Akce a soutěže

24.06.2018 17:25

Zelená „Jedenáctka“, Arnošt ve službě a zapomenutý „Evík“

text: (jjk), foto: M.J. Zelená „Jedenáctka“, Arnošt ve službě a zapomenutý „Evík“
Už počtvrté se 23. června 2018 na vojenském, civilním a dnes vlastně firemním letišti Přerov – Bochoř konal „Den letiště Přerov“, který vlastně navazuje na letecké dny pořádané dříve. Dnes je bývalé vojenské letiště veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní, a stará se o něj podnik LOM Praha, takže se kromě strojů v péči podniku Zlin-Avion Service a vírníků od Nirvany, zde objevují i stroje Centra leteckého výcviku z Pardubic. A 23. června 2018 tomu tak také bylo.
Ve čtvrtek 21.června 2018 nastoupily do služby Centra leteckého výcviku Pardubice první dva vrtulníky Enstrom 480B-G (registrací 0473 a 0474), aby postupně vystřídaly své předchůdce, dosluhující vrtulníky PZL Mi-2. A právě jeden stroj Enstrom 480B-G, pokřtěný Arnošt, po pražském arcibiskupovi a českém metropolitovi Arnoštu z Pardubic se spolu se strojem Mi-2 představil na přerovském letišti. Centrum leteckého výcviku v Přerově reprezentoval ještě letoun Aero L-39C Albatros, doplňovaný svým předchůdcem L-29 Delfin. Oba tyto letouny také doprovodily zpět na nebe vrtulový Let C-11, který byl delší dobu v opravě a odstaven. Ten byl ve středu 6. června 2018 po náročné celkové renovaci zalétán Vladimírem Peroutkou a tak vlastně přerovské letiště (ač zcivilněné, tak pro potřeby armády stále přizpůsobené) symbolicky bylo svědkem jeho návratu na oblohu. Navíc letoun Let C-11 po rekonstrukci nosí barvy, ve kterých tyto stroje sloužily v Československé lidové armádě.
Letoun Strojírny první pětiletky n. p. Kunovice Let C-11 OK-JZE (cn 171511/1955) je ve sbírkách Vojenského historického ústavu a v armádě sloužil od svého opuštění výrobní linky do roku 1964, kdy se odebral do služeb Aeroklubu Svazarmu. Dostal nový nátěr, registraci OK-JIL a stal se součástí takzvané „Boleslavské čtyřky“. V Mladé Boleslavi sloužil do roku 1980, kdy se odebral s ostatními stroji této akrobatické skupiny do kbelského leteckého muzea. Na začátku devadesátých let došlo na realizaci nápadu znovu zprovoznit tento letoun, což také tehdejší státní podnik Letecké opravny Kbely učinil. Dne 2. října 1991 proběhl úspěšný zálet a od té doby C-11 OK-JZE létal po různých akcích, leteckých dnech a podobně až do roku 1998. Po té následovala pauza zapříčiněná revizí draku a sháněním nového motoru. Do vzduchu se letoun dostal opět 19. června 2003 a znovu se úspěšně ukazoval na mnoha akcích u nás i v zahraničí do roku 2008, kdy byla dolétána stanovená životnost motoru. Po všelijakých podivných peripetiích se osud letounu podařilo vyřešit až v roce 2014. Tehdy si letoun oficiálně pronajal státní podnik LOM Praha, který provedl náročnou rekonstrukci a revizi. Současně s tím byla vylepšena i avionika letounu, aby odpovídala současnému dělení leteckých pásem a dalo se přistávat i na řízených letištích. Na rozdíl od dřívějších maskovacích a jinak barevnějších nátěrů, dostal letoun původní zelené vojenské zbarvení s fiktivní registrací PS-28, která by přiřazovala stroj k 1. letce 18. leteckého pluku v Pardubicích. A nakonec ve středu 6. června 2018 byl stroj zalétán Vladimírem Peroutkou a 23. června 2018 se představil v doprovodu L-39C a L-29 v Přerově.
Dalším zajímavým typem, který se ukázal v Přerově, byl druhý létající prototyp letounu Evektor EV-55 Outback OK-DRM, který měl premiéru ve vzduchu před dvěma lety. Bohužel vzhledem k podivnému jednání zahraničního partnera je osud EV-55 ve hvězdách, protože se rozpadl i celý konstrukční tým. Tak uvidíme jak dlouho bude možné na naší obloze vídat jediné dva letuschopné stroje EV-55.
Kromě těchto strojů se nad Bochoří zjevily například DH-82 Tiger Moth, Harvard Mk.II N696RE, Beechcraft C-45H, a nebo sestava Zlinů či Z-37 Čmelák. Co se vojáků týče, ti se ukázali s letounem Saab JAS-39 Gripen, CASA C-295, Mi-24 nebo Mi-17 a vlastně i několika letouny pardubického Centra leteckého výcviku.
 

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama