Akce a soutěže

23.06.2019 19:08

Patnáctá Roudnice

text: (jjk), text, foto: M.J. Patnáctá Roudnice
Opět po dvou letech se na letišti v Roudnici nad Labem 22. a 23.června 2019 konal letecký den Memorial Air Show 2019. Už půlkulatý patnáctý ročník, takže v roce 2020 uplyne třicet let od toho úplně prvního, který se konal v roce 1991. Za téměř tři desítky let se v Roudnici vystřídala exkluzívní přehlídka všech možných unikátů letecké historie, které psaly historii nejvýznamnějších vojenských konfliktů dvacátého století, ale především druhé světové války a historie československého letectví.
Patnáctý ročník Memorial Air Show se konal předposlední červnový víkend na letišti v Roudnici nad Labem.
Letový program započal úderem čtrnácté hodiny seskok parašutisty se státní vlajkou z „Anduly“ An-2, po kterém vyskočila i pětice dalších parašutistů. Následovalo několik průletů hotovostní dvojice strojů českého vojenského letectva Saab JAS-39 Gripen, po kterých létala trojice dvouplošných Bücker Jungmann Bü-131. Dále se v ukázce předvedl dopravní Lisunov Li-2 a vojenský záchranářský PZL W-3A Sokol.
Dvojice stíhácích druhoválečných letounů Lockheed P-38 Lightning a F4U-4 Corsair létala společně i sólově. Následovala roudnická specialita: seskok parašutisty z kluzáku a následný společný sestup. Svou ukázku předvedl i Supermarine Spitfire LF.XVIE a Bücker Bü-133C Jungmeister. Po několika průletech armádního dopravního letounu CASA C-295M létal Dornier Do-28. Temná obloha daly vyniknout světlicím a dýmovnicím dvojice L-13 Blaníků Blanix teamu.
Malý bílý akrobatický dvouplošník Christen Eagle II vystřídala dvojice bitevních Aero L-159 ALCA, po nichž létal Lockheed 10A Electra, Extra 300SR a North American OV-10B Bronco. Ukázku podbarvenou dýmovnicemi předvedl L-13AC Blaník, velmi dynamickou ukázku pak zalétal Let C-11. Dalším z warbirdů, který se předvedl pod zataženou oblohou, byl North American P-51 Mustang. Letové ukázky uzavřely letouny Jakovlev Jak-18T, North American AT-6C a skupina vrtulníků. Poslední letovu ukázkou byla skupina pěti warbirdů.
Takže patnáctý Memorial Air Show 2019 úspěšně skončil a v roce 2020 to bude třicet let od toho úplně prvního, takže se šestnáctým ročníkem může načít čtvrtá dekáda roudnického leteckých leteckých dnů.
 
 

text: (jjk), text, foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama