Akce a soutěže

13.09.2015 20:00

Otevřeno a zavřeno

text: (jjk), mvod, foto: mvod, www.airport-cb.cz Otevřeno a zavřeno

První polovina září 2015 znamenala na českobudějovickém mezinárodním letišti v Plané několik událostí najednou. V sobotu 12. září 2015 byla oficiálně uvedena do provozu nová základna letecké záchranky a následně je od 15. září 2015 letiště uzavřeno pro provoz. Tomu tak bude až téměř do konce prosince, protože v rámci další etapy modernizace se zevrubné opravě podrobuje vzletová a přistávací dráha. Zároveň v den, kdy slavnostně vrtulníkáři otevírali své středisko, bylo letiště otevřeno pro zvědavé návštěvníky z okolí.

Ale popořádku. V sobotu 12. září 2015 začala oficiálně sloužit nejen veřejnosti, ale hlavně Zdravotnické záchranné službě Jihočeského kraje (ZZS JčK) nová letecká základna, která se na Planou přestěhovala z druhého českobudějovického letiště v Hosíně. Na jihočeské základně Kryštof 13 v Českých Budějovicích je domácí společnost Alfa – Helicopter. Tak dlouho dobu vzlétávala z hosínského letiště, ale tamní prostory stárly a byly čím dál víc nevyhovující pro moderní provoz letecké záchranné služby a tak i v souvislostí celkové modernizace letiště v Plané, bylo rozhodnuto vybudovat novou základnu právě zde. Jihočeský kraj tak místo financování opravování nevyhovujícího zázemí na Hosíně, rozhodl o vybudování zcela nového střediska na Plané. Na této nové základně je kromě heliportu, který umožňuje čtyřiadvacetihodinový provoz (což na Hosíně nebylo možné) i moderní zázemí pro lékaře, záchranáře, piloty, techniky i řidiče. Současně s hangárem pro vrtulníky zde jsou i zaparkována vozidla pro záchranáře a bezesporu plusem je i součinnost s letištními hasiči, kteří jsou také součástí Integrovaného záchranného systému. De facto se sem, ale letecká záchranka vrací, protože do roku 1995 zde měla svou základnu, ale to bylo ještě v době kdy letiště v Plané bylo letištěm vojenským.

Druhou velmi důležitou událostí je uzavření vzletové a přistávací dráhy letiště České Budějovice. Od 15.září 2015 do prosince 2015 (termín se může změnit vlivem prosincového počasí ačkoli předběžný plán počítá s dnem 19.12.2015) v rámci 1. fáze II. etapy modernizace Letiště České Budějovice (Planá) je zcela uzavřena RWY 09/27, což znamená, že letiště bude dočasně bez leteckého provozu. S obnovením leteckého provozu z opravené RWY se počítá po dokončení stavebních prací a vydání souhlasu ÚCL ČR k jejímu opětovnému používání. (http://notam.rlp.cz/LKCS_notam.htm). Je to ostatně součást další etapy pokračující modernizace českobudějovického letiště.

A do třetice, právě v sobotu 12. září 2015 se po dlouhých třech letech Letiště České Budějovice spolu se všemi složkami integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje opět představilo veřejnosti. A při desátém výročí založení společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, otevření nového heliportu letecké záchranné služby a konečně 750 let od založení města České Budějovice si veřejnost mohla prohlédnout, co je na tomto letišti nového. A nového teprve bude, ale na to si nejspíš zvědavci budou muset počkat až do příštího roku. Dne 15. září 2015 se Letiště České Budějovice z důvodu rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy dočasně, na tři měsíce, uzavřelo pro letecký provoz a bude se zde pilně pracovat, aby se všechno stihlo co nejrychleji.

text: (jjk), mvod, foto: mvod, www.airport-cb.cz

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama