Akce a soutěže

22.10.2017 18:16

Po šestadvacáté

text, foto: (jjk) Po šestadvacáté
Už před čtvrtstoletím v roce 1992 se konal první ročník výstavy a veletrhu pro modeláře Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které však ještě nemají takovou tradici. Prodejní modelářský kontraktační veletrh tak možná modelářům srdcařům může připadat trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami, ač tomu tak úplně není. Ale na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své šestadvacáté narozeniny od 19. do 22.října 2017.  
U Hybernů asi už nikdy žádná podobná výstava nebude, protože se útroby této významné stavby změnily v bezvýznamnou velkoprodejnu s nulovou architektonickou hodnotou. Model Hobby tak už řádku let sídlí každý podzim na letňanském výstavišti, které však nepůsobí nepřátelštějším a nejvstřícnějším dojmem a návštěvník si připadá někdy jak nezvaná návštěva. Také stánky mezi pavilony, respektive odér přepáleného tuku z nich unikající, spíš evokují návštěvu Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v době Matějské pouti než veletržní areál…
V roce 2017 navštívilo všechny souběžné veletrhy (Print in 3D, Tvořivý svět atd.) včetně Model Hobby celkem 52 138 lidí, což je zhruba o tisíc víc, než v roce 2016. Ale vystavujících modelářů nějak viditelně ubývá a některé významné modelářské firmy se už neúčastní vůbec.
Ale stejně se zde dalo najít několik zajímavostí, které vzbudily zaslouženou pozornost. Byla to například kolekca Messerschmittů Bf 109 děčínského modeláře Jana Pavlíka, nebo kolekce padesátimodelů Supermarine Spitfire, postavených ze stavebnic AZ model - Kovozávody Prostějov, které představují různorodé varianty, tak i různá zbarvení rozličných uživatelů.
K vidění byly nejnovější produkty renomovaných značek dronů DJI a Yuneec, ale i další modely z kategorií RC modelů letadel, aut, lodí, stavební a užitkové techniky, či modelové železnice. A dále desítky papírových modelů a plastikových modelů. Ve spolupráci se Svazem modelářů ČR bude možné se podívat i na modely, se kterými česká reprezentace obsazuje nejen na evropských, ale i světových šampionátech, stupně vítězů. Mezi největší exponáty letošního veletrhu Model Hobby patřil model ponorky z 2. světové války o délce 6 metrů, modelové kolejiště s délkou tratě přes 50 metrů, obří plně funkční modely vojenské techniky v měřítku 1:6, kdy hmotnost takové tanku může být i přes 100 kg.
Ruku v ruce s modelářstvím, nebo i kutilstvím, jdou moderní technologie, jako je 3D tisk. Tomuto téma se věnovala specializovaná sekce Print In 3D. Zde bude vůbec poprvé k vidění nová tiskárna Prusa i3 MK3, nebo poradna na expozici partnera akce Laboratoře 3D tisku Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze.
6. ročník veletrhu pro kreativní tvoření s názvem Tvořivý svět nabídl desítky dílniček, a to nejen pro děti, ale i pro dospělé. Vyzkoušet si tak mohly různé techniky tvoření dle aktuálních trendů. Ať už půjde o malování na textil, vytváření obrazců z písku, či výrobu nějakých těch dobrot.
Výstava výtvarného umění Art Salon byla určena především pro širokou veřejnost, pro prezentaci a prodej originálů i reprodukcí uměleckých děl. Tematicky je Art Salon zaměřen na malířství, grafiku, sochařství, fotografii, užité umění, a související obory. MODEL
Pořadatel veletrhu Model Hobby pro letošní rok vyhlásil souboje lodí s názvem Model Hobby Boat Battle (MHBB), což byla soutěž, ve které se závodí s lodičkami, které jsou vytištěné na 3D tiskárně. Závody mají původ v USA a pojedou se v bazénu na vzdálenost 365 cm.
A v roce 2004 se u příležitosti 13. ročníku veletrhu Model Hobby konalo 1. Mistrovství ČR v papírových modelech. Zcela vážně míněná, ale vůbec ne vážná akce, která měla zpestřit veletrh a hlavně umožnit návštěvníkům zapojit se do veletržního dění, trochu se pobavit a zasoutěžit si. U příležitosti letošního 26. ročníku modelářského veletrhu Model Hobby, se rozhodl pořadatel obnovit tuto soutěž. A i když nejde o nic světoborného, protože stačí poskládat kus papíru (A4) bez lepidla tak, aby podával co nejlepší letové výkony a doletěl co nejdál.
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama