Akce a soutěže

13.05.2018 09:08

Něco nového a něco starého

text: (jjk), foto: R.S. www.helidat.cz Něco nového a něco starého
Největší setkání vrtulníkářů a vrtulníků na našem území se opět po roce odehrálo v Hradci Králové, kde ve dnech 11.a 12.května 2018 konal další, už sedmnáctý, ročník Helicopter Show 2018. A i letos bylo k vidění leccos zajímavého. Přinejmenším lze řídi, něco nového a něco starého. Novým byl vrtulník Enstrom 480B-G už v barvách Centra leteckého výcviku LOM Praha a vedle toho i britský historický vrtulník Bristol Type 171 Sycamore. Ale k vidění toho samozřejmě bylo mnohem více.
Jako obvykle pátek byl věnován převážně odborým seminářům a praktickým ukázkám pro odborníky a sobota byla tradičně věnována leteckému dnu. Celá řada odborných seminářů pro setkání odborníků nejen z leteckých záchranných služeb, ale ze všech složek integrovaného záchranného systému probíhala tradičně v pátek, kdy si také přítomní příslušníci Integrovaného záchranného systému mohli nejen v klidu prohlédnout veškerou techniku zblízka, ale i se zúčastnit, nebo shlédnout praktickou ukázku zásahu při nehodě. Také proběhlo i praktické školení hasičů týkající se provozu letecké techniky na letištích. Praktická činnost záchranářů a nebo spolupráce složek IZS v rámci simulovaných zásahů byla ovšem k vidění i během sobotního leteckého dne.
Sedmnáctý ročník leteckého dne zahájil hromadný průlet skupiny třinácti vrtulníků a po něm už následovala široká plejáda, jak vrtulníků, tak letadel, včetně závodu letadla se sportovní vozem Ferrari.
Ale v tomto roce se opět ukázaly některé novinky. Opravdovou raritou byl jediný letuschopný a registrovaný vrtulník na světě, britský Bristol Type 171 Sycamore, který dnes létá u rakouské společnosti Flying Bulls, ačkoli původně sloužil v královském vojenském letectvu. A druhou atrakcí byl stroj Westland Sea King Mk.41 německého námořnictva.
Ale zároveň se zde ukázala i jedna úplná novinka, a to vrtulník Enstrom 480B-G už v barvách Centra leteckého výcviku LOM Praha, i když zatím s americkou registrací, který spolu s dalšími stroji Enstrom nahradí v tomto roce dosluhující vrtulníky PZL Mi-2, které se ještě předvedly i ve vzduchu.
 
A pro připomenutí předchozí návštěvy v roce 2017 viz. Rojení vrtulníků nad Hradcem, v roce 2016 Patnácté rojení u Piletického potoka, a předchozí návštěvy  2015 Vlastně jen taková polovina, a dále viz. rok 2014 Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …, Na Air Ambulance v roce 2002 viz. Tradiční sešlost na letišti Věkoše …, v roce 2005 viz. Letečtí záchranáři v Hradci Králové. V roce 2008 se tradice přerušila a k obnovení vrtulníkářského veletrhu Helicoptershow došlo až v roce 2011 viz. Návraty na Pouchov… a rok 2013 a viz. Rotory pro celou Evropu….
text: (jjk), foto: Roman Svoboda www.helidat.cz
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama