Aktuality

17.11.2019 01:00

17. listopad 1939 - 17. listopad 1989

(jjk), www.rozhlas.cz 17. listopad 1939 - 17. listopad 1989

17. listopad 1939 byly podle Hitlerova plánu "Sonderaktion Prag vom 17. November 1939" uzavřeny české vysoké školy, devět studentských vůdců bylo popraveno a dvanáct set studentů odvlečeno do koncentračních táborů. Tento den byl později vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva a v tento den o padesát let později v roce 1989 zase pro změnu pokojnou studentskou demonstraci násilně rozehnali příslušníci československého Sboru národní bezpečnosti. V oba dny se každopádně něco změnilo….

Koncem roku 1939 v Protektorátu Čechy a Morava sílila protiokupační nálada, která vyvrcholila 15. listopadu kdy se lidé rozhodli uctít památku mrtvého studenta lékařské fakulty Karlovy univerzity Jana Opletala, kterého nacisté smrtelně postřelili při demonstraci k oslavě 28.října 1918, tedy vzniku Československa. Adolf Hitler po těchto událostech schválil plán "Sonderaktion Prag vom 17. November 1939" a současně vyslovil politování, že s Čechy nenaložila okupační moc jako s Poláky a nařídil zastavení českých vysokých škol na tři roky a jakoukoli demonstraci všemi prostředky poltačit a v případě potřeby i srovnat Prahu se zemí a všechno obyvatelstvo vyhladit. Následně v noci ze 16. na 17. listopadu 1939 němečtí policisté a příslušníci SS obsadili všech deset českých vysokých škol, devět vedoucích představitelů vysokoškoláků ihned popravili a 1200 studentů zbili a odvlekli do koncentračních táborů. Na základě těchto událostí byl v Londýně v roce 1941 tento den vyhlášen jako Mezinárodní den studentů. Dodnes je tento svátek jediným výročím mezinárodního významu, které pochází z Čech.
O padesát let později 17.listopadu 1989, tedy týden po pádu Berlínské zdi začala ve čtyři hodiny odpoledne se u sídla lékařské fakulty na Albertově studentská manifestace k připomenutí Jana Opletala a události roku 1939. Účastníci manifestace se po jejím oficiálním skončení vydali na pokojný průvod do centr Prahy, kde byla v ulici Na Perštýně u obchodního domu Máj (dnes Tesco - „My“) zahrazena z obou stran zahrazena kordon pohotovostního pluku Ministerstva vnitra tak, aby nebylo možné nikudy uniknout. Proti na zemi sedícím převážně studentům jednotky bezpečnostních sborů tvrdě zasáhly, více než pět set lidí zranily a mnoho dalších bylo odvlečeno do kanceláří Veřejné bezpečnosti, kde docházelo k dalším persekucím. Paralela policejního zásahu s událostmi z roku 1939 vyvolala značnou nevoli ve společnosti a následné události vedly k pádu komunistické diktatury, otevření hranic, propuštění politických vězňů a obnovení demokracie po více než čtyřech desítkách let.
 
Připomenutí obou událostí a okolností, které je provázely lze číst i slyšet na stránkách Českého rozhlasu zde: www.rozhlas.cz/17listopad.
 (jjk), www.rozhlas.cz
 
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama