Akce a soutěže

16.09.2018 19:12

Vlčí máky nad Mošnovem

text: (jjk),M.J. foto: M.J. Vlčí máky nad Mošnovem

Letošní osmnácté Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky, které probíhaly tradičně na ostravském letišti v Mošnově se konaly hlavně o víkendu 15. a 16.září 2018, ale přílety účastníků mohli mnozí zvědavci a fotografové vyhlížet už od čtvrtka 13.září 2018. Letošní ročník byl, tak jako mnoho dalších událostí, zároveň i připomenutím sta let od vzniku republiky a tedy i československého letectva. Což prezentoval i slavnostní průlet všech typů letadel, která měla nějakou souvislost s historií československých a českých vzdušných sil za poslední století. Celý průlet zakončil letoun North American OV-10B Bronco z něhož se vysypaly symbolicky květy vlčích máků.

Čtvrtek 13.září 2018 byl ve znamení příletů a nácviků, v pátek 14.září 2018 vzhledem k deštivému počasí jen přilétali účastníci, ať na statickou či dynamickou stojánku. A v sobotu a neděli 15. a 16.září 2018 probíhal stejný program jen s časovým posunem několika ukázek. Podle pořadatele se akce po oba víkendové dny zúčastnilo 220 000 návštěvníků.
Nedělní letové ukázky započalo stále vzácněji vídané vystoupení bojového vrtulníku Mil Mi-24V, který vystřídal dánský General Dynamics F-16A Fighting Falcon a britský Eurofighter Typhoon. Finové se prezentovali ukázkou McDonnell Douglas F/A-18C Hornet, Slovinci pak cvičným turbovrtulovým letounem PC-9M Hudournik. Následovala derniéra vrtulníku Mil Mi-2 pardubického CLV, který létal společně se svým následovníkem Enstrom 480B-G.
Dalším číslem v programu byl průlet mnoha strojů různých zaměření z různých období. Průlet odstartoval Harvard Mk.II, následoval Supermarine Spitfire LF.XVIE, dvojice Mi-17, trojice Zlínů Z-142, Let L-410FG, Aero L-29 Delfín, Aero L-39 Albatros, následovala Casa 295M s dvojicí L-159 ALCA, dále Airbus A319-115(CJ) s dvojicí JAS-39 Gripen a Mil Mi-24V. Sestavu uzavíral North American OV-10B Bronco, z kterého se na návštěvníky vysypalo množství okvětních plátků vlčího máku jako připomínka obětí válek.
Další letové ukázky odstartoval francouzský Dassault Rafale, po kterém mohli návštěvníci sledovat letoun stejné koncepce, a to španělský Eurofighter Typhoon. Polská F-16C-52CF byla vystřídána taktéž polskou skupinou Bialo-Czerwone Iskry na šestici cvičných PZL TS-11 Iskra. Následoval ULL Jak-3, Supermarine Spitfire LF.XVIE a MiG-15UTI. Poté přilétla ze Slovenska dvojice MiGů-29. V sobotu předvedli slovenští piloti letadel Airbus A319 a Fokker 100 krásný, tedy nízký, průlet obou dopravních letounů. Dále byla na programu premiérová švédská trojka ve složení Saab 32 Lansen, Saab 35 Draken a Saab 37 Viggen. A aby „Švédů“ nebylo málo, následoval JAS-39 Gripen v českých barvách. Druhou akrobatickou skupinou na mošnovské obloze byla chorvatská Krila Oluje s pěticí turbovrtulových Pilatusů PC-9M. Poté zalétal belgický General Dynamics F-16 Fighting Falcon a český Mil Mi-24. Specialitou letošního ročníku byl několikanásobný "severský" průlet skupiny letadel, konkrétněji švédské trio Lansen, Draken a Viggen doprovodila dánská F-16 a finská F/A-18.
Letošním partnerským státem byly Spojené státy americké, které z pohledu letových ukázek nepředvedly na obloze žádné letadlo ani vrtulník.
 
Více fotografií je k vidění na stránkách Miloše Jenčíka Dny NATO 2018 | Ostrava | 13.-16. 9. 2018 resp. http://airfoto.jencik.net/foto170.php
 
text: (jjk),M.J. foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama