Aktuality

11.02.2019 01:00

China Eastern pětkrát Šanghaje

(red), www.prg.aero China Eastern pětkrát Šanghaje

Letecká společnost China Eastern Airlines od 6.května 2019 navýší počet letů na lince z Prahy do Šanghaje na pět týdně, a novým dnem tedy bude i pondělí. Pravidelně ta tuho trasu letecká společnost nasazuje letoun typu Airbus A330-200 v konfiguraci pro 262 cestujících. Lety ve čtvrtek a v neděli nelétají přímo ze Šanghaje, ale mají s mezipřistání v Sianu, který je známý především muzeem s terakotovou armádou.

Na základě odhadů letiště se očekává, že tuto frekvenci během letní sezóny využije přibližně 10 tisíc cestujících v obou směrech.
Společnost China Eastern Airlines byla založena dne 25. června 1988 v době, kdy monopolní státní letecký dopravce CAAC nebyl úplně v nejlepším stavu. V té době stát založil hnedle několik samostatných leteckých společností, které vznikly de facto z regionálních divizí CAAC. Ale od počátku de facto mohly být i konkurencí sobě navzájem, takže sice uměle, ale i tak bylo vytvořeno konkurenční prostředí, což výrazně oživilo a posílilo trh letecké dopravy v Čínské lidové republice. Navíc když v roce 1997 společnost China Eastern se stala první čínskou společností, která obchodovala své akcie na mezinárodních trzích. V roce 1998 založila svou nákladní divizi a o tři roky, respektive o pět let později pohltila cargo společnost Great Wall Airlines a konkurenční China Yunnan Airlines,  China Northwest Airlines.
Čínská vláda sice stále drží většinový podíl ve společnosti, ale po poměrně složitých jednáních se rozhodla necelou polovinu vlastnictví společnosti poskytnout soukromým investorům, jako je například i Singapore Airlines. Před šesti lety China Eastern Airlines vstoupila do společnosti Shanghai Airlines, ale ta si udržela jistou formu nezávislosti. Před několika lety ve spolupráci s australskou aliancí Qantas Group spustila společnost činnost nízkonákladové firmy Jetstar Hong Kong. A ač je China Eastern Airlines ve společenství SkyTeamu (spolu s ČSA), má vyjednané codesharové dohody i se společnostmi aliance Oneworld, tedy například s Japan Airlines a zmíněnou společností Qantas.
Společnost má dnes zhruba pět set třicet letounů a létá do několika desítek států a více než dvou set destinací. Ve své flotile má společnost téměř celou produktovou řadu strojů Airbus (A319/320/320neo/321/330/350) a Boeing (B737/777/787). Sice jsou ještě objednané čínské stroje Comac C919 v počtu dvaceti kusů, ale vzhledem k tomu, že letoun je teprve ve stadiu prototypu, je otázkou, kdy se do flotily tento letoun dostane.
Do Prahy létá společnost od 23. června 2016.

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama