Akce a soutěže

13.07.2019 21:19

Safari vyhráli domácí

(jjk) Safari vyhráli domácí
V posledních dnech června a prvních dvou týdnech července (29.června až 13.července 2019) se konal dvaadvacátý plachtařský Pohár Safari a šestý ročník (neoficiálního) Plachtařského Mistrovství České republiky dvoumístných kluzáků. V letošním ročníku se mimořádně dařilo domácím plachtařům, protože členové Aeroklubu Dvůr Králové nad Labem zvítězili ve všech třech kategoriích, Jana Vepřeková ve volné třídě, Marek Korneč v klubové třídě a v blaníkovských dvousedadlovkách Jaroslav Rapáč & Ondřej Teichman.   
Na začátku prázdnin se tradičně koná ve Dvoře Králové nad Labem tradiční plachtařský Pohár Safari. Ve dnech 29.června až 13.července 2019 se tak konal už dvaadvacátý ročník této plachtařské soutěže. Kromě toho se ovšem létal už šestý ročník neoficiálního Plachtařského mistrovství České republiky dvousedadlových kluzáků. Soutěž dvoumístných větroňů se ve Dvoře Králové nad Labem usídlila vlastně poté, co se samostatný šampionát přestal oficiálně vyhlašovat.
Na podzim roku 2012 Plachtařská komise schválila pořádání Plachtařského mistrovství České republiky dvousedadlových kluzáků pro rok 2013 v rámci Poháru Safari ve Dvoře Králové nad Labem. Současně s tím se Plachtařská komise dohodla, že domácí šampionát „dvousedadlovek“ se vyhlašuje pro rok 2013 samostatně naposledy. Záměrem bylo otevřít samostatnou třídu Duo Kombi společně s PMČR, nebo s jinou soutěží. Druhou věcí tehdy byl, jak známo, i nedostatek „Blaníků“, které byly v té době (po nešťastné havárii v Rakousku) nuceně dlouhodobě uzemněny.
Ale zrušené soutěže se zželelo právě organizátorům královédvorského Poháru Safari, a tak se od roku 2014 pořádá soutěž takzvaně neoficiálně. V roce 2019 tak tedy už proběhl 6. Ročník neoficiálního Plachtařského mistrovství České republiky dvousedadlovek.  
Pohár Safari se letěl v Dvoře Králové nad Labem tedy po dvadvacáté, a to v klubové a volné třídě. V klubové třídě (28 soutěžících) zvítězil domácí Marek Korneč (Janus C FG), druhý byl domácí Milan Dvořák z Liberce (HPH 304cz) a třetí také liberecký Wolfgang Sluka (Std.Cirrus), který obhájil třetí místo z roku 2018.
Ve volné třídě (11 soutěžících) doletěla první Jana Vepřeková (LS 8), před svým královédvorským kolegou Lukášem Hynkem (DG 200) a Pavlem Svobodou a Janem Šimonem z Kralup, tedy ze Sazené (DuoDiscus T).
Šestý ročník neoficiálního Plachtařského mistrovství České republiky „dvousedadlovek“ (soutěží se od roku 2017 výhradně na „Blaníkovských“ monotypech, takže letělo osm kluzáků L-13 Blaník a tři L-23 Super Blaník) vyhráli Jaroslav Rapáč a Ondřej Teichman z Dvora Králové (L-23 Super Blaník) a před Janem Šindelářem a Janem Kulišťákem z Kunovic (L-13 Blaník) a dvojicí Vojtěch Pivoňka a Jiří Obst z  Vrchlabí (L-13 Blaník).
A ačkoli začátek prázdnin byl letos poněkud proměnlivý, co se počasí týče, podařilo se odletět nakonec devět disciplín.
 
 
text: (jjk)
 
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama