Akce a soutěže

08.06.2019 20:08

Stěhování ze Zbraslavic do Jindřichova Hradce

(jjk) Stěhování ze Zbraslavic do Jindřichova Hradce
V roce 2013 vznikla akrobatická soutěž kluzáků Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup, ve které soutěžící létali akrobacii nejen na dvousedadlových kluzácích, ale i těch historických, jako například na kluzáku Letov LF-107 Luňák, nebo Vogt Lo-100. Postupem let se postupně ze soutěže vytratily historické kluzáky a k těm dvoumístným se naopak přidaly další kategorie Advanced a Unlimited. A po šesti letech také soutěž opustila Zbraslavice a Two Seater Cup se konal od 6.června do 8.června 2019 v Jindřichově Hradci.
Jak bylo zmíněno Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup se konal poprvé v roce 2013 ve Zbraslavicích. A tak bylo možné obdivovat legendární kluzáky Letov LF-107 Luňák přišedší z Velké Británie a benešovský Vogt Lo-100. Při druhém ročníku této soutěže v roce 2014 se na letišti ve Zbraslavicích soutěžilo pouze v kategorii Advanced a v kategorii dvoumístných posádek. K tomu došlo tak, že po mnoha požadavcích ze strany závodníků Akrobatická komise Aeroklubu České republiky rozhodla pro otevření kategorie Advanced (FAI Sporting Code, Section 6, Part 2). V kategorii Advanced se už tedy mohou objevovat i letouny MDM-1 Fox a SZD-59 Acro. A také tím rozhodnutím došlo k některým změnám v kategorii dvousedadlových kluzáků a rozvolnění této kategorie. Dalším důvodem ovšem bylo i to, že se ve Zbraslavicích v roce 2015 konalo Mistrovství světa v letecké akrobacii větroňů v kategoriích Unlimited a Advanced a tak tento závod mohl být i určitým testem i pro organizátory na zbraslavském letišti. Rozvolnění „dvoumístné“ kategorie také umožnilo i větší účast soutěžících. Soutěžilo se tedy na dvoumístných kluzácích L-13AC Blaník nebo ASK 21 ve Zbraslavicích a k tomu v kategorii Advanced (případně Unlimited).
V roce 2019 se však přestěhovala soutěž do Jindřichova Hradce, který si tak po roce zopakoval akrobatickou soutěž. V září roku 2018 se tu totiž konalo Mistrovství Evropy 2018 v letecké akrobacii motorových letadel kategorie Unlimited. Před tím se domácí akrobatický motorový akrobatický šampionát v Jindřichově Hradci konal v roce 2010 ve třídách Unlimited, Advanced, Intermediate a Sportsman a k tomu jako návdavek soutěž Flymaster.
V Jindřichově Hradci tak v prvním červnovém týdnu soutěžilo osmnáct akrobatů (včetně dvou akrobatek).
Ve dvoumístné kategorii Two Seater soutěžilo devět závodníků mezi nimiž byla nejúspěšnější Martina Ferrová. Druhý skončil Aleš Ferra starší a třetí byl Miloš Ramert (všichni ASK 21 OK-7521).
V kategorii Advanced, ve které létalo pět závodníků, vyhrál Jiří Škárka, před Markem Veselým a Adamem Klenkou (všichni na MDM-1 Fox OK-7801).
A v kategorii Unlimited mezi čtyřmi závodníky zvítězil Vladimír Machula, na druhém místě skončil Tomáš Bartoň a třetí Josef Rejent (všichni létali na kluzáku Swift S-1 OK-2100)       .
 
Všechny výsledky jsou tradičně na https://acro-online.com/event/85/results#combined
text, foto: (jjk)
  
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama