Akce a soutěže

27.07.2019 20:29

Podruhé v Rakovníku se Skyleaderem

(jjk) Podruhé v Rakovníku se Skyleaderem

V roce 2018 se na letišti v Rakovníku po mnoha dlouhých letech konala opět akrobatická soutěž. Do názvu Rakovnického poháru se v tomto roce dostal i název sponzora, tedy firmy Skyleader (Skyleader Group), do jejíhož portfolia se vloni dostal i výrobce akrobatických letounů XtremeAir GmbH. Ostatně tato firma byla už v loňském roce s Aeroklubem Rakovník, spolupořadatelem těchto akrobatických závodů. Letoun XtremeAir XA42 se také logicky i v soutěži objevil a sedlali ho Radek Filip a Lukáš Pařízek. A v tomto roce se podařilo vybrat i podobný termín na konci července 26. a 27.7.2019.

V roce 1985 v Rakovníku proběhl Pohár časopisu Květy v letecké akrobacii. Od té doby se akrobaté o žádné medaile, nebo jiné hodnotné ceny, na tomto letišti nepotkali. To se stalo až v roce 2018, kdy se zde konal Rakovnický pohár na konci července za účasti třinácti letců v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced.
Letos byla soutěž bohužel o něco skromnější, i když díky německému pilotovi Joachimu Weinbrenerovi (který zde byl i v loňském roce) opět s mezinárodní účastí. Tentokrát se zde sešlo jen sedm pilotů, což je zcela jistě škoda, protože by této nové soutěži zcela jistě větší účast slušela. Navíc rakovnické letiště je v poslední době sympatickým útočištěm letounů z produkce Skyleader Group a tak se tu i zabydlel i zcela nový XtremeAir XA42 OK-XTM (cn 152/2019), který byl zapsán do leteckého rejstříku 7.června 2019 a vlastníkem je Zall Skyleader a.s. a provozovatelem KAIR CZ s.r.o.. Takže i toto lákadlo si o návštěvu akrobatických nadšenců přímo říká. Tedy kromě toho, že v Rakovníku bydlí Zlin Z-50LX Jiřího Pospíšila, který v roce 1978 vybojoval v Hosíně, v individuální soutěži bronzovou medaili na 9. Mistrovství světa v letecké akrobacii. Tato kombinace si už dnes říká dvojnásob o pořádání nějaké té akrobatické soutěže a proto tedy je trochu škoda, že se druhého ročníku Rakovnického Skyleader Cupu účastnilo tak málo letců. V kategoriích Sportsman a Intermediate se účastnilo celkem šest akrobatů, naštěstí po třech v každé kategorii, takže mohla být soutěž platná, ale bohužel v kategorii Advanced létal osamoceně jen Lukáš Pařízek, právě na XA42, takže soutěžil jen sám se sebou.
Jen pro upřesnění společnost Skyleader a.s. se v průběhu srpna roku 2018 se stala stoprocentním vlastníkem společnosti Xtremeair GmbH, která vyrábí akrobatické speciály XA41 (jednomístný) a XA42 (dvoumístný).
Letoun se původně jmenoval Sbach 342 respektive Sbach 300 a vymyslel ho německý akrobatický pilot Philipp Steinbach (*25. prosinec 1973), který byl také původně majitel firmy XtremeAir. Philipp Steinbach sice začínal na větroních, ale postupně na své konto dostal více než šedesát typů různých letounů, včetně těch vlastní výroby, nebo výroby Waltera Extry, na jehož letounech a v jeho firmě začínal jako letecký mechanik a spolupracoval na prototypu stroje Extra 400. Kromě toho létal jako akrobat a reprezentant Německa a během této činnosti začal, i díky získaným zkušenostem s leteckou akrobacií, vymýšlet vlastní konstrukci specializovaného letounu (mezitím už vyrobil vlastní ultralehký letoun Impulse 100). Jak čas šel a náhoda tomu chtěla, Philipp Steinbach se potkal s Harro Moewesem, který se rozhodl investovat do akrobatického projektu Xtreme 3000 a vznikla firma XtremeAir GmbH. Letouny se začal klubat v roce 2005 a 19. května 2006 vzlétl první prototyp. Tento letoun se začal účastnit německých akrobatických soutěží a zároveň se postupně zdokonalovat, vznikly jedno a dvoumístné verze letounu XA42 a XA41 pod obchodním označením Sbach 342 a Sbach 300 a konečnou třešničkou na dortu bylo získání certifikátu EASA od tohoto roku 2012, respektive 2011 u dvoumístné verze. Není bez zajímavosti, že na letounu tak trochu podílela i Česká republika, konkrétně Fakulta strojního inženýrství VÚT Brno, kde stroj během certifikace prošel statickými a únavovými zkouškami. A na tomto letounu se objevili například Britové Eric Vazeille, Gerald Cooper, Paul Bonhomme, Steve Jones, Francouzi Kathel Boulangerová a Mikaël Brageot, nebo Marek Hyka a jaroměřská čtveřice Flying Bulls. A na letošním Mistrovství České republiky létal s tímto strojem i Miroslav Černý v kategorii Advanced, který se objevil i na břeclavském světovém šampionátu Intermediate, ale mimo soutěž. V Břeclavi na tomto stroji létal Adam Ondrejka. V novém XA42 létá Lukáš Pařízek a Radek Filip.
A tak v kategorii Sportsman si rozdělili medaile mezi sebe tři účastníci, zlatou  Petr Jonáš (Z-50M OK-XRK), stříbrnou Karel Vobořil (Z-142 OK-LNB) a bronzovou Petr Handlík (Z-50L OK-XRC). V kategorii Intermediate byl první    Joachim Weinbrener (Z-50M OK-XRK), druhý Jaroslav Nedělka         (Z-50M OK-XRK) a třetí Radek Filip (XA42 OK-XTR). A sedmý účastník soutěže, jak bylo zmíněno, už soutěžil jen sám se sebou a tak Lukáš Pařízek na XA42 OK-XTR vlastně žádnou oficiální medaili ani dostat nemohl, ale doufejme, že se za rok sejde v Rakovníku víc akrobatů, protože by si to tato nová soutěž zcela jistě zasloužila.      
text: (jjk)

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama