Aktuality

02.04.2017 02:00

Aero L-159 Alca zpět do výroby

(red), www.aero.cz Aero L-159 Alca zpět do výroby
Vodochodská letecká továrna Aero Vodochody Aerospace a.s. představila nově vyrobený letoun Aero L-159 v pátek 31.března 2017. Stalo se tak třináct let po ukončení sériové výroby letounů L-159 a nyní je Aero Vodochody připraveno znovu začít dodávat nové letouny tohoto typu. V roce 2016 Aero Vodochody vyrobilo a dodalo dvoumístnou verzi L-159 jednomu ze svých zahraničních zákazníků, a tento letoun se stal také tím, který byl představen představitelům státu. Díky tomu, že se na trhu s letadly této kategorie změnila situace, bude podle poptávky zákazníků, možné se vrátit k sériové výrobě těchto letounů, které doplní s největší pravděpodobností i výrobu modernizované verze L-39NG.
Továrna Aero Vodochody očekává, že v příštích deseti letech vzroste na trhu poptávka po stovkách lehkých bojových letounů. A největší český letecký výrobce věří, že se jeho letouny dokážou mezi konkurencí prosadit. V posledních letech se Aero prosazovalo zejména jako dodavatel největších světových leteckých výrobců a v oblasti vlastních letounů nabízelo hlavně generální opravy, údržbu a upgrady a udržovalo úzkou spolupráci s českými vzdušnými silami. Díky těmto projektům se Aeru podařilo dodnes udržet klíčové výrobní schopnosti, což naposledy demonstrovalo při výrobě dvoumístného letounu dodaného zákazníkovi na konci roku 2016. Tento úspěch je společně s vybudováním nové linky na výrobu křídel milníkem pro celý český letecký průmysl, protože je důkazem, že se v Česku podařilo zachovat know-how a kapacity pro výrobu natolik unikátního produktu, jako je bojový letoun.
Letouny Aero L-159 létají ve službách armády České republiky, irácké armády, americké společnosti Draken International (a v pronájmu u maďarské armády). Česká armáda má největší flotilu Aero L-159, maďarská armáda používala pronajaté L-159 v letech 2008-2010 k výcviku svých pilotů a v roce 2014 se podařilo prodat některé letouny, které dříve patřily české armádě, dvěma zahraničním zákazníkům, iráckým vzdušným silám a Draken International. L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.
 (red), www.aero.cz
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama