Akce a soutěže

02.04.2011 19:33

Striptýz pro Philease Fogga…

text,foto: (jjk) Striptýz pro Philease Fogga…

Phileas Fogg se svým  sluhou Passepartoutem se vypravil na cestu kolem světa 2. října 1872 z Londýna a měl před sebou osmdesát dní, ale Miroslav Oros se vypravil na cestu kolem České republiky na apríla 1. dubna 2011, respektive na ostro 2.dubna 2011 a čeká ho navíc deset, tedy celkem devadesát dní a devět tisíc kilometrů. Phileas střídal různé dopravní prostředky a Miroslav celou trasu absolvuje v „kolébce“ motorového paraglidu. Phileas poslední okamžiky před cestou strávil v Reformním klubu četbou The Daily Telegraph, ale Miroslav se na čerstvém jarním vzduchu provětral (létat se moc nedalo) na letišti Sazená zmíněného 1. dubna a pro povyražení se k tomu v negližé předváděla Extra EA330LC pilotovaná Markem Hykou (v negližé proto, že se Hykova Extra velmi ráda převléká a po loňském rozdivočelém kostýmku viz. Lechtivé křidélko v ohni i dešti… teď polonahá čeká na nový, pro tuto sezonu..). A protože je slušnost na návštěvu něco přinést, což už věděli Cimrmanologové když kdysi na cestě do Liptákova dali děvčatům zrcátka a korále a panu vedoucímu kapesní nůž s malovanou střenkou, i na Sazené byl Miroslav obdarován na apríla několika věcnými dary a XCzech (Krosček) 2011, tedy pokus o světový rekord na motorovém padákovém kluzáku mohl odstartovat. V sobotu už Miroslav Oros úspěšně letí napříč naší celou republikou, což on-line lze sledovat na www.xczech.cz.

 
Projekt XCzech (Krosček) 2011, aneb 9000 kilometrů za 90 dní se zrodil v hlavě pilota, majitele agentury Cumulus media a bývalého šéfredaktora časopisu LAA ČR Pilot Miroslava Orose (ve spolupráci s Nadací táta a máma, jejím Fondem sportovců) a kromě snahy utvořil světový rekord v letu na motorovém paraglidu je i během cesty podpořit a motivovat děti z dětských domovů, kterých na své trase navštíví sto jednapadesát, aby se nevzdávaly svých snů a cílů a to v tomto případě prostřednictvím letectví. Tedy některé dětské domovy navštíví, řekněme, letmým průletem a v některých se zastaví fyzicky (viz. mapka pod textem – žlutě označené domovy jsou ty, které Miroslav Oros navštíví osobně), aby si s dětmi i o létání popovídat. A v těch domovech, které budou jen na trase přelétnuty, budou na zemi, či na střechách vytvořeny obrazce, aby se tímto symbolickým způsobem k projektu připojily. Úplně přesný plán trasy není dopředu určen, protože se plánuje podle aktuálního počasí, aby se podařilo celých devět tisíc kilometrů za devadesát dnů zvládnout.
 
Něco bychom alespoň stručně měli uvést o hlavním protagonistovi a tak tedy Miroslav Oros se 17. prosince 1975 v Ústí nad Labem, vzduchem se oficiálně pohybuje od roku 2001 a donedávna byl šéfredaktorem časopisu Pilot a do ukončení činnosti zpravodajské televize Z1, bylo možné sledovat v tomto médiu i jeho agenturou tvořené letecké magazíny Cumulus revue….dnes se ty letí a následující tři měsíce poletí nad našimi hlavami křížem – krážem republikou v rámci projektu XCzech 2011.
Samozřejmě, že nelze tuto náročnou akci realizovat v jednom člověku a tak má Miroslav Oros k ruce i tým svých spolupracovníků. A tak se tento servisní tým ve složení Markéta Davidová (parašutistka, která se hlavně stará o dokumentaci akce), Jan Hájek (instruktor a inspektor LAA ČR starající se o technickou podporu a taktiku letu), Zdeněk Ciboch (který má na starosti organizační a technické záležitosti) a Michal Zvěřina (kameraman, fotograf a všechno co se obrázků týče) snaží, víceméně marně, na čtyřech kolech po zemi vehementně dohnat letícího paraglidistu. Ono tedy není účelem s Miroslavem Orosem závodit, ale ze země ho jistit a vytvářet mu potřebné zázemí.
 
A tak tedy na apríla 1. dubna 2011 se Miroslav Oros (a jeho tým) hemžil po letišti Sazená s jedním z nejlepších světových paraglidistů Pavlem Březinou (a jeho kolegou z Nirvana teamu a reprezentace Petrem Matouškem), jehož firma Nirvana vybavila budoucího rekordmana vším potřebným technickým zařízením (a i oblečením) a dále s novináři a dětmi a těm všem se v polonahé Extře předvedl Marek Hyka s akrobatickou sestavou a popovídal s Radimem Bagarem o letadýlkách a létání. Jen bohužel, vzhledem k velmi větrnému počasí to s tím paraglidingovým létáním nebylo moc slavné. Ale hned v sobotu 2. dubna 2011 brzy ráno, když se v londýnském sídle Guinnessovy knihy rekordů pomyslně zapnuly stopky (a počasí se umravnilo), vydal na cestu za svým rekordem.
 
A kdo chce vše sledovat v přímém přenosu, může si kliknout na logo www.xczech.cz na pravé části titulní strany MLČR, kde lze kromě všech zásadních informací i na mapě vidět, kudy právě letí Miroslav Oros a kudy za ním uhání i servisní tým…a nebo sledovat Facebook. A také samozřejmě budou informace k nalezení v časopise Pilot, a v Rádiu Impuls.
A také lze na stránkách www.xczech.cz buď Miroslava Orose, nebo přímo děti z dětských domovů nějakou tou korunou podpořit…
 
 
…a tak lze jen popřát klidný let a držet palce, aby vše vydařilo podle představ a plánů..
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..nožík a korále :-) ..nožík a korále :-)
..nožík a korále :-)
 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama