostní kontroly cestujícího.
>
 
14.05.2017

Ovčáci, čtveráci, aneb dvě návštěvy z ostrova ovcí…

text: (jjk), foto: (jjk), Václav Kudela Ovčáci, čtveráci, aneb dvě návštěvy z ostrova ovcí…
I z Ovčích ostrovů létají. Nu vskutku nečekaná návštěva. Ovčí ostrovy mají svou leteckou společnost a mají i své letiště. Føroyar, tedy faersky ovčí ostrovy, je taková „partička“ ostrůvků, které sice spadají jako Grónsko, pod dánskou královskou korunu, ale jsou samostatným státem. A tedy z Ovčích, respektive Faerských ostrovů se v Praze 11. a 14.května 2017 trochu nečekaně objevila rovnou dvě letadla. Tedy dvě třetiny celého letadlového parku vlajkového dopravce Faerských ostrovů, společnosti Atlantic Airways (Atlantsflog). 
>
 
14.05.2017

China Southern kupuje dvacítku A350 XWB

(red), www.accpr.cz China Southern kupuje dvacítku A350 XWB
Dvacet letounů nejnovějšího modelu evropského konsorcia Airbus A350-900 XWB si v těchto dnech objednala společnost China Southern Airlines, která provozuje jednu z největších flotil strojů Airbus na světě. Mezi jejími třemi stovkami airbusů jsou zástupci řady A320 Family, A330 Family a také pět A380.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. května - 4. června 2017

9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen – 9th WWGC 9th 2017

Zbraslavice

9th FAI Women’s World Gliding Championship 2017 – 9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen ve třídách Club, Standard a 18M, Letiště Zbraslavice, www.lkzb.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.wwgc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 27. května 2017

5. ročník CPZš 2017

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 5. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. května - 5. června 2017

AFF AI Special A Klatovy Mai Boogie 2

Klatovy - Chaloupky

AFF AI Special A & Klatovy Mai Boogie 2 (25.-28.5.2017 Bärchen40 & Ronnys 40way, 29.5.-4.6.2017 Bärchens16err), Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. května 2017

23. Karlovarský pohár 2017

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
25. května 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Ladislav Keller

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Ladislav Keller – pracovník ÚCL, pilot „Příčiny a řešení ztráty řiditelnosti“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama