Akce a soutěže

23.06.2019 21:07

POTKani se potkali u lesa Řáholce

text: (jjk), Josef Mezera, foto: Josef Mezera POTKani se potkali u lesa Řáholce

Už po šestadvacáté se slétli veteráni na setkání Plachtařského Oldtimer klubu a tentokrát se potkali v Rumcajsově kraji, u lesa Řáholce na jičínském letišti Vokšice. V Jičíně se potkala dvacítka historických kluzáků a zhruba dvojnásobný počet vzduchoplavců, včetně vzácné návštěvy plachtařů (a jejich kluzáků) z Slovinska a Chorvatska a víceméně tradičních účastníků od sousedů z Německa a Polska. První účastníci letošního sletu se začali sjíždět a slétávat od pátku 14.června 2019 a poslední naopak se na dohled lesa Řáholce pod Veliší nad Barborkou loučili v neděli 23.června 2019.

V Jičíně se sešla dvacítka kluzáků a více než třicítka plachtařů a plachtařek z Jičína, Jeseníku, Tábora, Rané, Zábřehu, Plasů, Benešova, Olomouce, Skutče, ale i z Německa, Polska, Chorvatska a Slovinska.
V sobotu 15.června 2019 se ve vedru a dusnu sjížděli a účastníci a večer tak mohla být slavnostně vytažena vlajka POTKanů. V neděli 16.června 2019 následoval zahajovací brífink a seznámení pilotů s letištním řádem jičínského letiště. Zvoněním byl zahájen slet POTK 2019 a účastníci se ujali skládání kluzáků, které bylo přerušováno dešťovými přeháňkami. Večer se pak sešel výbor Plachtařského oldtimer klubu.
V pondělí bylo naplánované výborné letové počasí a tak se do vzduchu dostaly všechny kluzáky a z dráhy 30 tak proběhlo symbolicky zhruba třicet startů. Ve vzduchu se dařilo nalétat několik hodin a i na nějaké to pole došlo (ostatně výkony jsou tradičně k nalezení na cpska.cz). V úterý se dlouho čekalo na přívětivější plachtařské počasí a tak se s létáním začalo až po poledni. I tak se podařila zhruba dvacítka startů a v úterý večer 18.června 2019 také proběhla letní členská schůze POTK.
Ve středu 19.června 2019 přišlo dopoledne na společné focení a pak rychle na létání, protože cosi se v povětří neblahého blížilo. Ale nakonec se to vyklubalo zhruba dvacet startů, protože bouřka nestihla dorazit. Čtvrtek sice také nevěstil nic dobrého, ale i když během dne oblačnost sílila, podařilo se absolvovat zhruba podobný počet startů jako ve středu. Navečer se zatáhlo téměř úplně a tak došlo na grilování při západu slunce.  
V noci pak zapršelo a páteční ráno bylo vlhké a dusné. Ještě před polednem vykouklo slunce a vyrojily se nějaké ty kumuly, takže plachtaři využili i poslední letový den korunovaný i akrobatickými kousky Luňáka a Jiřího Lískovce.
V sobotu 22.června 2019 už byl, víceméně očekávaně, neletový den a tak se účastníci věnovali výletům po okolí a večer rozkládání kluzáků, včetně slavnostního zakončení 26. národního sletu Plachtařského oldtimer klubu a svěšení klubové vlajky. A neděle už patřila loučení a odjezdu účastníků do svých domovů a na svá mateřská letiště. Další ročník sletu POTKanů, i přes nikterak příznivou předpověď počasí, vydařil a navíc potěšilo o omlazení klubu o sedm nových zájemců.
Ale více informací o 26. sletu POTK tradičně na http://sletypotk.wbs.cz/
text: (jjk), Josef Mezera, foto: Josef Mezera www.potk.info

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama