Akce a soutěže

22.09.2019 21:26

Po devatenácté v Mošnově

text, foto: M.J., www.airfoto.jencik.net Po devatenácté v Mošnově
Ve třetím týdnu v září (21. a 22.10.2019) se konal na mošnovském letišti už devatenáctý ročník Dnů NATO & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Letošní ročník byl připomínkou dvacátého výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a sedmdesátého výročí vzniku NATO. Hlavní partnerskou zemí letošního ročníku bylo Rumunsko a kromě zástupců této balkánské země se účastnilo i dalších sedmnáct zemí, nejen členských zemí NATO.
Už devatenáctý ročník největší branně bezpečnostní akce v Evropě Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky se třetí zářijový víkend konal na letišti Ostrava-Mošnov. Partnerskou zemí letošního ročníku bylo Rumunsko, jehož cvičný IAR 99 Soim ostartoval letové ukázky. Následovala dvojice vrtulníků z CLV v Pardubicích. A to jak nově zaváděný cvičný Enström 480, tak a již vyřazený Mil Mi-2, po kterých se předvedl cvičný turbovrtulový Pilatus PC-7 Turbo Trainer v rakouských barvách. Po oficiálním zahájení včetně zahajovacího seskoku výsadkářů svou dynamickou ukázku odlétal JAS-39C Gripen, vrtulník IAR 330 Puma a dvojice letounů Aero L-159 ALCA.
Následoval švýcarský trojboj zahrnující společný let supersoniku F/A-18 Hornet s devítičlennou skupinou PC-7 Team, samostatnou dynamickou ukázku Hornetu a předvedení devíti Pilatusů PC-7. Dále létal Mil Mi-35 českého vojenského letectva. Sobotní a nedělní letové ukázky byly totožné s jedinou výjimkou, v sobotu v barvách trikolóry létala francouzská akrobatická skupina Patrouille de France na letounech Alpha Jet, v neděli pro změnu létal hradecký MiG-15UTI. Následoval český a polský výsadek z letounů CASA.
Jedním z mnoha lákadel letošního ročníku bylo do posledních dnů utajované společné vystoupení Iva Kardoše na Gripenu a Martina Šonky na Extře. Kdo byl letos v Čáslavi, věděl, na co se má těšit. Oba také byli oceněni, za tento společný let, organizátory, za nejlepší ukázku Dnů NATO. Dalším lákadlem bylo premiérové vystoupení finské akrobatické skupiny Midnight Hawks na čtveřici letounů Hawk, jejichž smokewindery zanechávaly na bezoblačné obloze výraznou stopu. Na časy u nás dávno minulé nechal zavzpomínat rumunský MiG-21 LanceR, na současnost pak britský Typhoon. Svou ukázku záchrany předvedl i armádní W-3A Sokol a britští parašutisté týmu Tigers. Poslední ukázkou, byť pro Dny NATO trochu zvláštní, byl kluzák L-13 Blaník, na jehož zvuk proudového motoru reagovalo mnoho diváků překvapivými pohledy.
Můžeme se tedy těšit na dvacáté Dny NATO, které se budou konat 19. a 20.září 2020.
 
text, foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama