Akce a soutěže

28.05.2017 19:23

Nebe nad Sázavou, ve vzduchu Gripeny a dole opět zněla hymna

text, foto: VLa Nebe nad Sázavou, ve vzduchu Gripeny a dole opět zněla hymna
Psal se rok 1950,  když se započala historie lešanských kasáren. Protitankové brigády a pluky, chemické vojsko, průzkumná rota, automobilní brigády a dělostřelecká brigáda, tak to je jen rychlý souhrn vojsk, která se vystřídala v těchto kasárnách. Jen asi málo lidí ví, že tato kasárna byla připravena v pohotovosti v listopadu 1989 zasáhnout proti demonstracím v Praze. Naštěstí rozkaz nebyl vydán. A kdyby byl …..no, co potom by se asi dělo, tuší nebo ví, dnes jen pár lidí.
Přesně na den a hodinu 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha začala již dvaadvacátá sezona vojenského muzea Lešany. Úvodní slovo měl jako každý rok ředitel Vojenského historického ústavu plk. Mgr. Aleš Knížek, který tentokrát společně s předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, pokřtil knihu Karla Černého „Muži z první linie“.
Po tomto úvodu se odehrálo ladné vystoupení pilota Milana Mikuleckého na letounu Zlín Z-326M, neboli C-305 z historické letky.
Dále byla v lešanské aréně byla předvedena rekonstrukce bitvy u Zborova a po jejím zakončení se předvedla technika především dělostřelecká, a to jak americké armády, tak i ruské, ale i z dalších zemí světa.
Zajímavostí arény byl vůz vyráběný v Austrálii, který byl původ v československém automobilu vozu Škoda Octavia. Jedná se o vůz TREKKA.
Tento úvodní den se odehrál především v dělostřeleckém duchu. No, ale rozhodně nelze opomenout sraz historických busů. Autobusy se již sjížděly od rána do Týnce nad Sázavou, a před devátou hodinou se přesunuly s doprovodem „Veřejné bezpečnosti“ do Lešan.
Těžko říci, kterých autobusů bylo více, ale zážitek je nade vše. RTO klub totiž pořádal svůj sraz již po osmnácté.
text, foto: VLa
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama