Akce a soutěže

29.09.2018 17:27

Od svatého Václava na svahu

text: (jjk), foto: Tomáš Barva Od svatého Václava na svahu
Ono to tedy není až tak úplně o tom svahování, protože se ze svahu létá víceméně jen za příznivých podmínek. Ale tak jako každoročně se vlastně konec sezony oficiálně ukončoval na Rané u Loun plachtařským setkáním, které bývá tradičně označováno za svahování. Plachtařský old timer klub tradičně zorganizoval Ranské podzimní svahování v tomto roce ve dnech 28. a 29.září 2018. A tak se letos sešli na svatého Václava nejen létavci Plachtařského old timer klubu, ranského aeroklubu a dalších vzduchoplavců v očekávání, že při příznivých podmínkách, tedy při silném a správném směru větru půjde létat i z kopce Raná a i nad ním.
A jako tradičně na Rané byly k vidění kluzáky od těch úplně nejstarších (nebo jejich replik) až po ty relativně nejnovější, stále létající originály. A Ranská hora a letiště pod ním je spjato i se slavným žbrdlinkáčem, kluzákem SG.38 Schulgleiter. Kluzák Schneider DFS 108-14 SG.38 Schulgleiter shodou okolností slaví v tomto roce osmdesátiny. Tento kluzák by se také mohl jmenovat Rehberg-Schneider-Hofmann SG.38, protože ho navrhli tři konstruktéři v leteckém závodě Edmunda Schneidera. Těchto kluzáků se vyrobilo kolem deseti tisíc a první sériová výroba probíhala ve firmě Deutsche Forschungsanstalt für Segelflug. Mnoho těchto kluzáků se, ale vyrábělo všude možné, včetně místních aeroklubů, leteckých spolků a podobně. Schulgleitery se vyráběly nejen v Německu, ale i v Rakousku, Holandsku a posléze i na území Sudet, které byly připojeny k Německu ve firmě Petera Flugzeugbau ve Vrchlabí a v Protektorátu Čech a Moravy ve Flugtechnische Fertigungsgemeinschaft Prag v Praze – Letňanech.
Po válce se tyto kluzáky vyráběly ještě v Německé demokratické republice (VEB Waggonbau Gotha), Velké Británii a Československu (pod označením ŠK-38 Komár) a dolétávaly ty, které přežily válku. Dnes je na Rané k vidění nejen nějaký ten Schulgleiter, který sem přivezou němečtí piloti, ale hlavně domácí replika SG.38, který postavil Jiří Leník ve splupráci s kolegy z Plachtařského old timer klubu. Což vlastně lze také spojit s jistým váročím, protože tuto repliku začal Jiří Leník stavět před dvaceti lety a dokončil ho v roce 1999.
 
 
A předchozí návštěvy na Rané viz. Zvesela s Filipem proti zemětřesení, v roce 2017 Svatý Jeroným zahodil klíč od létaPostrach Červené Karkulky opět létá …Rande seniorů s POTKany, a předchozí roky viz. Vlajky stále vlají a vlčí nedělní bonus a Postrach Červené Karkulky opět létá a v předchozích letech viz. Šedá deka vůkol a konipas nakonec měřil bazén a předchozí návštěvy Rané viz. 2016 Lyžaři a skokani pálili na BlahoslavaZa bedlivého dohledu Boženy, Heinricha a EugenaLyžaři a skokani pálili na Blahoslava, a návštěvy předchozí na Rané v roce 2015 ...dovětek k té zmíněné nové ranské ElipseSurikaty jsou už pod peřinou…Dobře uvařená sedmnáctka k narozeninám (s fotografiemi Miloše Jenčíka) a dále viz: Ferdinand dorazil malé Lipany,  Hlaváček kouká na stranu, žába leze po svahu a Dobré ráno přejí otakárci syslům za trnkovým keřem, a nebo ještě na ty dřívější… viz. Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…,Přískokem vpřed a ani kostel neshořel viz.Takové malé setkání v červenciJaponec nakonec ... léta,  Slunečnice slunily, jiřičky jiřily…Kanáři s Kmotrem na ŠohajíchMezi námi POTKany…., nebo Porouchaná kredenc, Gottlobův stařeček a loučení Tomáše JílkaErwínkovo odpoledne, kalná rána a burlaci na kopciDejme si Koniklec, Kavyl, Ovsíř, Hlaváček…Copak vymřely krávy?A „Skřivánci na niti“ tu řvali jako krávy…Od Jaromíra k Václavu…Deštivý Ranský pohárDalší Ranský pohár dokroužil nad HrádkemPod dohledem Milé hory…Jeżówská miminka Erwina Primavesi se rojila…Přivolávání jara na RanéPomlázka mezi zeleným trojvrším…Loučení s létem na Rané…a pak, že tu neprší…., Hvězdné jitření hlaváčku polního …a na kopci viz. Svatý Václav v ráji uspal surikatyKdyž do ráje přijde podzim…Surikaty na padáku
text: (jjk), foto: Tomáš Barva
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama