Aktuality

18.04.2017 01:00

Další rozvoj v Ruzyni

(red), www.prg.aero Další rozvoj v Ruzyni
V souvislosti s osmdesátým výročím od zahájení provozu ruzyňského letiště, společnost Letiště Praha představila své další plány do budoucna, co se rozvoje a další modernizace týče. A tak byly představeny mnohé projekty, od rozvoje a rozšíření terminálů a navazujících ploch pro letadla, budování a modernizace dráhového systému, a úpravy veřejného prostoru a dalších prostor a ploch pro cestující a návštěvníky letiště, což by mělo umožnit odbavení až jednadvaceti milionů cestujících cestujících.
Letiště Praha hodlá investovat do rozšíření Terminálu 2 a do stavby nové paralelní vzletové a přistávací dráhy částku zhruba 27 mld. Kč. Význam a využití letecké dopravy pro přepravu cestujících neustále roste a letecký provoz v Evropě se má podle aktuálních prognóz v následujících dvaceti letech zdvojnásobit. Aktuální prognóza předpovídá v dalších dvaceti letech průměrný meziroční růst cestujících o 3,4 procenta.
V dlouhodobém výhledu Letiště Praha počítá s rozšířením Terminálu 2 v několika etapách. Postupně se z něj stane hlavní odbavovací místo pro cestující i jejich zavazadla, kde všichni budou procházet přes jednu centrální bezpečnostní kontrolu. Podle aktuální situace na trhu lze odhadnout, že do rozšíření terminálu a stavby paralelní dráhy by ve střednědobém horizontu mělo být investováno okolo 27 mld. Kč, což umožní odbavovat až 21 mililonů cestujících ročně. V delším horizontu by mohlo jít o další rozšíření až na 28 milionů cestujících ročně.
Do té doby je nutné zajistit navýšení kapacit ve stávajících prostorách. Minulý rok odbavilo pražské letiště 13 milionů cestujících, letos to bude o 8 procent více a přitom se jeho současná kapacita pohybuje okolo 15 milionů cestujících ročně. Do roku 2020 bude investováno 2,3 mld. Kč do navýšení počtu odbavovacích ostrovů, odbavovacích přepážek i stanovišť bezpečnostní kontroly a tím se zvýší kapacita terminálů až na 17 mil. cestujících. Letiště se zároveň zabývá projekty na zlepšení dopravní obslužnosti, možností parkování a využití veřejného prostoru před terminály. Spolu s urbanistickou studií širšího území okolo letiště chce tyto projekty v letošním roce rozpracovat do tzv. zastavovacího plánu, který by poskytl přesnější představu budoucí výstavby a úpravy veřejných částí.
Ve srovnání kapacity konečného řešení Terminálu 2 se současností vznikne prostor až pro 7 odbavovacích ostrovů s až 168 odbavovacími přepážkami (dnes 60) a vybuduje se centrální stanoviště bezpečnostní kontroly (propustnost až 5500 osob za hodinu). Zároveň se zvýší počet stání pro letadla (dnes 50, v konečné fázi až 75 – z toho pro velkokapacitní letadla 18/dnes 4). 
 
 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama