Akce a soutěže

18.11.2018 21:16

V letňanském tunelu začala zimní liga

text, foto: (jjk) V letňanském tunelu začala zimní liga
S podzimem začala další soutěžní parašutistická sezona v letňanském tunelu, respektive ve středu 14. listopadu 2018 začal prvním závodem už 8. ročník Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4. Soutěž pořádá Sport Flight,s.r.o. ve spolupráci s Hurricane Factory Praha v souladu se sportovním řádem FAI a na základě vypsaných pravidel Evropské tunelové ligy, a premiérového závodu se zúčastnilo třináct čtyřčlenných družstev (mezi nimi i slovenský tým Skydive University Slovakia). Šestikolová soutěž pokračuje druhým dílem opět za měsíc a poslední závod proběhne 10.dubna 2019.
Čtyřčlenné týmy soutěžily ve třech dovednostních kategoriích A až po AAA pro nejzkušenější parašutisty (kategorie Rookie zůstala neobsazena). Ředitelem celé soutěže byl Jan Klapka (přísným okem sledující soutěžící), a na nejmladší parašutistický potěr (ve věku osmi až deseti let) bystrým okem bedlivě dohlížela Jiřina Klapková.
Kategorie A se zúčastnil jen tým High Five. Kategorii AA absolvovalo pět čtveřic mezi nimiž zvítězilo družstvo HF Dragonflies. A v kategorii AAA závodilo sedm týmů (včetně slovenského Skydive University Slovakia) z nichž nejlepší byla skupina Flying Circus.
 
Další kolo Evropské tunelové ligy se uskuteční 12.prosince 2018 (v 19,00-20,00 hodin), třetí kolo 9.ledna 2019 (v 19,30 hodin), čtvrté kolo 13.února 2019 (v 19,30 hodin), páté kolo 13.března 2019 (v 19,30 hodin), a šesté kolo 10.dubna 2019 (v 19,30 hodin).

První „větrný tunel“ na území České republiky, neboli Skydive arena (dnes pod názvem Hurricane Factory Praha) byl otevřen v pražských Letňanech 1.května 2011, ale experimenty s tímto zařízením sahají do roku 1943. Tyto experimenty probíhaly na americké letecké základně Wright-Patterson Air Force Base nedaleko Daytonu v Ohiu. Tam se také o jednadvacet let později o první let člověka ve svislém aerodynamickém tunelu postaral Jack Tiffany. Firmou, která vyvinula první vertikální aerodynamický tunel pro rekreační účely byla kanadská společnost Aerodium Technologies z Quebecu v roce 1979 a nazvala ho "Levitationarium". Už v roce 1982 se autorovi této koncepce ve firmě Aerodium Jeanu St.Germainovi podařilo ve Spojených státech amerických realizovat první dva ryze komerční větrné tunely v Las Pegas a v Pigeon Forge. Laické publikum mohlo, ale například vidět parašutistu plachtícího v silném proudu vzduchu na závěrečném ceremoniálu Zimní olympijských her v Turíně v roce 2006, nebo v rámci expozice Expo 2010 v Šanghaji.
První profesionálního zařízení tohoto typu v pražských Letňanech vybudovala Strojírna Litvínov a projekt architektonicky připravil Juraj Sonlajtner. A jak bylo zmíněno byla Skydive arena otevřena 1.května 2011, a dnes nese název Hurricane Factory Praha.
 
Podrobnější výsledky této soutěže (ale i jiných podobných soutěží) lze najít na stránkách www.intimescoring.com.
 
A předchozí návštěvy větrného tunelu 2011 Paragáni v mixéru…., 2015 Čtyři roky na větráku a Celý svět v jedné průhledné rouře.
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama