Akce a soutěže

19.08.2018 17:57

Orlíkovské přeháňky po sedmnácté

text: (jjk), foto: AK Hronov Orlíkovské přeháňky po sedmnácté
Kluzáky Orličan VT-16/116 Orlík (nebo M-28/35) byly sice před mnoha lety nahrazeny modernějšími a novějšími soutěžními větroni, ale přesto téměř dvacet let mají svou monotypovou soutěž, kterou pořádá Aeroklub Hronov. Na obnoveném hronovském letišti (které po rozdělení města leží na území Velkého Poříčí), se postupně, po znovuzrození aeroklubu v roce 1992, dařilo shromažďovat i historické kluzáky, první generálkované Orlíky, a zrekonstruovat i zdevastovaný historický hangár. A tak evolučním vývojem došlo až na nápad zorganizovat monotypovou soutěž větroňů, které pochází z rýsovacího prkna konstruktéra Jiřího Matějčka. Od doku 2002 tak Aeroklub Hronov pořádá na svém letišti ve Velkém Poříčí Hronovské Orlíkovské přeháňky, kterých se účastní kromě kluzáků VT-16 a VT-116 (a novější verze M-28 a M-35) i další typy kluzáků. Dnes se létá i doplňková třída kombi Pohár Petra Fialy. Hlavní klubový závod Orlíků se, ale už ve dnech 11. až 18. srpna 2018 letěl po sedmnácté. A shodou okolností příští rok, v roce 2019 kluzák Orličan VT-16 Orlík oslaví šedesáté kulaté narozeniny.
Ostatně rok 2019 se i některých aktérů Hronovských Orlíkovských přeháněk bezprostředně bude týkat, a souvisel i s letošními závody. V maďarském Szegedu se koná v roce 2019 Mistrovství světa juniorů. A tak se nejprve uskutečnil pod „dozorem“ Antonína Teichmanna tréninkový kemp reprezentačních juniorů na jaře na letišti ve Velkém Poříčí a ve dnech 3. až 11.srpna 2018 juniorky a junioři absolvovali v Szegedu předzávod Mistrovství světa juniorů Flatland cup.
Pod vedením Antonína Teichmanna byli junioři v Maďarsku nadmíru úspěšní. Ve třídě FAI Club zvítězil hronovský David Mach, třetí byla Barbora Moravcová (Zbraslavice), pátý Jaromír Macoun (Jičín), šestá Klára Teichmannová (Hronov) a jedenáctý Ivan Tvrdík (Letňany), respektive ve třídě Mixed-Open zvítězil Jan Zapletal (Kroměříž) před Janem Viskotem (Břeclav).
Hronovským plachtařům se vzápětí z Maďarska podařilo zvládnout cestu do Velkého Poříčí téměř v rekordním čase a přímo se zapojit do Hronovských Orlíkovských přeháněk. Kláře Teichmannové zvítězit v ženské klubové třídě před Monikou Jiráskovou (Hronov) a Šárkou Lochovou (Šumperk), a David Mach (který se střídal s Georgem a Timem Jaklovými) doletěl v Poháru Petra Fialy čtvrtý.
Jinak celkově v 17. ročníku Hronovských Orlíkovských přeháněk ve třídě Klub HOP, po sedmé úloze (mezi 26 soutěžícími) zvítězil domácí Oldřich Slavíček, před Milanem Svobodou (Havlíčkův Brod) a Janem Šindelářem z Kunovic.
A v Kombi Poháru Petra Fialy po úloze 7 (mezi 15 soutěžícími) zvítězil Zdeněk Borůvka (Jičín, LS 8 15 m), druhý byl Sebastian Bode (Eisenhüttenstadt, Discus cs) a třetí Jan Kohout (Žamberk, LS 8 a).
 
Podrobné výsledky HOP 2018 jsou na obvyklém místě viz. www.soaringspot.com/cs/17-hop-2018-velke-porici-2018
 
A podrobné výsledky předzávodu juniorského Mistrovství světa Flatland Cup 2018 viz. www.soaringspot.com/en_gb/xi-flatland-cup-szeged-2018
 
 
 
text: (jjk), foto: AK Hronov
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama