Akce a soutěže

09.09.2018 19:15

Po šesti letech v Dobřanech

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Po šesti letech v Dobřanech
Naposledy se letecký den na plzeňském letišti v Líních, nedaleko Dobřan, konal v letech 2011 a 2012. Po šesti letech se tak tato dvoudenní akce na bývalé vojenské letiště vrátila ve dnech 8. a 9.září 2018 při příležitosti sta let od vzniku československého letectva, vzniku republiky a zároveň sta let  od vzniku Leteckého oddílu Plzeň. Záměrem organizátorů z Aeroklubu Plzeň Bory (který si nese název už dnes neexistujícího plzeňského letiště) a spolku Classic Trainers, který na letišti také sídlí, bylo průřezově ukázat historii, nejen československého a českého, letectví od prvopočátů do současnosti. Nad líňským letištěm se tak vystřídaly všechny možné typy letecké techniky, která více či méně s historií našeho letectví nějak souvisí.
Po dlouhé době netrpělivě očekávaný letecký den v sobotu 8.září 2018, v pravé poledne, odstartoval výsadek z trojice Antonovů An-2, který byl vystřídán připomínkou počátků našeho letectví letounem Blériot. Dalším vystupujícím byl o několik generací mladší československý stroj Mráz M-1D Sokol a předválečnou leteckou akrobacii reprezentoval Bücker Bü-133 Jungmeister. Spolu s pozemní ukázkou jednotek Wehrmachtu (z klubů vojenské hostorie) poletoval Polikarpov Po-2 Kukuruznik v sovětských barvách. A stejným určením, stejnou barvou, jen rozdílnou americkou a britskou konstrukční školou se odlišovala dvojice Boeing B75N1 Stearman a De Havilland DH-82A Tiger Moth. Česká armáda „přerušila“ program průletem dvojice hotovostních letounů Saab JAS-39 Gripen, po nichž plnohodnotnou ukázku odlétal Supermarine Spitfire LF.XVIE.
Současnou akrobacii reprezentovala Extra 330SC, historickou bezmotorovou LF-107 Luňák, který byl stylově vlečen za L-60 Brigadýrem. Následovala ukázka největšího, nejpomalejšího a nejvlnitějšího letounu na líňské obloze v podobě třímotorového dopravního Junkersu Ju-52 v barvách Luftwaffe a poté se předvedl, nedávno znovu zrekonstruovaný, Let C-11. A akrobacií se prezentoval i nestárnoucí Zlín Z-126 Trenér.
Specialitou leteckých dnů v Plzni je vždy ukázka různých historických typů padáků, která nechyběla ani letos a do historie se co nevidět zapíše i stroj, který se na plzeňském nebi loučil. Tento letecký den byl předposlední veřejnou ukázkou (před vyřazením) vrtulníku Mil Mi-2, který létal společně se svým nástupcem Enstrom 480B-G z Centra leteckého výcviku v Pardubicích a předvedl se i kalibrovací Let L-410UVP-E Turbolet OK-WYI v několika efektních kreacích.
Kromě toho se ve skupinovém letu předvedl Lockheed 10A Electra s dvojicí letounů Harvard Mk.II na křídlech, po které následovala samostatné ukázka letounu Electra a samostatná ukázka dvojice Harvardů.
Pa pak zcela nečekaně nad Plzní vypukla bitva o letiště, které se z leteckých jednotek zúčastnily letouny Junkers Ju-52, Supermarine Spitfire a Stinson V-77 Reliant, následovaný strojem De Havilland DHC-2 Beaver MK.I. Nakonec ještě byla k vidění akrobacie Zlínu Z-526 a závěr leteckého dne obstarala akrobacie na padácích.
Nedělní program 9.září 2018 byl téměř totožný s tím sobotním, jen kalibrovací Turbolet vystřídala Avia BH-1. O enormní snaze organizátorů předvést divákům to nejlepší svědčí, až v sobotu večer potvrzený, přílet letounu Lockheed P-38 Lightning, který se na plzeňskou oblohu vrátil po více než sedmdesáti letech a významně obohatil nedělní program, stejně jako North American T-28B Trojan.
Letecký den v Plzni tak důstojně připomněl sté výročí vzniku republiky a vzniku československého letectva.
 
Více fotografií je k vidění na stránkách Miloše Jenčíka Letecký den Plzeň 2018 | Plzeň-Líně | 7.-9. 9. 2018 resp. http://airfoto.jencik.net/foto168.php
 
A předchozí návštěvy plzeňského letiště v Líních viz. Takový jiný slet, Blíží se nám šmiglování....,

text: (jjk),M.J. foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net  

  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama