Akce a soutěže

27.09.2015 20:54

Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau

text,foto: (jjk) Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau

Poplach v oblacích je jak známo film z konce sedmdesátých let, kdy se na křídle Tupoleva Tu-134A promenáduje Pan Tau, jehož se snaží třetí inspektor letového provozu Málek (v podání Vlastimila Brodského) poměrně marně dohnat. Se sobotou 26.září 2015 to sice nijak nesouvisí, ale nazvat den dokořán otevřených dveří mladoboleslavského leteckého muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín, jako „muzeum v oblacích“ by evokovalo nějakou katastrofu. A tak poplach v oblacích působí o poznání mírumilovněji, protože se nad Bezděčínem během jedné jediné hodiny prohnaly téměř úplně všechny letuschopné exponáty letos zprovozněného muzea.

Pan Tau se tedy v Mladé Boleslavi neobjevil a také i letadélka byla o něco menší než ta, co se proháněla ve zmíněném filmu z konce sedmdesátých let. Příběh (původně seriálu) filmu „Poplach v oblacích“ se odehrává na ruzyňském letišti a vidět na zemi i v oblacích je vidět všelicos z té doby, kdy v barvách Československých aerolinií létaly Tupolevy Tu-134A, Iljušiny Il-62, Avie (také původně Iljušiny) Av-14, Jakovlevy Jak-40 a kunovické Turbolety Let L-410. A ač se tedy v Mladé Boleslavi Pan Tau opravdu neobjevil, objevily se tu zajímavé letouny československé produkce, ale o poznání staršího data původu. V Mladé Boleslavi se totiž v sobotu 26.září 2015 konala historicky poprvé neformální společenská akce "Létáme pro vás...", při které se představily (téměř) všechny letuschopné exponáty Leteckého muzea Metoděje Vlacha, které prožívá svou první výstavní a produkční sezonu. Muzeum se letos na jaře podařilo zprovoznit (viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku), což je především zásluha zarputilosti Vladimíra Handlíka, který si celou tu mladoboleslavskou obdobu „létajícího muzea Jean-Baptiste Salise“, nebo reinkarnaci prvního ryze tuzemského létajícího stroje Medoděje Vlacha (a další s tím spjaté aktivity) před lety vymyslel. Od jarního otevření leteckého muzea, nazvaného po Metodu Vlachovi už uběhl nějaký čas a letuschopné exponáty tohoto muzea (což jsou jak originální stroje, tak věrné repliky a nebo kopie v ultralehké kategorii) se prezentovaly na různých leteckých dnech, sletech a dalších akcích. Díky tomu se je nedařilo vlastně celou první sezonu provozu muzea spatřit najednou na jednom místě.   

To se podařilo právě v sobotu 26.září 2015 kdy se ve vzduchu objevilo šestnáct letuschopných exponátů Vlachova muzea včetně raritního historického dvouplošníku Polikarpov Po-2 a československého letounu Beneš-Mráz Be-50 Beta Minor (což je sice replika, ale téměř ze sta procent shodná s původním továrním originálem) a z letounů československého původu a výroby (bez ohledu na to zda jde o originály, repliky, či kopie) ještě se ve vzduchu objevil ŠK-1 Trempík, či PB.6 Racek, letoun Metoda Vlacha, či Zlin Z-126.

Ačkoli už není až tak úplně letní počasí, přesto bylo poměrně přijatelně natolik, že i ty nejarchaičtější strojky mohly svá krátká vystoupení odlétat a záměrní, či náhodní návštěvníci Vlachova leteckého muzea na mladoboleslavském letišti si zcela jistě přišli na své. Na to, že tento první ročník letecké prezentace muzea, byl vlastně takovým pokusným balonkem se sešlo poměrně dost diváků, kteří potleskem za hodinový „malý letecký den“ pochvalně zatleskali. A tak uvidíme, zda se tento povedený nápad Vladimíra Handlíka a jeho kolegů z Mladé Boleslavi ujme. Zaděláno má na poměrně slušnou tradici už jen proto, že v Mladé Boleslavi je přehršel letounů, které lze ukazovat zvědavcům navštěvujícím nejen nové letecké muzeum.

A uvidíme, třeba se objeví někdy i Pan Tau a bude z toho ten pravý poplach v oblacích…    

A pro připomenutí minulé návštěvy v Mladé Boleslavi viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku, Trojice třicítky a třetí runda v BezděčíněVčera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh … a viz. Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dalPáteční předkolo v BezděčíněPodesáté v Bezděčíně a Páteční předkolo v Bezděčíně (2006 Popáté v Mladé Boleslavi, 2008 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi) a Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal a viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?Pohár pro "Vosy" v BezděčíněDvě třetiny Metoděje bez Cyrila a skoro bez vítěze…a Vosy padaly jak zralé hrušky a Dovětek ke stovce mechanika Metoda.)

text, foto: (jjk)

 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama