Akce a soutěže

26.05.2019 20:10

Rande Gripenu s Extrou a loučení Albatrosa

text: (jjk), M.J. foto: Miloš Jenčík Rande Gripenu s Extrou a loučení Albatrosa
Opět po dvou letech se v sobotu 25.května 2019 otevřela 21. základna taktického letectva na vojenském letišti v Chotusicích u Čáslavi široké veřejnosti a přichystal jako tradičně bohatý program pro děti i dospělé. Letos v Čáslavi viděli diváci kromě tradiční prezentace této základny a dalších útvarů Armády České republiky i zcela výjimečnou společnou akrobacii Gripenu a Extry Ivo Kardoše a Martin Šonky a také víceméně oficiální loučení služby letounu Aero L-39ZA Albatros v našem vojenském letectvu.
Na 21. základně taktického letectva v Čáslavi se konal již tradiční Den otevřených dveří. Tato akce, která prezentuje nejen letectvo armády České republiky se koná každý lichý rok. Letos, vzhledem k příznivému počasí, dorazilo několik desítek tisíc návštěvníků a letošní ročník byl věnován vyřazení letounů Aero L-39 Albatros z vojenských služeb.
Oproti plánu se brány čáslavského letiště otevřely již v osm hodin a od té chvíle jimi proudil z přilehlých parkovišť a železniční vlečky početný zástup diváků. Den otevřených dveří byl oficiálně zahájen průletem trojice Gripenů spolu s dvojicí Aero L-159 a jedním L-39 Albatrosem. Vlastní letový program započal výsadek z Mi-17, pokračoval nízko létajícím dvouplošníkem De Havilland DH-82 Tiger Moth, kterého vystřídal s taktéž přízemní ukázkou Zlin Z-37A Čmelák. Centrum leteckého výcviku Pardubice představilo cvičný vrtulník Enstrom 480B-G a poté už zaburácel nad letištní drahou proudový motor v MiGu-15UTI, po kterém se předvedl záchranný vrtulník Eurocopter EC135T2. Následovala skupinová akrobacie z poloviny místních Flying Bulls Aerobatics Teamu na speciálech XA-42 XtremeAir. Další ukázkou byla dvojice vrtulníků a Mi-171Š a Mi-24/35 z 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou, která byla vystřídána sólovou akrobacií na speciálu Extra 300SR. Svou dynymickou ukázku předvedl i Saab JAS-39C Gripen a Let C-11 v barvách československého letectva koce čtyřicátých a začátku padesátých let. Po tomto vrtulovém stroji následoval útok na pozemní cíle dvojicí Aero L-159 ALCA, po kterém se předvedl vrtulník PZL W-3A Sokol. Pilot PZL W-3A Sokol major Petr Šafařík tak ukončil šestiletou pauzu display ukázky 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely nad čáslavským letištěm.
Ačkoli letový program až tak nebyl co do typů tak bohatý jako v minulých letech, kdo přišel, neprohloupil, protože se na obloze předvedla na první a vlastně i druhý pohled nesourodá dvojice nadzvukového Gripenu a akrobatického speciálu Extra. Piloti Ivo Kardoš (původně z Aeroklubu Holešov, dnes Luhačovice) a Martin Šonka (který pochází z Aeroklubu Tábor) společně odstartovali, provedli ve skupině několik průletů i akrobatických prvků a následně i společně přistáli. Tedy něco, co se hned tak nevidí. A celý letový program byl ukončen průletem pětice Albatrosů.
Kromě ukázek leteckých ukázek si bylo možné prohlédnout i leteckou techniku na zemi v podobě zahraničních účastníků. Slovensko tu ukázalo postupně dosluhující letoun MiG-29, ale i novinku ve své výzbroji vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk, německé vzdušné síly představily letoun Panavia Tornado a Francie cvičný Dassault-Dornier Aplha Jet. Objevil se tu ve statické ukázce i letoun Aero L-39CW z Aero Vodochody, který se v Čáslavi představil poprvé.
Také v doprovodném programu se představila pozemní technika, včetně pozemní letecké zabezpečovací techniky, výzbroje protiletadlového vojska, stanice biologické ochrany, včetně stánku Příprava občanů k obraně státu, tedy tzv. POKOS a Hradní stráže a Vojenské hudby Olomouc.
 
 
A předchozí návštěvy Čáslavi viz. 2015 Deset let mytologickým tvorem, viz. 2013, Chotusické sedmé dveře, 2011, Opět otevřené Chotusice, 2009, Open day 09´ Čáslav, 2005, Konec Migů-21 v Čechách
 
text: (jjk), M.J. foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama