Akce a soutěže

14.07.2018 19:39

Popáté ve dvou, ve městě žen

text: (jjk), foto: Jan Nyč (www.akdk.cz), (jjk) Popáté ve dvou, ve městě žen
Věnná města bývala jako věno dávána manželkám českých králů, mezi nimiž byl i Dvůr Králové nad Labem. A letošní „Osmičky“ se tak se i Dvora českých královen dotýkají. Jak Elišky Rejčky, ženy Václava II., tak Johany Rožmitálské, manželky Jiřího Poděbradského. Ale letos se tedy k dámám jednadvacátý plachtařský Pohár Safari a pátý ročník (neoficiálního) Plachtařského Mistrovství České republiky dvoumístných kluzáků, zachoval poněkud negalantně. Čest věnného města tak zachraňoval v dvousedadlové soutěži domácí Petr Pánek s Jitkou Pivovarskou, protože se jinak žádná dáma v letošním 21. ročníku Safari 2018 & 5. nPMČRD 2018 (30.června až 13.července 2018) na stupně vítězů nedostala.
Když jsem zmínil ty „Osmičky“ a Dvůr Králové nad Labem jako věnné město, tak v roce 1308 (jak se traduje) získala město druhá žena Václava II. Eliška Rejčka, která věnem darovat město své dceři Anežce Přemyslovně bez souhlasu Jana Lucemburského. Protože to byl člověk lehce popudlivý, tak město Elišce za trest odňal. Jenže pravda je, že královně Elišce Rejčce Dvůr Králové nikdy nepatřil a navíc se popudlivému Janu Lucemburskému vůbec nelíbilo, že Elišce patří další města, jako Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Poličku a Vysoké Mýto, a tak vytáhl šrajtofli a vyplatil jí deset tisíc hřiven stříbra (což je 2,5 tuny).
A co se druhé „Osmičky“ týče, tak v roce 1398 Václav IV. potvrdil Dvoru Králové všechny výsady a svobody udělené Janem Lucemburským a navíc město získalo i právo várečné.
A třetí „Osmička“ a rok 1458. Dvůr Králové se dostal do rukou královny Johany z Rožmitála, což byla druhá žena Jiřího z Poděbrad.
Ale vraťme se k plachtařské soutěži. Na začátku prázdnin se tradičně koná ve Dvoře Králové nad Labem tradiční plachtařský Pohár Safari. Ve dnech 30.června až 13.července 2018 se tak konal už jednadvacátý ročník této plachtařské soutěže. Kromě toho se ovšem létal už pátý ročník neoficiálního Plachtařského mistrovství České republiky dvousedadlových kluzáků. Soutěž dvoumístných větroňů se ve Dvoře Králové nad Labem usídlila vlastně poté, co se samostatný šampionát přestal oficiálně vyhlašovat.
Jen pro připomenutí. Na podzim roku 2012 Plachtařská komise schválila pořádání Plachtařského mistrovství České republiky dvousedadlových kluzáků pro rok 2013 v rámci Poháru Safari ve Dvoře Králové nad Labem. Současně s tím se Plachtařská komise dohodla, že domácí šampionát „dvousedadlovek“ se vyhlašuje pro rok 2013 samostatně naposledy. Záměrem bylo otevřít samostatnou třídu Duo Kombi společně s PMČR, nebo s jinou soutěží. Druhou věcí tehdy byl, jak známo, i nedostatek „Blaníků“, které byly v té době (po nešťastné havárii v Rakousku) nuceně dlouhodobě uzemněny.
Ale zrušené soutěže se zželelo právě organizátorům královédvorského Poháru Safari, a tak se od roku 2014 pořádá soutěž takzvaně neoficiálně. V roce 2018 tak tedy už proběhl 5. Ročník neoficiálního Plachtařského mistrovství České republiky dvousedadlovek.  
Pohár Safari se letěl v Dvoře Králové nad Labem tedy po jednadvacáté, a to v klubové a volné třídě. V klubové třídě (29 soutěžících) zvítězil Josef Rýdl z Mladé Boleslavi, druhý byl domácí Marek Korneč a třetí liberecký Wolfgang Sluka.
A ve volné třídě (11 soutěžících) doletěl první Petr Hotový z České Lípy, před Pavlem Svobodou z letňanského aeroklubu a třetí byl Zdeněk Borůvka z Jičína.
Pátý ročník neoficiálního Plachtařského mistrovství České republiky „dvousedadlovek“ (soutěží se od loňského roku výhradně na „Blaníkovských“ monotypech, takže letělo osm kluzáků L-13 Blaník a tři L-23 Super Blaník) vyhrál Vojtěch Pivoňka a Jiří Obst z Vrchlabí a před domácími plachtaři na L-23, druhým Petrem Pánkem a Jitkou Pivovarskou, respektive dvojicí Ondřej Teichman a Jaroslav Rapáč na třetím místě.
A ačkoli začátek prázdnin byl letos poněkud proměnlivý, co se počasí týče, podařilo se odletět nakonec devět disciplín.
 
Celkové výsledky lze jako tradičně najít na: www.soaringspot.com/cs/21-safari-pohar-dvur-kralove-nad-labem-2018
 
text: (jjk), foto: Jan Nyč (www.akdk.cz), (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama