Akce a soutěže

29.03.2018 23:59

Zelený čtvrtek určil letecké sportovce roku 2017

text: (jjk), www.airzone.tv, foto: Kamil Večeřa Zelený čtvrtek určil letecké sportovce roku 2017
Už se stalo víceméně tradicí, že se nejlepší letečtí sportovci roku jsou oceňování na bezděčínském, tedy mladoboleslavském letišti v prostorách Leteckého muzea Metoděje Vlacha. Bylo tomu tak i ve čtvrtek 29.března 2018, kdy se osobností tuzemského leteckého sportu za sezónu 2017 stal mistr světa v závěsném létání Petr Beneš, který se stal zároveň nejlepším sportovcem Letecké amatérské asociace České republiky a nejlepším letcem vyhlášeným Aeroklubem České republiky se stal mistr Evropy v plachtění Pavel Loužecký.
Ve čtvrtek 29.března 2018 se opět po roce v prostorách Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi odehrálo slavnostní oceňování nejlepších leteckých sportovců za rok 2017. Slavnostní odpoledne tradičně společně pořádaly pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny a pod patronátem podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Aeroklub České republiky, Letecká amatérská asociace České republiky, Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů České republiky, Plachtařský Old Timer Club a Letecké muzeum Metoděje Vlacha.
Diplomy jako tradičně připravil a zpracoval Jan Brskovský, skleněné trofeje vyrobili skláři z Akademie a Střední odborné školy umělecko-průmyslové ve Světlé nad Sázavou a ceremoniál otevřeli prezidenti Aeroklubu České republiky a Letecké amatérské asociace České republiky Vladimír Machula a Jan Brskovský.
A když to vezmeme postupně tak, jak byli všichni zúčastnění oceňování. Nejlepšími sportovci v balónovém létání se za rok 2017 stali Petr Kubíček (trojnásobný mistr ČR v létech 2008, 2010 a 2017) a mezi ženami Kristýna Kubátová. Za nimi David Línek a Petr Kostrhun. Nejlepším leteckým akrobatem byl Martin Šonka před Lukášem Pařízkem a René Šumanem.
Klubu leteckých modelářů Svazu modelářů ČR za rok 2017 vyhlásil nejlepším modelářem Jiřího Novotného (kategorie F3D) a za ním se umístili František Hovorka (MS v leteckém modelářství kategorie F3D), Petr Drobisz (ME v leteckém modelářství F1B – junioři), Martin Fišera (ME v leteckém modelářství F1B – junioři) a Anna Fišerová (ME v leteckém modelářství F1B – junioři)
A nejlepším motorovým paraglidistou se stal Gabriel Toman následován Lubošem Halamou a Milanem Klementem. A mezi paraglidisty bez motoru byl nejlepším vyhlášen Tomáš Lednik in memoriam a za ním na dalších místech Stanislav Mayer a Ondřej Procházka.
Mezi plachtaři byl nejlepším vyhlášen Pavel Loužecký, za ním skončila Alena Netušilová a třetí byl Miloslav Cink. A co se týče plachtařů, tak Plachtařský Old Timer Club vyhlásil svým nejlepším letcem Milana Svobodu.
Nejlepšími sportovci v ultralehkém létání se za rok 2017 stali Jiří Krajča, Petr Jonáš a Lucie Krameriusová a Vladimír Tučan a Radana Kavková a v kategorii všeobecného letectví byl první Petr Jonáš, druhý David Černý a třetí Tomáš Rajdl.
Mezi rogalisty byl nejlepším aviatikem oceněn Petr Beneš, za ním Dan Vyhnalík a Petr Polách.
Po té byli vyhlášeni nejlepšími leteckými sportovci Aeroklubu České republiky a Letecké amatérské asociace Pavel Loužecký a Petr Beneš.
Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky také ocenil Otto Josefčáka, za celoživotní činnost sportovního letce a instruktora létání a za propagaci čs. letadel v zahraničí, Miroslava Balouse, za celoživotní činnost leteckého publicisty. A dále Jana Kisse za filmovou a televizní tvorbu z oboru letectví, Václava Jukla za celoživotní dílo fotografa letectví a Michala Berana za tvůrčí práci v oblasti letectví.
Ocenění se dočkali i rekordmani Jan Smrčka a Aleš Vašíček. A tak za dva české rekordy - vzdálenost 1076,78 km a 22 hodin a 8 minut ve vzduchu, které během jednoho letu zaznamenala posádka plynového balónu se dočkali diplomu zmínění dva balónáři. A letem dlouhým 549,97 km v horkovzdušném balónu, který trval 9 hodin 57 minut, se českými rekordmany stali další balónáři Jan Suchý a Ondřej Kostrhun.
A další dva ocenění také překonali hned dva české rekordy. Rekordní průměrnou rychlost 145,99 km/h na trojúhelníkové trati měřící 800 kilometrů a rekordní průměrnou rychlost 126,371 km/h na návratové trati přes 1000 kilometrů zaznamenala posádka kluzáku Arcus M Michal Poslužný a Stanislav Kubíček.
Další rekord se podařil v parašutismu, konkrétně v disciplíně Canopy piloting, kdy vzdálenost 140,47 metrů dokázal těsně nad zemí uletět v Dubaji Jakub Sklenka a kromě jeho ve volném pádu Libor Jiroušek.
Co se diplomů Světové letecké federace FAI týče Diplom de Performance za let delší než 1 000 kilometrů získali Miloš Pajr a Jiří Kusbach, Montgolfier Diplom obdržel Aleš Kubíček za světový přínos balonovému létání a Diplom Paula Tissandiera Jan Brskovský za světový přínos letectví.
Výkonnostním „skokanem“ roku 2017 za LAA ČR se stal Ondřej Procházka (paragliding – akrobacie), Petr Tichý (ultralehké létání), Lenka Trojanová (závěsné létání) a Čestná uznání obdrželi Erik Deutsch a organizátoři Mistrovství Evropy v motorovém paraglidingu 2017.

 

text: (jjk), www.airzone.tv, foto: Kamil Večeřa
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama