Akce a soutěže

28.08.2016 21:18

Vlajka Švýcarska vlála nad řekou Sázavou…

text, foto: VLa Vlajka Švýcarska vlála nad řekou Sázavou…
Zasvěcení asi tuší, proč nad řekou Sázavou 27.srpna 2016 zavlála charakteristická čtvercová vlajka Švýcarské konference. Poprvé zde byl totiž na čtrnáctém na tankovém dni v Lešanech (ve Vojenském technickém muzeu) představen tank LTH, který byl vyroben před druhou světovou válkou v Československu a prodán do Švýcarska. Až letos se povedlo získat tank zpět do České republiky, aby mohl být vystaven v muzeu nad Sázavou a nad jeho věží mohla zavlát švýcarská vlajka. Slavnostního aktu se zúčastnil ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) plukovník Aleš Knížek, náměstek ministra obrany Pavel Beran, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Jaroslava Pokorná- Jermanová a zástupci švýcarské strany, konkrétně Pascal Mouther z Úřadu vojenského historického materiálu švýcarské armády, Werner Bardill, charge d´Affaires Švýcarska v České republice. Prozatím je tank bez motoru, tak jej vezl speciál armády ČR Tatra – Multilift. S instalací motoru se do tohoto stroje do budoucna počítá.
Z úvodu přeskočím ještě na zahájení tankového dnu, které provedli piloti vrtulníku Mi-24 z letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Jejich několika minutové průlety nad muzeem uvedli v úžas malé i velké návštěvníky. Pro fotografy to byl neskutečný úlovek létajícího stroje.
Tankový den 2016, který se konal 27srpna 2016 už po čtrnácté by se dal stručně charakterizovat jako „vedro, prach a tanky“.  Jako vždy byla podívaná v Lešanech úžasná a oproti zahajovacímu dni v květnu, který se vedl spíše v civilním duchu, tak teď v srpnu to byla přehlídka převážně vojenská. Jako první jezdily po betonové dráze tanky předválečné a to LT-35 a LT-38, tank LTP vyvážený do Peru a tank STRV m /37 vyráběný licenčně ve Švédsku. V dalších ukázkách se představili tanky T-34, T-55, izraelský tank Merkava a tanky T–72.
Zajímavá byla i ukázka z bojů sovětské armády proti nacistům. Rusům pomáhali Američané, ale dost dlouho měli navrch Němci se svými plamenomety.  Tankový den se velmi vyvedl a organizátorům patří velké poděkování. Těm z Vojenského historického ústavu jako tradičně pomáhaly u další složky a kromě příslušníků české armády to byly členové klubů vojenské historie KVH Gardekorps, Rota Nazdar, 16. obrněná divize US ARMY, Klub US ARMY – 4. pěší divize a také Royal Regiment of Scotland.
text, foto: VLa 
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama