Akce a soutěže

17.05.2015 20:58

Vlastně jen taková polovina

text,foto: (jjk) Vlastně jen taková polovina

Dá se říci, že letošního vrtulníkového setkání v Hradci Králové byla jen vlastně taková polovina. Tradiční Helicoptershow se totiž vrátilo do své původní podoby, a to, že v první den se odehrával odborný seminář s praktickými ukázkami, tak jako tomu bylo i v minulosti a také, že se mi podařilo Hradec Králové navštívit právě jen ten první den pátek 15. května 2015 a sobotní letecký den už nikoli. Druhým důvodem, proč píšu, že se jednalo vlastně jen o polovinu, je to, že v posledních letech se jednalo o evropský veletrh letecké techniky, ale v tomto roce se tato část přesunula do Prahy, kde bude polovině června Europe’s Helicopter and General Aviation Expo 2015 na kbelském letišti.

A tak se v pátek 15. května 2015 jednalo o seminář odborníků integrovaného záchranného systému (IZS) s přednáškami o provozu leteckých záchranných služeb. V letošním roce se semináře zaměřily na téma „Nestabilní pacient ve vrtulníku“ což se týkalo limitů a kontraindikací pro letecký transport extrémně nestabilních pacientů, mechanické resuscitační přístroje na palubě vrtulníku, klinické situace vyžadující urgentní přistání a nová rizika ve vztahu k povinnostem TCM aneb „lékař sám s pacientem“. Dalším tématem byla „Specifika zásahu LZS při lavinové nehodě“. Hovořilo se o aktuálních doporučeních pro postup lékařské posádky a rozhodování, spolupráce jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a o spolupráci s leteckou záchranou službou při lavinových nehodách v Krkonoších v roce 2015. Třetím tématem semináře bylo „Využití dronů v IZS“, který se týkal monitorování při požárech, povodních či lavinách. A posledním tématem byly „Nouzové postupy v HEMS při provádění speciálních činností“. V tomto případě se hovořilo o nejčastějších problémech a nestandardních situacích při výcviku a zásazích. To se týkalo například nuceného odhozu, či odpojení záchranáře při akci a s tím spojených rizicích a nebezpečích pro záchranáře, lékaře, či posádku záchranářského vrtulníku (či stroje samotného). Bohužel odborné semináře nejsou nijak fotogenické a také se obsah přednášek v nějaké stručné formě špatně sděluje a tak jsou obrázky víceméně jen žánrové. A to i z toho důvodu, že se odborné debaty poněkud protáhly a praktické ukázky přišly na řadu až později odpoledne a to už jsem musel opět odcestovat zpět do Prahy. Takže letošní reportáž z Helicoptershow je poněkud skromnější než v minulých letech, ale věřím, že si návštěvníci a diváci náležitě užili sobotní letecký den, kde se kromě mohli kromě dovedností leteckých záchranářů obdivovat zrekonstruovaný MiG-15 UTI konečně ve vzduchu a také leteckého akrobata Marka Hyku na znovu oživeném leteckém speciálu Suchoj Su-31M.
A protože to je letos takové skromné a strohé, lze si připomenout minulé a dřívější návštěvy vrtulníkového setkání v Hradci Králové viz. rok 2014 Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …, Na Air Ambulance v roce 2002 viz. Tradiční sešlost na letišti Věkoše …, v roce 2005 viz. Letečtí záchranáři v Hradci Králové. V roce 2008 se tradice přerušila a k obnovení vrtulníkářského veletrhu Helicoptershow došlo až v roce 2011 viz. Návraty na Pouchov… a rok 2013 a viz. Rotory pro celou Evropu….
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve opět světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama