Akce a soutěže

30.08.2015 20:00

On už byl vlastně navigátorem Jiřík

text,foto: (jjk) On už byl vlastně navigátorem Jiřík

Posledních několik let se pravidelně republikový šampionát v navigaci, nebo letecké rally koná ve středočeském královském městě Rakovníce. Respektive na jeho letišti. Pilot se svým navigátorem zdánlivě bezcílně bloudí nad krajinou a hledá, kroužíce nad povědomým místem, předem dané záchytné body. A když dobloudí, tak se ještě musí trefit při přistání nad cílovém letišti do decku, neboli přesně do určitého „nalajnovaného“ prostoru. Od 27.srpna do 30.srpna 2015 se v Rakovníku konalo Mistrovství České republiky v letecké rally. Ale možná to začalo mnohem dřív.

Co se táče Rakovníka a Rakovnicka, pojí se k němu jistá pověst. Kdysi dávno král Vladislav Jagellonský bloudil ve zdejších lesích na nějakém tom honu a nemaje buzolu a ani GPS navigaci, prostě a jednoduše se ztratil. Tehdy také místní lesy byly mnohem hustější než dnes, takže se není co divit. Ale jak tak král bloudil, natrefil na krásnou dívku Svatavu, která ho zachránila. A nejen, že vysušeného žíznivého krále napojila, ale hlavně mu ukázala jak se z lesa dostat. Vladislav Jagellonský, který už byl v té době zadán sice slečně Svatavě neslíbil manželství, ale poněkud tučnější věno. To si měla u něho vyzvednout na hradě Křivoklátě. Ovšem když tam za králem slečna Svatava šla, přepadl jí v lese jakýsi rytíř Janošem a dosti nepříjemně jí po fyzické stránce pocuchal.  Dozvěděv se to její otec, jakýsi Jiřík, usoudiv, že je dcera mrtva, z žalu se vypravil do světa. Jako žebrající pocestný šel cestou necestou až dorazil do Budína. Docela slušný navigátorský výkon bez buzoly až z Rakovníka. Tam se potkal právě s králem Vladislavem Jagellonským a převyprávěl mu svůj příběh. Ten jakmile zjistil co se přihodilo a onen pocestný je otec jeho zachránkyně, slíbené věno věnoval Jiříkovi. Jiřík se pak (patrně o poznání pohodlněji, byv vybaven jistým finančním obnosem) vrátil do Rakovníka a tam zjistil, že milá dcerunka nepříjemnou událost z cesty na Křivoklát nejen přežila, ale i se zotavila (tehdy holt nebyly mobilní telefony ani internet a tak to ani nešlo dřív zjistit) a tak z celé té radosti nejen, že se o zbytek peněz se s dcerunkou rozdělil, ale i nechal ukout pro královské město Rakovník zvon, který pojmenoval Žebrák.
Nu takže vlastně ta navigace, či navigační letecká rally k tomu Rakovníku tak nějak patří už i podle letité pověsti. Dá se říci, že prvním mistrem (tehdy) českého království se stal jistý Jiřík, otec slečny Svatavy.
Ti současní se ovšem jmenují Petr Opat a Jan Havlík a Mistrovství České republiky v letecké rally pro rok 2015 vyhráli.
Co se prvních medailových míst týče bylo to takhle: 1.Petr Opat – Jan Havlík (Rakovník/Liberec) C-152 OK-NAV, 2. Ondřej Pokorný - Jan Frydrych (LC ČR/Liberec) C-152 OK-JHM,3.Ivo Lengál - Juraj Čekan (Brno/H.Brod) C-152 OK-MDK a výsledky jsou na www.flynavigation.eu
 
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama