Aktuality

07.12.2019 01:00

Armáda kupuje radary MADR

(red), www.army.cz, www.retia.cz Armáda kupuje radary MADR

Ve čtvrtek 5. prosince 2019 byla v Praze uzavřena mezivládní česko-izraelská smlouva o pořízení osmi kusů 3D mobilních radiolokátorů (MADR - Mobile Air Defence Radar). Svým podpisem ji stvrdili náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a Yair Kulas, ředitel agentury izraelského ministerstva obrany Ředitelství mezinárodní obranné spolupráce (SIBAT). Hlavním a strategickým průmyslovým partnerem společnosti Elta Systems v rámci projektu dodávek radarů MADR pro českou armádu je pardubický výrobce radarů Retia.

„Nákup radiolokátorů MADR je jedním z našich klíčových modernizačních projektů. Čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém od našeho důležitého strategického partnera,“ zdůraznil ministr obrany Lubomír Metnar.
Právě rozměr strategického partnerství mezi oběma stranami ocenil také ředitel agentury SIBAT. „Jsem velice spokojen se smlouvou, kterou jsme dnes na českém ministerstvu obrany podepsali. A to především kvůli jejímu přínosu k prohlubování a posilování spolupráce a vztahů s českými spojenci. Dokazuje také důležitost izraelských technologií v boji s hrozbami, které v rámci mezinárodní komunity sdílíme,“ řekl Yair Kulas. 
Hodnota zakázky činí 3,5 miliardy korun byla ověřena a potvrzena nezávislým znaleckým posudkem. Izraelské radary, které jsou kompatibilní se systémy NATO, ve výzbroji nahradí dosud požívanou radiolokační techniku ruské výroby, jejíž životnost již byla překročena. Nové radiolokátory budou průběžně dodávány a nasazovány do provozu do roku 2023. Před ostrým provozem standardně projdou zkouškami a zkušebním provozem.
Součástí nákupu radiolokátorů MADR je také záruka zapojení českého průmyslu do plnění veřejné zakázky v minimální míře třiceti procent. Po oficiálním uzavření mezivládní smlouvy proto následovaly verifikace a výměna smluv mezi výrobcem radarů, společností Elta, a podniky Retia, a.s. a VTÚ, s.p., které budou hlavními partnery na české straně.
„Díky podmínkám kontraktu, které se podařilo i s přispěním ministerstva obrany vyjednat, získává Česká republika natrvalo know-how i výrobní kapacitu, aby mohla radary MADR samostatně provozovat a servisovat,“ uvedl předseda představenstva společnosti Retia Roman Bohuněk.
Na základě smlouvy bude Retia ve svém pardubickém podniku vyrábět anténní moduly pro radary MADR na bázi pokročilé galium nitridové technologie.
Elta Systems do společnosti Retia přenese potřebné know-how a instaluje výrobní linku. Ta bude sloužit nejen k výrobě radarů MADR, ale i k jejich udržování v provozuschopném stavu po dobu až desítky let plánované životnosti, během které bude docházet k obměně opotřebovaných anténních modulů. Retia se dále díky svým znalostem a zkušenostem s českým i aliančním systémem protivzdušné obrany bude významně podílet na integraci izraelských radarů do PVO České republiky i NATO.
Retia bude spolupracovat s dalšími subdodavateli v rámci českého obranného průmyslu. Jedním z nich je kopřivnická automobilka Tatra Trucks, která dodá speciální podvozky se znakem náprav 8x8. Ty zajistí mobilitu radarů na komunikacích, v terénu i mimo ně. Propojení plně pohonných tatrováckých podvozků s radarovou nástavbou bude dalším úkolem společnosti Retia, které povede k technickému řešení ušitému na míru potřebám Armády ČR.
V neposlední řadě se bude Retia významně podílet na certifikaci radarů, tvorbě technické dokumentace, spolu s Elta Systems zajistí výcvik Armády České republiky v používání této moderní techniky a logisticky zabezpečí projekt na území České republiky. Hodnota kontraktu mezi firmami Elta Systems a Retia je v řádu stovek miliónů Kč. Výroba radarů v České republice začne již v příštím roce tak, aby náročné termíny v dlouho očekávaném termínu byly naplněny.
Smlouvu za společnost Retia podepsal předseda představenstva Roman Bohuněk, který uvedl: „Jedná se o významný projekt pro celý český obranný průmysl. Díky podmínkám kontraktu, které se nám podařilo i díky silné podpoře Ministerstva obrany České republikyR vyjednat, získává Česká republika natrvalo know-how i výrobní a servisní kapacitu, aby mohla radary MADR samostatně provozovat a servisovat.“ Wojciech Grzonka, obchodní ředitel Retia, dodává: „Jednání mezi našimi společnostmi bylo velice složité, ale konstruktivní a vedlo k úspěšnému uzavření kontraktu. Nyní bude následovat náročná realizace tohoto high-tech projektu, na kterém se budou podílet techničtí experti z Retia, Elta Systems, Tatra Trucks a dalších českých firem.“
Retia, a. s., byla založena koncem roku 1993 týmem inženýrů, spolupracovníků z vývoje bývalé pardubické Tesly. Retia je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, nepřímo i Severoatlantické alianci a dalším vojenským a civilním zákazníkům v České republice i ve více jak čtyřiceti zemích světa. Více než dvě třetiny tržeb realizuje Retia exportem.

(red), www.army.cz, www.retia.cz

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama