Akce a soutěže

29.04.2018 22:05

Tentokrát na pasece s „patnáctkou“

text: (jjk), foto: M.J. Tentokrát na pasece s „patnáctkou“

 Sezona leteckých dnů se tradičně už mnoho let otevírá na západu Čech, a také, už tradičně, pokaždé trochu obměněným programem a s jinými vystupujícími hosty. Ale také bývá leckdy zvykem, že se nad prvním leteckým dnem sezony prolétnou armádní letouny Saab JAS-39 Gripen. Tentokrát, při šestnáctém ročníku Dne ve vzduchu, se nad Plasy prohnal i dvoumístný MiG-15UTI z Hradce Králové. Kdybychom si pomohli nejapnou sloní hříčkou, tak v roce 2017 byl patnáctý ročník tohoto leteckého dne a v roce 2018 ta „patnáctka“ byla i ve vzduchu.

Také letošní rok se vyznačuje poměrně neobvyklým jarním, až tropickým, počasím, když po zimě prakticky ze dne na den přišlo rovnou léto. Což ovšem udělalo radost pořadatelům mnoha jarních akcí, včetně leteckého dne v Plasích. Víkend 28. a 29. dubna 2018 na letiště v Plasích tak přilákal rekordních, víc než jednadvacet tisíc diváků.
A tak také začala poslední dubnový víkend v Plasích nová sezona leteckých dnů. Což se už posledních šestnáct let stalo dobrou tradicí. Den ve vzduchu sice tak trochu podle sponzora, nebo partnera mění trochu svůj název, ale co se nemění je letiště v Plasích a víceméně tento jarní termín na přelomu dubna a května.  
Letos se tedy, jak bylo zmíněno, ukázaly dvě rozdílné generace stíhacích letadel našeho vojenského letectva, a to Saab JAS-39 Gripen a MiG 15-UTI. Hned na začátku, po příletech návštěvníků a účastníků, to jako první byly zmíněné Gripeny, které následoval hostrický Polikarpov Po-2 Kukuruznik, toho času létající exponát mladoboleslavského muzea. Po této nezvyklé kombinaci přišly na řadu ukázky akrobacie v podání legendárních tuzemských letounů Zlin Z-50LX a „plechového bombardéru“ Let L-13 Blaník. Z tuzemské konstruktérské provenience se ukázaly také historické letouny L-200 Morava, na křídlech s Aerem 45 Super a Aerem 145, letící v sestavě pospolu. Ale aby toho nebylo málo, tak akrobatickou sestavu předvedl veterán Zlin Z-126 Trenér a po něm trojice „československých“ dvouplošníků Tatra (Bücker) T-131 Jungmann. A ještě více do historie diváky přenesla „létající skříň“ A via BH.1. Nakonec i ten MiG-15UTI vlastně je letoun Aero CS-102 z vodochodské továrny. Letce na všech možných aparátek tuzemské provenience pak ještě nakonec doplnil Martin Šonka, který ovšem sedlá akrobatický stroj od sousedů, německý speciál Extra 300SR.
K viděni toho samozřejmě bylo v Plasích k vidění ještě mnohem víc od parašutistů, až po přilétávající a odlétávající stroje návštěvníků, pro které (ale nejen pro ně) byl určeni tradiční doprovodný program, který zde občas trochu připomíná „Matějskou pouť“ …  
Další fotografie na stránkách Miloše Jenčíka viz. 158 - Den ve vzduchu 2018 | Plasy | 29. 4. 2018
 
 
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama