Akce a soutěže

22.07.2018 18:49

V Toužimi plachtaři vystřídali akrobaty

text, foto: (jjk) V Toužimi plachtaři vystřídali akrobaty
Na letišti Toužim – Přílezy se už mnoho let konají akrobatické soutěže, a to jak Karlovarský pohár, který se sem přestěhoval z Olšových Vrat, tak i šampionát republikový, nebo evropský. Ale v roce 2009 Aeroklub Toužim uspořádal i plachtařský Toužim Cup (nebo také TCup). První ročník sice provázela nepřízeň počasí, ale druhý ročník, který se konal v roce 2011 už proběhl k všeobecné spokojenosti pořadatelů i soutěžících. A postupně se i z plachtařské soutěže začíná stávat jistá tradice. I když tedy ve dnech 14. až 21. července 2018 nekonal desátý ročník Toužim Cupu, jak by napovídal kalendář, ale teprve ročník devátý.
Ale do jisté míry lze rok 2018 označit, pro toto letiště i místní aeroklub, jako jubilejní. I když to také není úplně přesné. Když se rozhodlo o stavbě asfaltové vzletové a přistávací dráhy v Karlových Varech, bylo rozhodnuto o vybudování nového letiště v blízkém okolí pro potřeby tamního aeroklubu, ale i pro výcvik vojenských pilotů.
S budováním travnatého letiště se u bývalé radarové stanice Egerlink v Přílezech začalo v roce 1957. A Aeroklub Karlovy Vary na tomto náhradním letišti zahájil činnost v březnu 1958. Tedy před šedesáti lety. Ale nebyl to jednoduchý provoz, protože se dráha stále ještě stavěla. Navíc při dešti byla prakticky nepoužitelná. V Karlových Varech se mezitím nová dráha dostavěla, a tak se na konci roku 1959 odstěhoval karlovarský aeroklub zpět. Na letišti, které se mělo stát vojenským záložním, zůstali jen dva lidé, ale náborová akce v nedaleké Útvině měla úspěch a v lednu 1960 mohl být oficiálně ustaven Aeroklub Toužim. Postupně docházelo i k zvelebování a budování celého areálu. Ovšem s jistým provozním omezením, protože se stále jednalo, o výše zmíněné, vojenské záložní letiště. V roce 1995 však armáda uvolnila letiště ze svého zájmu a tak mohlo dojít k dalšímu rozvoji, včetně toho, že v roce 1998 se letiště stalo veřejným vnitrostátním. V srpnu v letech 1997 a 1998 tady probíhaly plachtařské soutěže Euroregio Egerensis, které vlastně dnes pokračují v podobě Toužim Cupu, jehož první ročník proběhl v roce 2009. Druhý ročník v roce 2010 byl zrušen a tak ve dnech 14. až 21. července 2018 proběhl teprve devátý ročník Toužim Cupu 2018.
Závodilo se ve dvou třídách Klub a Kombi.
V klubové třídě závodilo dvacet devět prachtařek a plachtařů, a po šesti platných letech zvítězil Ivan Harašta (Toužim, Std. Cirrus), druhá doletěla Klára Teichmannová (Hronov, Std. Cirrus) a třetí Tomáš Talanda (Křižanov, ASW-19B).
Ve třídě Kombi soutěžilo devatenáct pilotek a pilotů, mezi nimiž byl po šesti odlétaných disciplínách první Karel Beníšek (Toužim, Ventus ct 17,6m), za ním doletěl Daniel Novák (Plzeň – Letkov, LS 8 18m), a na třetím místě skončil Jan Viskot (Břeclav, Discus 2a 15m).
Zpestřením letošního ročníku byla účast tří rakouských, jednoho německého a dokonce jednoho australského pilota.
Toužim Cup, nebo také TCup je dnes už zavedenou regionální soutěží s poměrně utěšenou účastí.
 
Kompletní výsledky na tradičním místě viz www.soaringspot.com/cs/touzim-cup-2018-touzim-2018
 
Předchozí návštěvy Toužimi viz. V Přílezech létala druhá Bellanca, Tam kde býval EgerlinkPůvodní azyl je dnes tradicí už deset let a ročník 2015 viz.Královský gambit, aneb muži nestárnou a v roce 2014 viz. Bez Egerlinku a téměř bez letiště a v předchozím letech viz. 2013 Cirkus Unikum…dnes naposled?, 2008 Karlovarský pohár v Toužimi, rok 2009 Šestnáctý ročník Karlovarského poháru, rok 2010 …jen pár smutných vět…, rok 2011 Panoptikum Matta Groeninga…, rok 2012 A „Hon na lišku“ ….vyhrál? …opět „lišák“…, kdy bylo o něco možná trochu lepší počasí a nebo ještě jednou na akrobacii v Toužimi v roce 2010, kdy zde bylo i Mistrovství Evropy Kozel, bodlák, bahnitý Egerling a sedm statečných
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama