Akce a soutěže

10.09.2017 17:56

Středočeská letka 311. perutě desetiletá

text, foto: (jjk) Středočeská letka 311. perutě desetiletá
Dne 1. září 2007 vznikla 311. peruť UL – letka Říčany, logicky na letišti (tedy přesněji řečeno na Ploše SLZ) Říčany na počest, v nedalekých Přišimasech, narozeného příslušníka tohoto leteckého sboru Oskara Lojka, který zahynul v boji nad Biskajském zálivu v roce 1944. A tak vlastně osmý ročník „Létání pro děti“ (které se konalo v den, kdy se ve Vrátkově konal dětský den) 9.září 2017 a následné malé posezení několika leteckých přátel, mohlo symbolicky připomínat desáté narozeniny 311. perutě UL – letky (dnes už) Vrátkov.
Totiž současně s tím co v Říčanech letka vznikla, začal zakladatel letky František Adamec budovat (tak říkajíc na svém) novou Plochu SLZ u Vrátkova, kde byla o několik let později i umístěna pamětní deska Oskaru Lojkovi z Přišimas a jeho kolegům, kteří zahynuli ve službě u RAF a začalo se budovat nezbytné zázemí (aby bylo možné definitivně opustit Říčany). Nejprve se podařilo postupně umístit zde tři mobilní hangáry a i provizorní "Céčko" a po pěti letech úředního kolečka a "sběru razítek" a povolení se v roce 2016 podařilo začít budovat nový pevný hangár, který se dočkal definitivního dokončení v roce 2017.
Letiště (Plocha SLZ) v Říčanech vzniklo v roce 1994 na místech, do té doby jen zarostlé louky a černé skládky, ale postupně se podařilo vybudovat útulné letišťátko s nejpotřebnějším zázemím. A až o deset let později v roce 2004 přistálo první letadlo ve Vrátkově. Tam se však teprve potřebné zázemí začínalo budovat až o mnoho později a to včetně „kapesních“ hangárů, které tu od roku 2011 vyrostly tři. A k tomu malá „věž“. Od roku 2007 do roku 2011 se zde také pořádalo „Létání pro děti“, které pak mělo dvě pauzy, a tak v roce 2017 se létalo po osmé. Ta první pauza víceméně souvisela s vývojem a stavbou druhého typu mobilního malého hangárku pro ultralehká letadla, což zabralo poměrně hodně času a energie a na dětičkové létání se už nějak nepodařilo najít vhodný termín.  
Nejprve se podařilo ve Vrátkově postupně umístit tři mobilní hangáry a i provizorní "Céčko" a po pěti letech úředního kolečka a "sběru razítek" a povolení se v roce 2016 podařilo začít budovat nový pevný hangár, který se dočkal definitivního dokončení v roce 2017 a dnes už je i na jeho čele umístěn nápis 311.peruť UL- letka Vrátkov. Proto také byla ta druhá pauza, a k létání pro děti v roce 2016 nedošlo.
Zmíněné „skládací“ kapesní hangáry vymyslel právě i majitel a provozovatel vrátkovského letiště. První verze tu stojí od roku 2011 viz. Až se zima zeptá…a už se skoro ptá.... a tento typ hangáru je určen pro hornokřídlá letadla a druhý novější typ, pro letadla. On totiž tento hangárek, protože je mobilní a má podvozek, se dá postavit téměř kamkoli a v případě nutnosti přesunout na jiné místo a navíc lze rozložit (viz. www.aerohangar.cz). A také se před pěti lety létavé aktivity se postupně z letiště v Říčanech přesouvaly na letiště Vrátkov (viz. viz. Gulášek od paní Adamcové…Rosťa u pohádkového dědečka…).
V posledních letech už 311. peruť UL – letka Říčany, respektive Vrátkov, definitivně opustila Říčany a už působí jen ve svém stávajícím zázemí ve Vrátkově. A k většímu pohodlí samozřejmě byl nedávno dokončený hangár nezbytností…
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama