Akce a soutěže

11.09.2016 22:07

Od Zmolišky po Kázek to na louce zase vrnělo

text: (jjk), foto: Jan Flaška Od Zmolišky po Kázek to na louce zase vrnělo
Tam mezi kopečky Zmoliškou a Kázkem napříč louka leží, kde Špitálský les šumí a k Hruškovým Dvorům fičí. A tak se zase po roce nad Kozlovem, a tu a tam nad vesničkami Heroltice, či Malým a Velkým Beranovem, nebo Holého mlýnem proháněla letadélka, vzduchoplavecké aparáty a všelijaká další udělátka při veselici aviatické v lůně Vysočiny konající se. Ano už je to bezmála třicet let, co se na letišti Jihlava – Henčov koná Horácký letecký den. Ve dnech 10. a 11.září 2016 se zde odehrál už sedmadvacátý ročník Horáckých leteckých dnů….
Už po sedmadvacáté se ve dnech 10.-11. září 2016 konal na letišti v Jihlava-Henčov Horácký letecký den. V novodobé historii je jihlavský letecký den vlastně jedním nejtrvanlivějším a s nejdelší historií. První Horácký letecký den se konal hnedle v roce 1990 a to vlastně i v termínu, kdy se do té doby konala manifestační Mírová slavnost, hned po novém roce 1990 zrušená. Od roku 1990 se tak konají v Jihlavě letecké dny, respektive Horácký letecký den, který měl vlastně jen jednu absenci a to v roce 2001, kdy v reakci na teroristické útoky v New Yorku 11.září, byla z bezpečnostních důvodů zrušena řada leteckých akcí jen v severní Americe, tak i Evropě. Takže kromě této výjimky se letecký den v Jihlavě koná nepřetržitě d roku 1990. V jisté době se na tomto letišti konával i aerosalon, ale to už je minulostí a také se před několika lety se letecký den de facto sloučil v jednu akci, respektive v jeden víkend se sletem Letecké amatérské asociace České republiky a Nebeských andělů Global Assistance, ale v letošním roce už jsou obě (poměrně velké akce) rozdělené na různé termíny.  
V minulosti se nad Jihlavou zjevovaly opravdové klenoty tuzemského nebe. Stojí připomenout, že se zde představil předváděcí box letecké skupiny Duha na letounech Suchoj Su-22M4 (kterému „velel“ dnes brigádní generál v.v. Jaroslav Kankia) a jen několik měsíců před svou tragickou havárií, pro svém posledním vystoupení na domácí půdě i jeden z tehdejších nejlepších světových akrobatů Martin Stáhalík.
Jihlavský letecký den prošel různými peripetiemi a během těch bezmála třicet let překonal a prožil všelicos, ale zdá se, že už se organizátoři z jihlavského letiště stali natolik odolnými vůči všem možným neblahým okolním vlivům, že se zdá, že ani už nehrozí, že by někdy se někdy v budoucnu tato tradice nějak přetrhla.
A zase letos se bylo díky organizátorům na co dívat. A tak se nad loukou od Zmolišky po Kázek akrobatilo v podání Miloše Ramerta na kluzáku Vogt Lo-100, nebo v podání Marka Hyky na letounu XtremeAir XA41, či Jiřího Durase na stroji Pitts Special S1, a nebo zde Jan Adamec venčil svého Pipera PA-18 Super Cub a Ladislav Ábel svou repliku stíhačky Jakovlev Jak-3 a Baťův stroj Lockheed L-10 Electra pro změnu proháněl Nikola Lukačovič. A bylo toho samozřejmě mnohem víc.  V tomto roce se ještě (na rozdíl od některých předchozích ročníků) vesele nad Henčovem tetelilo léto a tak museli být spokojeni jako aktéři dynamických ukázek, tak i návštěvníci.
 
Připomenout si můžeme i předchozí rozličné návštěvy jihlavského letiště z minulých let viz. Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén, Ve středu země i s anděly, Pod komandem velitele Rockwella, nebo v roce 2013 byl viz. Dvakrát nic udolalo osla (vola, koně, či jiné zvířectvo) a Padáčkáři na Vysočině, nebo viz. Nirvana v JihlavěV Jihlavě na ostro a kohouti nekokrhajíZlatý lev, hispánský kojot, Alojzyho orlice a Rusalka v orchestřištiPod Špitálským lesem… a nebo v roce 2011 viz. „Já vám to pane povídám, na ranní vítr teď čekám…Znuděná kočka a skotačící vajíčko…,Americké mince MatyášovyJežkovy voči Berlínská zeď a nebo na začátku sezony 2012 Oranžové velikonoční vajíčka a na leteckém dnu 2012 zde. Od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne.
text: (jjk), foto: Jan Flaška, www.ok2zdl.rajce.net
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama