Akce a soutěže

09.09.2018 22:23

O týden posunutý „Běhounek“

text, foto: (jjk) O týden posunutý „Běhounek“
Vzhledem k nepřízni počasí se o jeden týden posunul termínově vlastně nejstarší, kontinuálně probíhající, navigační závod u nás. 52. Memoriál Zdeňka Běhounka se na kladenském letišti ve Velké Dobré uskutečnil 8.září 2018 absolvovalo letos čtrnáct posádek, což byla víceméně daň změně termínu, a tedy jistého přetlaku dalších akcí tohoto zářijového víkendu. Letos tedy, oproti minulosti, bylo posádek o něco méně a mezi nimi zvítězila dvojice Martin Cabejšek a Michaela Pašková (Plasy, Z-43 OK-FOF), před Karlem Mündelem a Janou Kohoutkovou (Slaný, Junior WUI-38) a Davidem Černým a Anetou Černou (Liberec, C-152 OK-JHM).
Iniciátorem této soutěže, která sice změnila název, ale ani po půlstoletí nezanikla, byl náčelník kladenského aeroklubu Zdeněk Běhounek (* 26.3.1936 - † 4.10.1977). Na kladenském letišti, ve Velké Dobré, se sice první navigační soutěže začaly létat v roce 1963, ale až po třech letech, ve dnech 1. a 2.října 1966 se uskutečnil první ročník "Hvězdicového letu s navigační soutěží" o pohár kladenských dolů. A pro velký úspěch se druhý ročník Poháru kladenských dolů ve dnech 1. a 2.září 1967 letěl současně i jako III.Mistrovství Československé socialistické republiky v letecké navigaci. Navigační Pohár kladenských dolů se stal populární soutěží i s mezinárodní účastí a o několik let později se přejmenoval na Kladenský pohár. Organizátoři vymýšleli všelijaké různé trasy, aby byly pro závodníky co nejatraktivnější. Kladenské soutěže se účastnilo pravidelně pětadvacet, třicet i více posádek nejen z Československa, ale i Německé demokratické republiky, nebo Maďarska a Polska. Soutěž byla také přehlídkou skoro téměř celé výrobní řady všech typů sportovních letounů původem z Československa. A tak se zde objevovaly (některé dodnes objevují i dnes) stroje typu Zlin Z-42 a 43, nebo celá řada typů Zlin Z-126 až Z-526, nebo Orličan L-40 Meta Sokol, nebo motorových Blaníků L-13 SW (SE) Vivat a třeba i dvoumotorových strojů Aero Ae-45/145 a Let L-200 Morava atp. 
Dne 4. října 1977 však tragicky zahynul kladenský náčelník Zdeněk Běhounek a tak se na počest zakladatele této soutěže začal po nějakém čase Kladenský pohár nosit i jeho jméno. Takže i přes jednoroční pauzu v polovině devadesátých let je někdejší Pohár kladenských dolů (či o Pohár ředitele kladenských dolů, Kladenský pohár), a posledních několik desetiletí Memoriál Zdeňka Běhounka nejstarší navigační soutěží na našem území, která má u více než půlstoletou historii.
 
 
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama